Problemy z dostawami wody do gospodarstw domowych pojawiają się latem w powiecie wielickim od dobrych kilku lat, ale tak źle jak w tym roku nie było tu nigdy wcześniej. Trwa susza, wydajność gdowskich studni głębinowych znacząco spadła, a apele do mieszkańców o racjonalne i oszczędne korzystanie z wody, niewiele dają.
W tej sytuacji Gdów – jako pierwsza gmina w powiecie wielickim i jedna z nielicznych w Polsce – zamierza wprowadzić w tym względzie okresowo prawne restrykcje: zakazać wykorzystania wody z gminnych wodociągów do celów innych niż spożywcze i socjalne. Osoby, które złamią zakaz będą mogły zostać pociągnięte do odpowiedzialności karno-administracyjnej (w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia).
Projekt uchwały w tej sprawie był w porządku obrad ostatniej sesji gdowskiej Rady Gminy, jednak ostatecznie go wycofano. Ma jednak wrócić, w nieco innej formie.
- Uchwała, która została wycofana mówiła o kategorycznym zakazie używania wody z wodociągu do podlewania trawników, ogrodów, mycia samochodów oraz napełniania przydomowych basenów w okresie lipiec – sierpień. Konsultowaliśmy ten projekt z biurem prawnym wojewody, uzyskaliśmy informację, że taka uchwała będzie zgodna z prawem. Ostatecznie doszliśmy jednak do wniosku, że odgórny zakaz, obowiązujący przez całe lato, niezależnie od warunków pogodowych, byłby krzywdzący dla mieszkańców. Dlatego projekt uchwały zostanie skorygowany i wróci pod obrady w najbliższym czasie, prawdopodobnie jeszcze w sierpniu – powiedział nam wójt Gdowa Zbigniew Wojas.
Jak wyjaśnia, w nowym projekcie uchwały zostanie zapisane, że Rada Gminy upoważnia wójta do wprowadzania zakazu wykorzystywania wody z wodociągu do celów innych niż bytowe – w sytuacjach, gdy jest to konieczne.
- Chodzi o możliwość wprowadzenia takiego zakazu na przykład na upalne weekendy, kiedy rozbiór wody jest ogromny, bo wiele osób napełnia baseny i podlewa trawniki. W efekcie ciśnienie „w sieci” gwałtowanie spada i zaczyna brakować wody w niektórych rejonach. Taka uchwała da także możliwość karania mandatami - w wysokości 500-5000 zł (najwyższe kary kodeks wykroczeń przewiduje za bezprawne podłączenie się do hydrantu, np. po to, żeby podlać trawnik – red.) osób, które nie stosują się do zakazu. Obecnie wiele okolicznych gmin podpatruje, jak rozwiążemy prawnie tę sprawę. Problem braku oszczędzania wody dotyczy wszystkich, także inne samorządy przymierzają się, by temu przeciwdziałać - twierdzi wójt Gdowa.
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Relaksujący weekend? Tylko na termach. Oto najlepsze baseny w Małopolsce!
- Wieliczka. Wracają niedzielne kursy autobusów. Jedna linia do likwidacji
- Miodobranie 2021 w Wieliczce. Słodki czas w centrum miasta [ZDJĘCIA]
- Będą nowe połączenia MPK do Krakowa: dla Niepołomic i Wieliczki
- Pociągi nie dojadą z Krakowa do Wieliczki. Szykują się duże zmiany
PFPŻ: Susza uderza w produkcję żywności na całym świecie
