Susza notowana jest wśród trzech upraw:
- zbóż jarych
- krzewów owocowych
- truskawek
Największy problem dotyczy zbóż jarych. Suszę odnotowano ją w 76. gminach na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Susza w uprawach krzewów owocowych została odnotowana w 56 gminach tych samych województw. W piętnastu gminach woj. kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego występuje również w uprawach truskawek.
Przeczytaj więcej: Susza odnotowana w sześciu województwach
Podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaprezentowano nowy wzór protokółu z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym i dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego.
Przypomnijmy. 7 czerwca ogłoszone zostały nowe wskaźniki tzw. klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb, z podziałem na województwa. System wskazuje obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach: zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych.
Za szkody uważa się obniżenie wielkości plonów o 20% z powodu suszy na obszarze gminy w danym roku, w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Źródło: minirol.gov.pl, IUNG-BIP w Puławach