
9. Kulturalny Kraków: kina, teatry i inne atrakcje
Wśród atrakcji na mapie Krakowa, nie sposób pominąć licznych muzeów, które czekają na ciekawych świata turystów. Nie każdy wie, że oprócz flagowego Wawelu i Sukiennic, w Krakowie nie brakuje interesujących miejsc, które warto odwiedzić. Oto kilka naszych propozycji:
– Muzeum Armii Krajowej, ul. Wita Stwosza 12
– obraz „Dama z gronostajem „ w Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15
– Rydlówka (czyli miejsce, gdzie odbyło się słynne „Wesele” z dramatu Wyspiańskiego), ul. Tetmajera 28
– Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4
- Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ul. Lipowa 4
Fani kinematografii również znajdą coś dla siebie, gdyż w Krakowie aż roi się od kin. Obok sieciówek, takich jak Multikino czy Cinema City, w mieście znajduje się wiele mniejszych, lokalnych kin, gdzie obejrzycie ciekawe filmy zarówno produkcji polskiej, jak i zagranicznej. Jeśli jesteście przyszłymi studentami, z pewnością zainteresuje Was oferta „Kina pod Baranami”, które uwzględnia nie tylko studenckie zniżki, ale również oferuje liczne atrakcje dla studentów-kinomaniaków.
W Krakowie nie brakuje również teatrów. Najpiękniejszy z teatrów – Teatr Słowackiego – oferuje bogaty repertuar, a sam budynek zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz, zachwyca przechodniów. Miłośnicy muzyki z pewnością zainteresuje oferta Krakowskiej Opery oraz Filharmonii.

10. Opieka medyczna dla studenta – co w przypadku choroby?
Zdarza się, że podczas roku akademickiego zachorujemy. W takiej sytuacji nie należy jednak ulegać emocjom, by w panice pakować się i wracać do domu rodzinnego. W Krakowie znajdują się przychodnie, w których studenci mogą zasięgnąć porady od specjalisty.
Bezpłatne usługi medyczne w ramach NFZ, na rzecz społeczności akademickiej oferuje sieć Scanmed:
– Centrum Medyczne Scanmed, ul. Armii Krajowej 5 (AGH)
– ul. Akademicka 5 (AGH)
– ul. Gronostajowa 7 (UJ)
– ul. Warszawska 24 (PK)
– ul. Rakowicka 16 (UEK)
– ul. Podchorążych 2 (UP)
– al. Jana Pawła II 84 (AWF)
– ul. Kanonicza 23 (UPJPII)
Po przeprowadzce do nowego miasta, z dala od swojej rodzinnej miejscowości, warto również złożyć specjalną deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którą można pobrać online lub dostać w każdej przychodni. Wówczas kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu będzie szybszy i bezproblemowy. NFZ przypomina jednak. Że zmiana lekarza POZ możliwa jest maksymalnie trzy razy w roku, a każda kolejna zmiana to koszt w wysokości 80 zł.
W przypadku nagłych sytuacji i wypadków, każdy student może skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz izb przyjęć.
Oddziały ratunkowe w Krakowie:
– 5 Wojskowy Szpitalny Kliniczny z Polikliniką, ul. Wrocławska 1-3
– Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza, ul. Prądnicka 35/37
– Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego, os. Na Skarpie 66
– Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera, os. Złotej Jesieni 1
– Szpital Uniwersytecki w Krakowie - Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, ul. Kopernika 50
– Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, ul. Wielicka 265
