MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kadrówka w Michałowicach w uroczystej oprawie. Apel na granicy zaborów, honory dla bohaterów i koncert dla mieszkańców

Barbara Ciryt
Apel na granicy zaborów z udziałem uczestników 59. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Apel na granicy zaborów z udziałem uczestników 59. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej CKiP w Michałowicach
Uczestnicy 59. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zatrzymali się w Michałowicach. To ważny przystanek. Tu krótki apel odbywa się na drodze krajowej nr 7. Dla Kadrówki i uczczenia bohaterów ruch na drodze z Krakowa do Warszawy jest wstrzymywany. Tak było też we wtorek, 6 sierpnia 2020 roku w 110. rocznicę Legionowego Czynu Niepodległościowego, gdy uczestnicy marszu zatrzymali się przy obelisku na Komorze. Upamiętnia on obalenie słupów granicznych między zaborami austriackim i rosyjskim.

W miejscu pokonania granicy zaborów przed 110 laty przez strzelców Piłsudskiego w Michałowicach co roku składane są kwiaty i znicze. Uczestnicy Kadrówki, władze rządowe, samorządowe, lokalne stowarzyszenia i przedstawiciele miejscowej społeczności oddają hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność.

Obalili słupy graniczne zaborów

Zapisy historyczne wskazują, że 6 sierpnia 1914 roku po wymarszu Kadrówki z krakowskich Oleandrów żołnierze udali się w kierunku granicy Królestwa. Dotarli do Michałowic.

- Było około godziny 9.45. Po minięciu słupów granicznych dowódca oddziału, Tadeusz Kasprzycki „Zbigniew”, ustawił strzelców w dwuszeregu. Wzruszony Kasprzycki, widząc przed sobą Michałowice i ziemię należącą do zaboru rosyjskiego, powiedział do swoich żołnierzy: „Koledzy! Weszliśmy na ziemię Królestwa Polskiego, jako pierwszy od 31 lat oddział regularnego wojska polskiego. Powitajmy tę ziemię po żołniersku! Baczność! Prezentuj broń! Kompania w prawo – patrz!” - tak historię przypominają organizatorzy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Dlatego co roku o godz. 9.45 tu przy obelisku na dawnej granicy zaborów odbywa się apel z udziałem uczestników Kadrówki. Tym razem też tak było, a o oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Wieniawa.

W gościnnym Dworze w Michałowicach

Przemarsz I Kompanii Kadrowej w Michałowicach to ważny czas uroczystości rocznicowych. W tej gminie jest też drugi przystanek na szlaku Kadrówki. To dwór dziś należący do rodziny Lorenzów, która niezmiennie włącza się w organizację rocznic i zaprasza do swojej posiadłości, wita kadrowiczów, gości w parku, jak niegdyś strzelców Piłsudskiego.

- Po obaleniu słupów zaborczych 1 kompania kadrowa weszła do Michałowic. Strzelcy odpoczęli w pobliskim dworze w Podedworzu, gdzie hrabia Dąbrowski podjął ich obiadem. Kilku ochotników zgłosiło się tutaj do szeregów strzeleckich. W budynku urzędu gminy znaleźli dwa rewolwery typu nagan, które wzięli oficerowie - opisują wydarzenia organizatorzy marszu.

Pamiątki Legionowego Czynu Niepodległościowego

Dziś podobnie jak przed 110 laty uczestnicy marszu i gości wydarzenia oraz mieszkańcy gminy spotkali się na Pikniku Patriotycznym w ogrodach Dwór w Michałowicach. Była okazja zobaczenia wystawy „Pamiątki i pamięć” oraz wysłuchania koncertu w wykonaniu Orkiestry Wieniawa.

Tegoroczny Marsz to 110. rocznica wymarszu Kadrówki i 100. rocznica pierwszego Marszu Szlakiem Kadrówki. Te rocznice organizatorzy patriotycznego wydarzenia postanowili upamiętnić specjalną odznaką, wzorowaną na odznace z 1924 roku o nazwie odznaka „Dziesięciolecia wkroczenia strzelców do Kielc”. Oryginał odznaki udostępnił wieloletni uczestnik Kadrówki Adam Dłużniak. Wzorując się na niej i nieco modyfikując zaprojektowano odznakę na rok 2024. Jest przeznaczona dla wszystkich uczestników Kadrówki oraz przedstawiciele samorządów i organizacji wspierających i współorganizujących rocznicowe wydarzenia.

Szlak wolności z Michałowic do Słomnik

Dalej z Michałowic oddział Piłsudskiego dotarł do Słomnik, gdzie kompania dotarła późnym popołudniem. Żołnierze rosyjscy już wcześniej opuścili to miasteczko. Pierwsi wjechali tutaj ułani pod dowództwem Władysława Prażmowskiego „Beliny”. Są informacje, że między Michałowicami a Słomnikami „Belina” i „Kmicic” wymienili strzały z rosyjskimi policjantami, notując tym samym pierwsze starcie oddziałów Piłsudskiego z przeciwnikiem. W Słomnikach strzelców tłumnie witali mieszkańcy miasta.

Na zamek Tenczyn znów ruszyli Szwedzi. Rekonstrukcja wielkie...

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska