- „Straszny dwór" znany jest jako opera Stanisława Moniuszki, my jednak chcemy skupić się na wspaniałym tekście libretta Jana Chęcińskiego i wystawić go jako barwny, szlachecki, pełen humoru, ale też zadumy spektakl - informowali twórcy widowiska ze Stowarzyszenia Teatru Albertus ze swoją reżyserką i autorka scenariuszy Dorota Kamińską.
Pałac dla "Strasznego dworu"
Twórcy spektaklu ćwiczyli swoje role od lutego. Stworzyli niezwyczajne widowisko. Tuż przed spektaklem w niedzielny wieczór, 4 czerwca na placu przed sceną zaczęło brakować miejsc. Krzesełka, ławki, miejsca siedzące na trawie i stojące wypełnili mieszkańcy z całej okolicy.
- To było niezapomniane widowisko, które teatr realizował wspominając 160. rocznicę powstania styczniowego i czasy zaborów. Do scenerii "Strasznego dworu" potrzebowaliśmy właśnie dworu lub pałacu. W naszej gminie są takie dwa miejsca pałac w Kryspinowie, będący w prywatnych rękach i pałac w Piekarach, którym dysponuje Starostwo Powiatowe w Krakowie. Wybór padł na Piekary - mówi nam Agnieszka Pyla, z Zarządu Powiatu Krakowskiego, a jednocześnie kierownik Referatu Kultury Promocji i Sportu w gminie Liszki.
Widowisko z konfliktami i humorem
Sama opera Moniuszki "Straszny dwór" opowiada o czasach Polski pod zaborami i życiu w dworze szlacheckim, w którym przeplatają się wątki patriotyczne związane z żołnierską odwagą, koniecznością obrony ojczyzny i potrzeba prowadzenia pogodnego życia rodzinnego. Teatr Albertus opierając się na libretcie pokazał przy tym barwność życia, konflikty, humor, zadumę.
Wśród widzów było wiele starszych osób, które z zachwytem mówiły o spektaklu przyznając, że nigdy nie były w teatrze. O tym, ze widowisko jest niezapomniane mówili także samorządowcy, przedstawiciele instytucji gminnych i powiatowych. Widowisko uświetnili swoją obecnością rekonstruktorzy z grupy Małopolska Zgraja Sarmacka. Całość zaczęła się od prezentacji multimedialnej Teatru Albertus „A to właśnie Polska”, a zakończyła poczęstunkiem - staropolskim bigosem, który przygotowano dla wszystkich gości.
Organizatorami był Teatr Albertus i gmina Liszki z wójtem Pawłem Misiem, jako honorowym patronem wydarzenia.
Rowerowy rajd po pięknych szlakach gminy Zielonki. Wystartow...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
