Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superksiężyc BLUE MOON 31 stycznia 2018: Gdzie i jak zobaczyć zaćmienie księżyca? Dlaczego "niebieski księżyc" będzie miał czerwony kolor?

Janusz Szmit
Paweł Relikowski
"Blue moon", "niebieski księżyc", "czerwony księżyc", "krwawy księżyc", "superksiężyc" - szukając informacji o zjawisku, które będzie można zaobserwować w środę 31 stycznia 2018, można nabawić się bólu głowy. Co właściwie będzie można zobaczyć na niebie? Jaki kolor i dlaczego będzie miało zaćmienie

W środę 31 stycznia na niebie ujrzymy tzw. Superksiężyc. Satelita Ziemi nie tylko będzie w pełni, ale też znajdzie się w perygeum orbity wokółziemskiej. Oznacza to, że Księżyc będzie w najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Inaczej nazywany jest wówczas również Krwawym Księżycem.

Jak powstaje krwawy księżyc | Superksiężyc | Blue moon 2018

Źródło: STORYFUL/x-news

31 stycznia każdy, kto spojrzy w nocne niebo zobaczy spektakularne zjawisko - Krwawy Superksiężyc. Tarcza Księżyca będzie wydawać się większa niż zazwyczaj - to Superksiężyc. Będzie on jednocześnie Krwawym Księżycem - przybierze niezwykłe odcienie czerwieni, za które odpowiedzialne będzie zaćmienie Księżyca. Barwa Superksiężyca może być różna - od Księżyca w kolorze krwi po Księżyc brunatny.

Blue moon 2018 | Dlaczego "niebieski księżyc" jest czerwony?

Skąd jednak krążące w mediach określenie Blue Moon? Księżyc wszak nie przybierze wcale barwy niebieskiej. Rozwiązanie zagadki jest proste. "Once in a blue moon" to angielski idiom oznaczający niezwykle rzadkie wydarzenie, równoznaczny z funkcjonującymi w języku polskim związkami frazeologicznymi, takimi jak "od wielkiego dzwonu", czy "raz na ruski rok". "Blue moon" odnosi się więc nie do koloru, jaki będziemy mogli zobaczyć na niebie, lecz do faktu, że środowy Superksiężyc to jednocześnie druga styczniowa pełnia księżyca, a to rzeczywiście wydarzenie niezwykle rzadkie.

Jak i gdzie obserwować zaćmienie księżyca? | Superksiężyc 2018

Zjawisko Superksiężyca bez problemu można do obserwować gołym okiem. Zwykłą lornetka, nie mówiąc o nawet najprostszym teleskopie będzie można zjawisko „zacieniania” Księżyca zobaczyć bardzo dokładnie. Dobrym pomysłem jest fotografowanie i filmowanie zjawiska. Aby lepiej uchwycić zjawisko, przydałby się też statyw.

Żeby móc obejrzeć - Krwawy Księżyc, potrzebna jest też odpowiednia pogoda. Niebo nie może być całkowicie zachmurzone.

Zaćmienie księżyca 31 stycznia trwać będzie godzinę i 16 minut. W Polsce najwcześniej będzie można je zobaczyć dopiero tuż przed godziną 17. Najlepiej widoczne będzie we wschodniej części Azji, Nowej Zelandii i Australii.

Gdzie warto oglądać Krwawy Księżyc - "Super Księżyc"? Najlepiej sprawdzają się miejsca mocno zaciemnione. Dobrym pomysłem będzie opuszczenie centrum miasta i udanie się do pobliskiego lasu czy parku, który jest słabiej oświetlony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Superksiężyc BLUE MOON 31 stycznia 2018: Gdzie i jak zobaczyć zaćmienie księżyca? Dlaczego "niebieski księżyc" będzie miał czerwony kolor? - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska