Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stawy w Chełmku znów staną się miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Kolejny etap zagospodarowania w tym roku. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Stawy w Chełmku znów mają szansę stać się ulubionym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców gminy
Stawy w Chełmku znów mają szansę stać się ulubionym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców gminy Archiwum Urząd Miejski w Chełmku
Stawy w Chełmku znów mają szansę stać się ulubionym miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców gminy. W tym roku przewidziana jest kontynuacja inwestycji związanej z zagospodarowaniem tego terenu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kompleks na Stawach w Chełmku odzyska dawną świetność

Pierwszy etap prac obejmował zagospodarowanie otoczenia dwóch stawów. W ramach inwestycji powstały miejsca spotkań, ścieżki spacerowe i rowerowe. Ich koszt wyniósł ok. 5,6 mln zł, z czego 60 proc. pokryte zostało dzięki dofinansowaniu, jakie gmina Chełmek uzyskała w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

W tym roku z kolei na terenie powstającego kompleksu staną urządzenia do rekreacji. W tegorocznym budżecie gmina przewidziała na ten cel 200 tys. zł.

Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, przedstawiając plany związane z zagospodarowaniem terenów na Stawach, był przekonany, że to pełne uroku miejsce będzie często odwiedzane przez mieszkańców gminy i gości. W przyszłości gmina chce zagospodarować pod kątem rekreacji także same stawy.

Upamiętnienie ofiar pracy niewolniczej więźniów KL Auschwitz

Zagospodarowania terenu przewiduje także upamiętnienie ofiar pracy niewolniczej wykonywanej tutaj przez więźniów KL Auschwitz. W Chełmku w czasie okupacji niemieckiej znajdował się jeden z 40 podobozów, który powstał w październiku 1942 r. w baraku parowozowni kolejki wąskotorowej.

Przebywało w nim 150 więźniów, przeważnie narodowości żydowskiej, którzy pracowali w nieludzkich warunkach. Oczyszczali i pogłębiali okoliczne stawy oraz wykonywali najcięższe prace w pobliskim zakładzie obuwniczym. Od powstania do likwidacji w grudniu 1943 r. straciło tu życie 47 więźniów.

W związku z upamiętnieniem ofiar niemieckiego obozu gmina Chełmek otrzymała na tę inwestycję dofinansowanie w ramach VI etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego na lata 2021 - 2025 w wysokości 60 proc. kosztów.

Ulubione miejsce mieszkańców Chełmka i okolic

Stawy i ich otoczenie były już kiedyś ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Chełmka i sąsiednich gmin.

- Było tu sporo atrakcji, w tym kąpielisko, przystań wodna z wypożyczalną kajaków i rowerków wodnych, boiska, muszla koncertowa - wylicza Stanisław Płonka, mieszkaniec gminy.

Wielu starszych mieszkańców wraca wspomnieniami do chwil spędzonych w kawiarni "Muszelka". Sentyment był tym większy, że dużą część powstałego tutaj ośrodka ludzie zagospodarowywali sami w ramach tzw. czynów społecznych. Stawy najbardziej tętniły życiem latem, ale i w pozostałe pory roku przyciągały mieszkańców.

Największy rozkwit to miejsce przeżywało w latach 70. ub. wieku, gdy wspomniany ośrodek należał do fabryki butów w Chełmku, która przeżywała okres prosperity. W latach transformacji gospodarczej ośrodek zaczął podupadać wraz z problemami, jakie zaczęły dotykać Zakłady Przemysłu Skórzanego "Chełmek".

Historia kompleksu stawów w Chełmku sięga jednak aż czasów średniowiecza. Przed II wojną światową stanowiły one rezerwuar wody przemysłowej dla fabryki butów "Bata".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska