Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Chleba na placu Wolnica w Krakowie [ZDJĘCIA]

Marian Satała
Święto chleba na pl. Wolnica na krakowskim Kazimierzu
Święto chleba na pl. Wolnica na krakowskim Kazimierzu Marian Satała
W sobotę od rana krakowski plac Wolnica zapachniał chlebem. Odbywa się tu bowiem Święto Chleba i krakowski półfinał 8. edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. W imprezie uczestniczy kilkudziesięciu wystawców, którzy rywalizują o palmę pierwszeństwa w kilku kategoriach.

Najskromniej obstawiona jest kategoria "ekologiczne przysmaki". Tu o zwycięstwo ubiegają się: koziołek w śmietanie zaproponowany przez Cecylię Grajek z Grajowa k. Wieliczki i jaja kury zielononóżki kuropatwianej z farszem wiosennym od Lucyny Gaweł z Woli Batorskiej.

Wśród tradycyjnych specjałów prezentują się: chleb prądnicki z piekarni "Madej", kiełbasa lisiecka z zakładu masarskiego "Mądry", bajgiel z Kazimierza z Rafapolu, sułkowicka krzanówka z restauracji Natalia z Biertowic, kiełbasa lisiecka z firmy Wolarek, szynka podstolego z firmy Gawor z Podstolic.

Wśród smakołyków z legendą warto spróbować filety śledziowe po wiejsku z firmy Mrak-Marhish z Poskwitowa, miodu rzepakowo-pokrzywowego z Niepołomickiego Bartnika, masła skalskiego tradycyjnego ze spółdzielni mleczarskiej w Skale, miodu lipowego z APIPOL-Kraków, boczku gotowanego z Podstolic, tradycyjnych lodów orzechowych na miodzie z cukierni-lodziarni Melba z Krzeszowic, szynki pieczonej z dzika od Mądrego, kiełbasy tradycyjnie wyrabianej od Wolarka, makaronu wielickiego z wytwórni "Majka" w Tomaszowicach i pieczonych pierożków z nadzieniem mięsnym z cukierni Wojciecha Dolińskiego.

W kategorii jak u mamy prezentują się: nalewka z Koła Gospodyń Wiejskich z Igołomii, bigos bilczycki z KGW Bilczyce, chłodnik królewski z fermy kur niosek "Tybowscy" z Trzemeśni, miód wrzosowy z pasieki Łukasza Łukasiewicza i zupa pasterska z Nielepic.

W plebiscycie na najsmaczniejszy chleb w ramach święta chleba wystartowały:
Piekarnia Rafapol - Chleb Zabierzowski
Spółdzielnia Produkcji Piekarskiej i Ciastkarskiej w Krakowie - Chleb Piastowski
Piekarnia B.A. Madej - Chleb żytni ze śliwką
Piekarnia "U Dańca" - Chleb żarnowy z Łomnej
Patrycja i Paweł Z. Rydzyk - Chleb wiejski
W sobotę do końca imprezy, a więc do godz. 17 na placu Wolnica odbywają się pokazy, warsztaty, zabawy, konkursy i oczywiście plebiscyty. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Antoniego Madeja poświęcona tradycjom wypiekania na krakowskim Kazimierzy żydowskiej chałki, oraz warsztaty cukiernicze prowadzone przez Wojciecha Wilka. Pod kierunkiem mistrza dzieci wypiekały logo małopolski z ciasta. Również w niedzielę od godziny 9 do 17 plac Wolnica pełen będzie gwaru i zabawy. Publiczność kosztując wyjątkowe smakołyki i oddając głos w plebiscycie wybierze te, które pozostawiły najlepsze wrażenie. Swojego wyboru dokona także profesjonalne jury. Najlepsi otrzymają nagrody i dyplomy.

Krakowski półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku jest także okazją do celebrowania przypadającego 10 czerwca Święta Małopolski, ustanowionego, by jednoczyć wszystkich Małopolan.

Na placu Wolnica przez oba dni funkcjonuje redakcja terenowa Gazety Krakowskiej. Każdy może zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, które zostanie wydrukowane na pierwszej stronie okolicznościowego wydania.

A więc nie siedź w domu, przybywaj na Wolnicę.

Euro 2012 w Krakowie: zdjęcia, wideo, informacje! [SERWIS SPECJALNY]

Wybieramy Superkota! Zobacz fantastyczne zdjęcia kotów i oddaj głos na najpiękniejszego!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska