https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stabilne dochody są ważne, bo pozwalają uniknąć kłopotów finansowych. Jest to ważne zwłaszcza dla najmniejszych firm

AIP
Damian Kujawa/ Polska Press
Blisko połowa polskich mikrofirm w ciągu ostatnich dwóch lat doświadczyła problemów finansowych. Zdarzały się one niezależnie od sektora działalności, wielkości zatrudnienia czy formy organizacji prawnej przedsiębiorstwa.

Jednoosobowe działalności gospodarcze zdecydowanie częściej niż te działające w formie prawnej spółek mają problem z utrzymaniem regularności przychodu. Spółki natomiast dwukrotnie częściej popadają w kłopoty związane z realizacją zleceń - niedoszacowują kosztów ich realizacji lub ponoszą skutki finansowe reklamacji.

Właściciele sklepów narzekają na zbyt niską sprzedaż, przedsiębiorcy świadczący usługi - na niestabilne przychody.

Jak wynika z raportu „Bezpieczeństwo finansowe małych firm” SMEO i biura informacji gospodarczej ERIF, najczęściej problemy finansowe mikro-przedsiębiorców związane są ze zbyt niskim (38 proc.) lub nieregularnym poziomem przychodów (35 proc.). 31 proc. narzeka na zbyt wysokie koszty prowadzenia działalności. W co czwartym przedsiębiorstwie dochodzi do okresowych braków gotówki, co skutkuje utratą płynności finansowej. 18 proc. właścicieli mikrofirm jako główną przyczynę trudności podaje utratę kluczowych kontrahentów. 13 proc. pogrąża błędne oszacowanie kosztów realizacji zlecenia, a co dziesiątego - reklamacje klientów.
Różnice widać także w poszczególnych sektorach. Przedsiębiorstwa handlowe zdecydowanie częściej narzekają na zbyt niską sprzedaż (48 proc.) w porównaniu do 33 proc. w sektorze usług i 39 proc. w produkcji. Główną bolączką „usług” jest zaś kłopot z zapewnieniem regularności przychodu (40 proc.). W handlu sytuacja wygląda pod tym względem znacznie stabilniej (24 proc.). Przekłada się to bezpośrednio na zdolność do utrzymania płynności finansowej w poszczególnych sektorach. Do okresowych deficytów gotówki na bieżącą działalność dochodzi najczęściej w firmach usługowych (32 proc.). W handlu i produkcji na problem wskazuje kolejno 17 proc. i 15 proc. właścicieli firm.

Ryzyko zatrudnienia

Osoby działające na własną rękę (tj. niezatrudniające pracowników), współpracujące za to w razie potrzeby z poddostawcami, rzadziej niż pozostałe mają kłopot z uzyskaniem bezpiecznego poziomu przychodów. W przypadku małych firm sprawdza się zatem model minimalizacji kosztów stałych i elastycznego outsourcowania zasobów.
Firmy zatrudniające pracowników częściej wskazują na problem zbyt wysokich kosztów prowadzenia działalności. - Koszty pracownicze stanowią zatem znaczne obciążenie mikrodziałalności i są istotnym czynnikiem ryzyka finansowego. Współpraca z gronem poddostawców niesie jednak inne zagrożenia - firmy te częściej od pozostałych stykają się z reklamacjami klientów - zauważa Michał Pawlik, prezes SMEO.

Gdy pusto w kasie

W obliczu trudności finansowych mikroprzedsiębiorcy najczęściej sięgają po prywatne środki na ratowanie firmy. Postępuje tak aż 34 proc. z nich. 20 proc. przyznaje, że pieniądze pożycza od znajomych. Co piąta firma popadająca w kłopoty opóźnia płatności wobec dostawców. Taki sam odsetek korzysta w podobnej sytuacji z kredytu. 17 proc. firm uruchamia rezerwę finansową. Co dziesiąta - sięga po faktoring. Podobny odsetek decyduje się na rozwiązania ostateczne - korzysta z usług firm windykacyjnych lub prawnika.

- Jednoosobowe firmy znacznie częściej angażują osobiste środki finansowe, aby poprawić sytuację w firmie. Relatywnie większą profesjonalizację zarządzania finansami obserwujemy w przypadku spółek, które kilkukrotnie częściej sięgają po dedykowane dla biznesu narzędzia finansowe takie jak faktoring, usługi prawne czy windykacyjne - komentuje Michał Pawlik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 33

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lewar
ale co dokładnie? że problemy finansowe?
m
misiu
Tak, też się spotkałem z takim wykorzystaniem właśnie - nie tylko jak już są problemy, ale jako zabezpieczenie
n
nygus
To chyba dość oczywiste
d
davide
a to sama prawda, w pełni się zgadzam :) tylko nie rozumiałem po prostu o co z tą naturalnością chodziło
i
igi
No po to to jest zrobione
m
mandy
hmmm, brzmi ciekawie, szczerze mówiąc jeszcze nie słyszałam o takiej opcji, zastanawiam się tylko jak z łatwością otrzymania takiego faktoringu
K
Kowa
to taka opcja, że jak otrzymujesz fakturę na zakup towarów, kupujesz je z tym faktoringiem kupieckim, żeby były od razu, a spłacasz faktorowi nieco później, zależy jak ustalicie
a
andrzej
a co to za opcja? o co chodzi
K
Kowa
Tak, zdecydowanie można z faktoringu korzystać 'na zaś' ;) Też np słyszałam ostatnio o faktoringu kupieckim, więc wprowadzają znowu nowe opcje, żeby ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie co jest fajne ;)
a
andrzej
tego nie wiedziałem, dzięki :D
B
Bolek
Wtedy to już jest tak naprawdę konieczność jeśli nie radzimy sobie z tematem. Można też korzystać z faktoringu w ramach zabezpieczenia no i żeby zawsze te pieniądze na czas były, a nie, że jeden kontrahent w danym miesiącu stwierdzi, że zapłaci później lub coś takiego
d
dower
W dniu 02.11.2018 o 23:50, neoniasty napisał:

W jakich granicach mniej więcej ta prowizja się utrzymuje?

To zależy od oferty, którą Ci dobiorą. Ale nie jest to 50% na pewno :D

a
andrzej
tzn. jak ktoś nam faktur nie płaci to chyba wtedy najlepiej wprowadzić, ale mogę się mylić
N
Nola
W dniu 02.11.2018 o 23:50, neoniasty napisał:

W jakich granicach mniej więcej ta prowizja się utrzymuje?

Ciężko mi osobiście powiedzieć bo nie korzystałam, ale wydaje mi się, że to kilka procent. To chyba tez zależy od umowy i faktora bo dobierają ofertę dosyć indywidualnie

A
Anola
Naturalniej czyli po prostu polega na szybszym odzyskiwaniu pieniędzy, które już Ci sie należą. Kredyt to dodatkowe zadłużenie firmy
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska