UrbanTalk to cykl wydarzeń poświęconych ekologii i życiu w mieście, organizowanych przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Celem spotkań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w debatę o kierunku rozwoju Krakowa i jego wpływie na codzienne życie mieszkańców. UrbanTalk to panele dyskusyjne, webinary, filmy oraz spotkania edukacyjne z mieszkańcami. W inicjatywę włączyły się także krakowskie szkoły, firmy i instytucje, którym bliska jest zielona idea.
Przed nami kolejna debata z cyklu UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta. Tym razem będzie ona poświęcona strefom czystego transportu. Przypomnijmy, 24 grudnia 2021 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o elektromobilności. Pozwala ona samorządom tworzyć strefy czystego transportu w gminach i miastach, niezależnie od liczby mieszkańców. Oznacza to, że w wyznaczone obszary nie wjadą samochody niespełniające określonych norm emisji spalin. A jak to będzie wyglądało w Krakowie?
Na to pytanie odpowiedzi szukać będą uczestnicy debaty, która odbędzie się w Hevre na Kazimierzu – 24 lutego 2022 r. o godz. 19. WSZiB zaprosiła do dyskusji: prof. Marka Brzeżańskiego z Politechniki Krakowskiej, Annę Dworakowską z Krakowskiego Alarmu Smogowego, Łukasza Franka z Zarządu Transportu Publicznego oraz Tomasza Urynowicza, radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Eksperci będą debatować nad tym, czym będzie się różnić obecna strefa czystego transportu od tej wprowadzonej w 2019 roku. Poruszą m.in. następujące kwestie: Jaki obszar obejmuje nowa strefa? Czy faktycznie spaliny są największym problemem Krakowa, gdy mówimy o jakości powietrza? Czy miasto dysponuje danymi, jak duży odsetek aut niespełniających norm Euro 4 jeździ po Krakowie?
Prowadzący debatę – aktywistka Izabela Chyłek, radna Edyta Kruk oraz wicekanclerz WSZIB dr Borys Makary – będą pytać o „okres przejściowy” dla mieszkańców oraz o to, kto i w jaki sposób będzie weryfikował wjeżdżające do strefy samochody.
Debata będzie transmitowana na Facebooku i Youtubie WSZiB w Krakowie. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią mieszkańcy mogą włączyć się w debatę poprzez zadawanie pytań online. Zapisy poprzednich wydarzeń, jak i harmonogram kolejnych spotkań są dostępne na
www.wszib.edu.pl/urbantalk.
