MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stadion Korony do remontu dopiero po ŚDM

Joanna Dolna
Przywracanie dawnej świetności stadionu Korony w Podgórzu nie zacznie się w najbliższych miesiącach, choć dzierżawca - Futbolowa Liga Szóstek, która organizuje amatorskie rozgrywki piłki nożnej, dysponuje środkami na potrzebne inwestycje. Jednym z warunków przetargu na dzierżawę i zagospodarowanie obiektu (rozstrzygniętego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej) było bowiem nieodpłatne udostępnienie obiektu na Światowe Dni Młodzieży.

Zrujnowany obecnie stadion wybudowano w latach pięćdziesiątych XX wieku. Do 2014 roku zarządzał nim Klub Sportowy Korona, a potem miasto. Miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza remont połączony z przebudową, uwzględniającą ochronę konserwatorską.

- Terenem zainteresowani są wciąż organizatorzy ŚDM. Obiekt spełnia ich oczekiwania. Chodzi o utworzenie na boisku trawiastym obozowiska - mówi Jerzy Sasorski, rzecznik ZIS.

Dodaje, że remonty nawierzchni boisk i budynków zostaną przeprowadzone dopiero po Światowych Dniach Młodzieży. - Operator, FLS, przedstawił koncepcję dotyczącą istniejącej infrastruktury i budowy dodatkowych boisk, która oczywiście mieści się w miejscowym planie zagospodarowania - zaznacza Sasorski.

Według wstępnych ustaleń z organizatorami ŚDM, obozowisko dla około 800 dziewcząt zorganizuje na płycie boiska organizacja - Skauci Europy. Podobne, dla chłopców powstanie obok kościółka św. Benedykta.

- Na płycie stadionu Korona będą stacjonować przewodniczki, przy kościółku św. Benedykta - wędrownicy. Szacujemy, że będzie w sumie około dwa tysiące skautów, którzy przyjadą z takich państw jak Francja, Włochy, Belgia, Szwajcaria, Ukraina czy Słowacja. Zjawią sie też oczywiście Polacy - wylicza Jadwiga Szuba ze Skautów Europy.

Skauci nie mają szczególnych wymagań co do zamieszkania na zrujnowanym stadionie. - Potrzebujemy dostępu do wody, miejsca, gdzie można postawić namiot i rozpalić ognisko - dodaje Szuba. Obok boiska staną kontenery z łazienkami i przenośne toalety. FLS udostępni też swoje biuro w byłym budynku klubu Korona na potrzeby służb logistycznych skautowego obozowiska.

Podobną rolę spełni dobrze skomunikowany z miastem Ośrodek Sportowy Kolna, gdzie też powstanie pole namiotowe i być może zostaną wykorzystane miejsca hotelowe. Już na etapie przetargu było wiadomo, że miasto nie dysponuje pieniędzmi na remont stadionu. FLS sama sfinansowała projekt modernizacji i zapłaci za prace. - Prowadzimy działalność gospodarczą - wyjaśnia Piotr Klimczak z FLS.

Liga działa jako prywatna firma, ale wyremontowany stadion, oprócz strefy komercyjnej (boiska piłkarskie i korty tenisowe), będzie miał część ogólnodostępną: ścieżkę zdrowia, biegową, boisko do koszykówki, tor przeszkód. Będzie można pospacerować, usiąść na trybunach. Na noc obiekt będzie zamykany.

- Wszystko zależy od tego, kiedy otrzymamy pozwolenie na budowę. Obecnie projekt jest opiniowany przez konserwatora zabytków, który był już na miejscu i wstępnie zaakceptował naszą propozycję - mówi Piotr Klimczak.

Być może pozwolenie uda się otrzymać jeszcze przed ŚDM. Większe prace zostaną przeprowadzone po zakończeniu uroczystości religijnych, prawdopodobnie jesienią. W pierwszym etapie wyremontowany zostanie budynek z wieżą i kiosk tzw. okrąglak. Później zrewitalizowane mają być boiska do piłki nożnej, dawne korty tenisowe, a poniżej stadionu powstanie nowoczesny tor do biegów z przeszkodami.

FLS prowadzi obecnie rozgrywki piłkarskie na dwóch obiektach: KS Nadwiślan i ComCom Zone. Odrestaurowany obiekt przy ul.Parkowej z czasem również będzie gościł uczestników ligi. - ZIS oczyścił już teren z krzaków i samosiejek - zauważa Piotr Klimczak.

Potwierdza to rzecznik ZIS. Zastrzega jednak, że gmina nie przewiduje prowadzenia innych prac w ramach rewitalizacji terenu.
Modernizacja całego kompleksu sportowego ma zakończyć się w trzy lata od otrzymania pozwolenia na budowę. - Nie chciałbym jeszcze podawać konkretnych terminów i kosztów całej inwestycji - ucina Piotr Klimczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska