Strajk nauczycieli Kraków. Pierwszy dzień za nami, dziesiątki szkół zamkniętych, jak będzie dzisiaj?

Piotr OgórekZaktualizowano 
Strajk w Krakowie Andrzej Banas / Polska Press
Strajk nauczycieli. W poniedziałek w większości szkół w Polsce, w tym w Małopolsce rozpoczął się strajk nauczycieli. W Krakowie ponad połowa szkół była zamknięta. Protestują też placówki w rejonach, gdzie rządzące Prawo i Sprawiedliwość z reguły cieszy się poparciem. Dziś kolejny dzień protestu.

Strajk nauczycieli w Krakowie - protest na dużą skalę

W Krakowie protest przybrał dużą skalę - bierze w nim udział około 90 procent z 317 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Dyrektorzy 184 z nich złożyli wnioski o zawieszenie poniedziałkowych zajęć, co oznaczało ich zamknięcie. W pozostałych strajkujących szkołach odbywały się tylko zajęcia opiekuńcze. W stolicy Małopolski strajkowało 4767 nauczycieli (informacje przekazane z 206 szkół). Dziś zamkniętych będzie co najmniej 138 szkół i innych placówek, ale liczba ta może wzrosnąć wraz z napływającymi informacjami od dyrektorów.

Strajk nauczycieli. Ile szkół strajkuje?

Według związkowców, w Małopolsce strajkuje ok. 80 proc. szkół. To dane szacunkowe, bo informacje od komitetów strajkowych dopiero spływają. Przykładowo - w Krakowie w poniedziałek, gdy strajk już trwał, dołączyło do niego kilkanaście szkół.

Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że w Małopolsce protestuje zaledwie 26 proc. szkół. Natomiast wczoraj późnym wieczorem małopolska kurator oświaty Barbara Nowak podała, że w województwie protestuje zaledwie 21 proc. szkół. Skąd takie rozbieżności? Być może ze sposobu liczenia. Na przykład w Krakowie większość protestujących placówek stanowią przedszkola i podstawówki, bardzo mało jest strajkujących liceów. Jeśli nie liczyć przedszkoli, to wtedy liczba strajkujących szkół mogłaby być niższa.

Strajk nauczycieli w Krakowie. Gdzie posłać dziecko w dniu s...

- Z naszych informacji wynika, że większość placówek, które w referendum głosowały za strajkiem, rzeczywiście do niego przystąpiła. Są obszary, gdzie w akcji biorą udział wszystkie jednostki, które udział zadeklarowały. Tak jest m.in. w Krynicy-Zdroju, Wolbromiu, Skale, Muszynie czy Nowym Sączu. Nie pamiętam tak dużego zrywu nauczycieli. Strajk będzie trwał do skutku - mówi Grażyna Ralska, prezes Okręgu Małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Strajk nauczycieli. Solidarność wbrew władzom

Do strajku dołączyli także związkowcy Solidarności, choć ich liderzy podpisali porozumienie z rządem.

- To pokazuje, że wbrew przekazowi rządowemu nasza akcja nie ma charakteru politycznego, ale mamy do czynienia ze strajkiem całej grupy zawodowej - dodaje Grażyna Ralska.

Co więcej, pojawiają się informacje, że działacze Solidarności porzucają związek, bo zawarte porozumienie uważają za zdradę. - Traktujemy zawarcie tego porozumienia w kategoriach zdrady. Nie jest ono korzystne dla nauczycieli, dlatego razem z kilkoma kolegami z naszego szkolnego koła Solidarności zdecydowaliśmy się zrezygnować z przynależności do tego związku. Kolejne osoby planują to samo posunięcie - mówi nauczycielka z jednej ze szkół (chce zachować anonimowość).

Porozumienie podpisane przez władze oświatowej Solidarności zakłada 15-proc. podwyżkę pensji pedagogów w tym roku, wycofanie przepisów dotyczących zasad awansu nauczycieli i oceny ich pracy oraz obietnicę wypracowania nowego systemu wynagradzania pedagogów, który miałby zacząć obowiązywać już od przyszłego roku.

Związkowcy z ZNP i Forum Związków Zawodowych chcą zmian, czyli podwyżki płac w wysokości 30 proc. rozłożonej na dwie tury - 15 procent od 1 stycznia i 15 procent od 1 września 2019 toku.

Strajk nauczycieli. Poparcie dla PiS, ale i dla strajku

Strajk w Małopolsce odbywa się nawet tam, gdzie z reguły Prawo i Sprawiedliwość cieszy się dużym poparciem.

W powiecie tarnowskim najwięcej głosów w ostatnich wyborach, bo aż 68 proc., PiS zgarnęło w gminie Gromnik. Tu poparcie strajkowe rozłożyło się po połowie.

Do akcji protestacyjnej przystąpiły szkoły w Gromniku i Chojniku oraz oddział szkolny w Polichtach. Z kolei w Rzepienniku Marciszowskim strajkują pojedynczy nauczyciele, ale sama szkoła nie poparła akcji.

Normalnie pracują w szkole w Siemiechowie i Brzozowej oraz w oddziale szkolnym w Golance. W przedszkolach gminnych sytuacja przedstawia się tak, że protestuje placówka w Gromniku, nie strajkują natomiast przedszkola: publiczne w Siemiechowie i niepubliczne w Golance.

Aż 67,22 proc. wyborców gminy Olesno na Powiślu było zwolennikami programu partii Jarosława Kaczyńskiego w 2015 roku. Entuzjazmu wobec polityki oświatowej PiS jednak w gminie nie widać. Trzy szkoły gminne: w samym Oleśnie, Bilczy i Dąbrówce Breńskiej poparło postulaty ZNP. Ze strajku wyłamała się szkoła w Zalipiu. Zgoła inna sytuacja jest w przedszkolach. Nie strajkuje Zalipie, Olesno i oddziały w Wielopolu i Ćwikowie. Choć w tym ostatnim sołectwie sytuacja jest nieco skomplikowana.

- Teoretycznie strajkują, ale jakby nie strajkowali - mówi enigmatycznie wójt Stanisław Morawiec. - Placówki w naszej gminie nie są zamknięte, dzieci są dowożone do szkół i przedszkoli. Zapewniliśmy rodziców, że dzieci będą miały opiekę - dodaje.

W powiecie nowosądeckim ponad 70-procentowe poparcie w wyborach parlamentarnych uzyskało PiS w gminach Łososina Dolna, Korzenna, Nawojowa Łabowa oraz Grybów.

W gminie Łososina strajkują dwie szkoły (Łososina Dolna i Żbikowice), w gminie Korzenna trzy szkoły (Lipnica Wielka, Korzenna i Koniuszowa), w gminie Łabowa trzy szkoły (Łabowa, Czaczów i Nowa Wieś), a w gminie Nawojowa na razie potwierdzona jedna szkoła. W gminie Grybów strajkują trzy szkoły (Binczarowa, Kąclowa i Stróże).

W Zakopanem w każdej placówce oświatowej w mieście rozpoczął się strajk nauczycieli. Część rodziców jednak i tak zdecydowała się przyprowadzić dzieci do szkół. Te nie prowadziły lekcji, ale zajęcia dodatkowe - np. z pierwszej pomocy.

- Na terenie powiatu tatrzańskiego na 51 placówek oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządowe do strajku przystąpiły 33 placówki.

W referendum zaś za strajkiem opowiedziało się 35 szkół. Przy czym dwie szkoły zaczynają lekcje popołudniem - mówi Krystyna Niwińska, szefowa powiatowych struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego w pow. tatrzańskim.

Z kolei w powiecie nowotarskim do strajku przystąpiło 49 placówek z 56, które w referendum opowiedziały się za strajkiem. Nie strajkują szkoły w gminach Ochotnica Dolna i Łapsze Niżne. Wczoraj do godz. 9 rano do protestu przystąpiło 679 osób.

Strajk do odwołania, co z egzaminami?

Nie wiadomo, do kiedy potrwa strajk. Wkrótce zaczynają się egzaminy gimnazjalistów (jutro) oraz ósmoklasistów w podstawówkach (poniedziałek).

Kurator Barbara Nowak zapewnia, że egzaminy nie są zagrożone, bo do kuratorium zgłaszają się osoby, które uzupełnią braki w komisjach.

Współpraca : MM, TB, WIN, LB

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strajkuje ponad 4,7 tys. nauczycieli, jest liczba zamkniętych szkół we wtorek

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co zrobić z dzieckiem w czasie strajku?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marian W.

Pierwsze co zrobię w kontakcie z takim(takimi)nierobem(nierobami),to za kołnierz i za drzwi szkoły.PO co takie "niemoralne typy",maja dawać zły przykład dzieciom.To niepojęte że ci którzy "niby" ich edukowali,nie chcą teraz ich promocji.Tak robili tylko zaborcy a w szczególności kacapy,słynne ośle tabliczki na szyję.Tak,tak kremlowska kadro,wy stamtąd macie wzór jak eliminować Polską inteligencję.Najlepszy wzór to 2x Katyń.Wonnnnn za Donnnnnn hołoto bolszewicka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Czyli mamy się cieszyć,że jeszcze nie mordujecie nasze dzieci,ale kto wie,co chowacie w zanadrzu.My jako rodzice musimy być na wszystko przygotowani!!!!!!!!!!!

z
zatroskany rodzic

Bardzo dobrze że ujawniają się miernoty moralne,które nie chcą być nauczycielami.W związku z taką sytuacją, skrzykują się rodzice poszczególnych placówek,którzy od poniedziałku będą tłumaczyć tym nierobom że szkoły czy też przedszkola nie są ich własnością.Jak nie chcą pracować,to won,wynocha,PO co mają mnożyć koszty eksploatacyjne i "smrodzić w POmieszczeniach. Jest dużo pracowników z przygotowaniem pedagogicznym,którzy chętnie zastąpią te falsyfikaty nauczyciela

m
medyk

Żadnych pieniędzy z moich podatków dla nauczycieli. Uwaga nauczyciele mogą ukraść dzienniki. Niech nauczyciele pokażą swoje PIT- y. Tam są ich zarobki. Nigdy więcej kwiatów i upominków dla strajkujących "nauczycieli".

K
Kraków

Dyscyplinarka i dotkliwe kary dla strajkujących nauczycieli!!

q
qwerty

Pytam tylko gdzie podziali się wszyscy co tak niedawno krzyczeli, że rząd niczego nie daje ze swojego tylko z naszych pieniędzy oraz ci co krzyczeli, żeby odbierać przywileje?

G
Gość

BRAWO,BRAWO,BRAWO....NAUCZYCIELE.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

k
kaczor

Obiecają nauczycielom tak samo jak Niepełnosprawnym w tamtym roku wirtualne pieniądze przecież niepełnosprawni chcieli po 500 a dali im po 540 tak obliczyli tylko że w naturze ha ha ha

D
Docent

Do : "Matki": Zacofane głąby mówią: "gdyby przyroda chciała, to by mierzeja była przekopana", albo "ludzie rzucali w dinozaury kamieniami". Ludzie ci z otwartymi ramionami przywitali by Ruskich gdyby nas ponownie chcieli przywłaszczyć.

M
Matka

Słychać wycie, znakomicie! PISowskie trole już w natarciu, marzy się wam kraj zacofanych głąbów - ale wasz czas zbliża się ku końcowi :)

ś
św.NH

Pani wróżka z fusów Zalewska pręży żabi mózg. Pogrzeb srok PIS okrutnic. Za chlebem jedzie na całość do piekła unijnego a nauczycielom miskę do wylizania daje. Czas na zwiedzanie śmietników a nie udawanie gwiazd faryzeuszki niszczące PIS.

O
Ojciec

Przepracowałem ponad 30 lat i nigdy nie miałem 13ki, a oni zazdroszczą 13ki emerytom. Mają więcej przywilejów niż górnik, trzeba im je zredukować. Kto na świecie godnie zarabia za trzy godziny pracy dziennie?

R
Ryś

MAM NADZIEJE, ŻE ZA STRAJK NAUCZYCIELE NIE OTRZYMAJĄ WYNAGRODZENIA !!! A POZA TYM ONI TEN STRAJK ZROBILI Z ZAZDROŚCI O 13 EMERYTURY I TO JEST ZWYKŁE ŚWIŃSTWO! NIC SIĘ IM NIE NALEŻY, A JAK IM NIE ODPOWIADAJĄ WARUNKI PRACY I PŁACY TO NIE MUSZĄ BYĆ NAUCZYCIELAMI!!!

g
gość

Najwyższy czas wprowadzić w Polsce bon (voucher) oświatowy,który rodzice (młodzież) będą mogli przekazywać dowolnie wybranej placówce. Nastąpi momentalna prywatyzacja oświaty,dobre szkoły będą oblężone (i niech tam nauczyciele zarabiają nawet dużo), a złe szkoły zbankrutują i zbyteczne nauczyciołki pójdą do innych prac.Związki zawodowe też pójdą na śmietnik.Za jedno pokolenie będziemy mieli najlepszą szkołę w Europie.Ale który rząd to wprowadzi , no który?

H
Hutnik

Mają jeszce 13 kę, 14kę, kredyty, urlopy , wakacje, urlopy dla poratowania zdrowia. Nie może jedna chciwa grupa zawodowa okradać budżet na który my pracujemy.

H
Hutnik

W wyniku podpisana porozumienia z "Solidarnością" nauczyciel dyplomowany dostanie od września 5800zł za 18 godzin tygodniowo. Średnio 700zł podwyżki a im mało. Bezczelność lewackiej kasty nauczycieli jest porażająca. Dostali stanowczo za dużo. teraz strajkują 3 godziny dziennie i paraliżują życie w państwie - skandal, ja bym ich wszystkich zwolnił. Najgorsze jest w tym że leniwi i słabi nauczyciele, a wg mnie jest to bardzo duża grupa też dostanie taką kasę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3