Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowej sławy krakowski kardiolog pokieruje Świętokrzyskim Centrum Kardiologii. Strata dla pacjentów z Krakowa i Małopolski

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Światowej sławy kardiolog, krakowianin prof. Dariusz Dudek, przez wiele lat związany ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, kieruje obecnie – od 6 lutego 2024 – Świętokrzyskim  Centrum Kardiologii
Światowej sławy kardiolog, krakowianin prof. Dariusz Dudek, przez wiele lat związany ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, kieruje obecnie – od 6 lutego 2024 – Świętokrzyskim Centrum Kardiologii fot. Andrzej Banaś
Światowej sławy kardiolog, krakowianin prof. Dariusz Dudek, przez wiele lat związany ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, kieruje obecnie – od 6 lutego 2024 – Świętokrzyskim Centrum Kardiologii z kardiochirurgią, działającym w strukturach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Prof. Dariusz Dudek jest nadal związany ze Szpitalem Uniwersyteckim, w obszarze dydaktycznym – kieruje Zakładem Medycyny Cyfrowej i Robotyki Collegium Medicum UJ. Jednak, jak zaznacza - nie otrzymał propozycji współpracy ze Szpitalem Uniwersyteckim w obszarze medycznym.

- W maju tego roku kończy się moja sześcioletnia kadencja prezydenta Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowej Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i gdy otrzymałem propozycję koordynowania pracy Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii, ośrodka nowoczesnego i rozwojowego – przyjąłem ją. Ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie nie było żadnej propozycji współpracy, a zdobyłem bardzo duże doświadczenie, uczestniczyłem w innowacyjnych operacjach, w zabiegach hybrydowych wykonywanych w klinikach w Europie i na świecie, i chcę przekazać te doświadczenia Polsce – powiedział nam prof. Dudek, który ze szpitalem w Kielcach współpracował już wcześniej, przez wiele lat, wykonując tam zabiegi TAVI oraz naprawcze w zakresie zastawki mitralnej.

Propaguje zdrowy tryb życia i skupia się na szkoleniach środowisk medycznych, specjalistów, a także edukacji społecznej w zakresie chorób układu krążenia.

Prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich kardiologów, autorytet w swojej dziedzinie, który przez długi czas (do 2020 roku) był ordynatorem Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych UJ Collegium Medicum, łączy specjalistyczną wiedzę z praktyką, wspiera rozwój nowych inicjatyw, w tym innowacji technologicznych i wdraża nowe metody leczenia. W latach 90. XX wieku był współtwórcą innowacyjnej metody zabiegowego leczenia zawału serca w szpitalach UJ Collegium Medicum i Małopolski, dzięki której zanotowano bardzo duży spadek śmiertelności w ostrych zespołach wieńcowych. W 2008 roku, wraz z prof. Jerzym Sadowskim oraz prof. Bogusławem Kapelakiem wykonał w Collegium Medicum UJ pierwszy w Polsce zabieg TAVI (przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej), który zapoczątkował rozwój małoinwazyjnych zabiegów hybrydowych w chorobach zastawek serca. W 2021 roku wykonał pierwszy w Polsce zabieg PCI wspomagany ramieniem robotycznym. 

Był członkiem Komitetu Programu Kongresów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przewodniczącym Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (w latach 2011-2013) szefował Komisji ds. Kontaktów Międzynarodowych EAPCI - Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (w latach 2014-2016). W latach 2014-2020 był przewodniczącym Rady Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Od 2022 roku pełni funkcję dyrektora Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki UJ Collegium Medicum. W 2018 roku został wybrany na sześcioletnią kadencję prezydentem Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowej Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Prof. Dariusz Dudek jest autorem licznych publikacji naukowych oraz laureatem wielu nagród, m.in. za wybitne osiągnięcia we wdrażaniu nowych rozwiązań kardiologicznych oraz rozpowszechnianie idei interwencyjnego leczenia zawału serca. Propaguje zdrowy tryb życia oraz edukację społeczną w zakresie chorób układu krążenia; prowadzi m.in. portal Akademia Kardiologii Interwencyjnej.

Przełomowa terapia genowa, chłopiec zaczął słyszeć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska