Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Starozłote biurowce staną tuż przy Dworcu Głównym

Marcin Karkosza
Budowa kompleksu ma rozpocząć się w 2017 r. i planowo zakończy się pod koniec 2019 r.
Budowa kompleksu ma rozpocząć się w 2017 r. i planowo zakończy się pod koniec 2019 r. PKP S.A.
PKP przedstawiły plany dotyczące zagospodarowania terenu w pobliżu Dworca Głównego, przy ul. Bosackiej. Mają tam stanąć nowoczesne biurowce. Według przygotowanej koncepcji, teren pomiędzy torami kolejowymi przy Dworcu Głównym a ul. Bosacką mają zająć trzy 28-metrowe biurowce o metalowo-szklanych fasadach w kolorze starego złota.

Trzy nowoczesne budynki o powierzchni 21 tys. mkw. znajdą się między Dworcem Głównym a ul. Bosacką. Będzie tam również kilkupoziomowy parking podziemny. Na ponad 1,4-ha terenie odrestaurowana zostanie także zabytkowa wieża ciśnień, parowozownia i drukarnia. Cały kompleks budynków ma być gotowy w 2019 roku. Zastąpią zrujnowane hangary kolejowe i budki gastronomiczne przy  wyjściu z tunelu Magda.

Inwestycja ma być ostatnim etapem porządkowania przestrzeni w rejonie dworca. Wczoraj o jej szczegółach informowali przedstawiciele PKP, do których należy teren znajdujący się bezpośrednio za torami i stacją kolejową. Wbrew wcześniejszym obawom, inwestycja nie będzie kolidować z mającymi się odbyć w 2016 r. Światowymi Dniami Młodzieży.

- Musimy uzgodnić szczegóły z miastem i wykonać projekt obiektów - mówi Jarosław Bator z zarządu PKP SA. Potem trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, które, według planów, uda się uzyskać w trzecim kwartale 2016 r. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę 2017 r. Odpowiadać będzie za nie spółka GD&K Consulting, z którą PKP podjęły współpracę, by zrealizować inwestycję.

- Umowa zakłada, że my oferujemy posiadany teren, a GD&K finansuje prace - tłumaczy Jarosław Bator. Po zakończeniu budowy można będzie sprzedać powierzchnie biurowe lub czerpać zyski z ich wynajmu. Inwestycja będzie prowadzona w dwóch etapach. W pierwszym (który ma zakończyć się pod koniec 2018 r.) powstaną dwa nowoczesne budynki biurowe wraz z podziemnym garażem. Jeden z nich będzie częściowo zlokalizowany nad płytą Małopolskiego Dworca Autobusowego. W drugim etapie przewidziana jest budowa jednego biurowca i przebudowa trzech starych budynków.

- Szacujemy, że cała inwestycja zostanie ukończona pod koniec 2019 r. i będzie kosztować od 250 do 300 mln złotych. Trzeba pamiętać, że to praktycznie ostatnia tak duża wolna działka w bliskim sąsiedztwie Rynku Głównego. Potencjał tego miejsca jest więc ogromny - przekonuje Henryk Gaertner, przedstawiciel spółki GD&K Consulting.
Oprócz biur, w kompleksie znajdą się także powierzchnie handlowe oraz obiekty gastronomiczne. Ostatecznie zrezygnowano z pomysłu, aby zlokalizować tu także część hotelową. Głównie dlatego, że hotel ma w przyszłości powstać nad dworcem autobusowym.

Zobacz wideo »

Przedstawiciele GD&K chcieliby za to, aby zostały tu zlokalizowane dodatkowe kasy, w których pasażerowie mogliby kupić bilet na pociąg.

Podkreślają, że dzięki inwestycji poprzemysłowy teren rozciągający się na wschód od torów kolejowych, ul. Lubicz i wzdłuż parku Strzeleckiego prawie do ul. Lubomirskiego znów będzie służył mieszkańcom. Dopełnieniem inwestycji ma być nawet kilkukondygnacyjny parking podziemny na kilkaset miejsc - część z nich ma być ogólnodostępna.

Obecnie na terenie przeznaczonym pod inwestycję znajdują się niszczejące magazyny. Trzy budynki znajdują się pod ochroną konserwatora zabytków. Są to: drukarnia, wieża ciśnień oraz budynek lokomotywowni.

- Oczywiście zostaną one zachowane dla potomnych i zmodernizowane w porozumieniu z konserwatorem zabytków. W grę wchodzi otwarcie w nich restauracji - wyjaśnia Henryk Gaertner.
Zanim prace budowlane ruszą, inwestorzy muszą także porozumieć się z miastem. Obecnie powstaje plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, na którym ma powstać inwestycja. Dopiero od jego zapisów zależy, jaki kształt ostatecznie będzie mieć inwestycja.

Biurowce przy ul. Bosackiej to niejedyna inwestycja GD&K Consulting w Krakowie. Firma jest także współudziałowcem w spółce Treimorfa, która kupiła i chce dokończyć budowę szkieletora przy rondzie Mogilskim. Wczoraj jej przedstawiciel potwierdził, że prace przy rozbiórce części obecnej konstrukcji (wybudowanej z myślą o celach konferencyjnych, których nie przewiduje nowy projekt) rozpoczną się prawdopodobnie jesienią tego roku, natomiast na początku 2016 r. na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt budowlany.

- Mamy prawomocne pozwolenie na budowę. Wykonawcę chcemy wybrać w ciągu dwóch-trzech miesięcy. Inwestycja mogłaby więc ruszyć na początku przyszłego roku - mówi Henryk Gaertner z firmy GD&K. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wieżowiec powinien być gotowy do końca 2017 roku.

Zobacz wideo »

Źródło: Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska