MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto seniorów z powiatu krakowskiego. Jubileuszowe spotkanie integracyjne z wiankami, tańcami i śpiewem

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
XX Powiatowy Dzień Seniora w DPS Więckowice i warsztaty wicia wianków
XX Powiatowy Dzień Seniora w DPS Więckowice i warsztaty wicia wianków Krzysztof Kamiński / Starostwo Powiatowe w Krakowie
Prezentacje talentów, śpiewy, tańce, występy teatralne, pokazy kulinarne i rękodzieło - to wszystko i wiele innych atrakcji było na XX Jubileuszowym Powiatowym Dniu Seniora w Domu Pomocy Społecznej w Więckowicach w gminie Zabierzów. To święto seniorów z całego powiatu krakowskiego, przybyło na niego 300 seniorów i około 100 innych gości. Przyjechali podopieczni domów pomocy społecznej, klubów seniora, rad seniorów i zespołów artystycznych ze wszystkich 17 podkrakowskich gmin.

Powiatowy Dzień Seniora zorganizowano 20. raz. Jak zwykle były zabawy, warsztaty florystyczne z wiciem wianków i wrzucaniem do wody, konkursy, występy teatralne, muzyka ze śpiewami i tańcami.

Tradycyjnie odbył się mecz charytatywny, który rozegrali samorządowcy i zakonnicy salezjanie z Krakowa, którzy współpracują z DPS-em w Więckowicach. Wygrali salezjanie 6:2, ale najlepszym bramkarzem meczu został Tomasz Gwizdała, wójt gmina Jerzmanowice-Przeginia. Były porady medyczne i instruktaż pierwszej pomocy. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przeprowadzili wykłady, omówili zagrożenia dla seniorów związane z nowoczesnymi technologiami. Prezentowali też psy wyuczone do bezpośredniego zatrzymywania przestępców i wykrywania materiałów wybuchowych.

- O seniorów trzeba dbać, opiekować się nimi, aktywować, organizować atrakcje. To wszystko jest w naszym interesie, bo wszyscy dzielimy się na dwie grupy: tych, którzy już są seniorami i tych, którzy będą seniorami. Działać na rzecz seniorów, to działać z myślą o nas wszystkich - przekonywał Henryk Sikora, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Więckowicach, czyli główny organizator Powiatowego Dnia Seniora.

W rozmowie z nami wspominał początki tego święta dla seniorów. Najpierw było to święto dla podopiecznych DPS-ów i starszych mieszkańców gminy Zabierzów, potem rozrosło się na cały powiat krakowski.

Organizatorzy święta, czyli Towarzystwo Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej w Więckowicach oraz tutejszy DPS gościli w tym dniu około 300 seniorów ze wszystkich gmin powiatu krakowskiego, przyjechali całymi zespołami, klubami, a ponadto przybyło około 100 gości, to władze wojewódzkie, samorządowe z powiatu i podkrakowskich gmin, przedstawiciele instytucji i placówek opiekuńczych.

- Seniorzy z poszczególnych gmin mieli swoje stoiska, na których prezentowali swoje wyroby, produkty kulinarne, rękodzieło. Prezentowali też swoje dokonania, umiejętności - muzyczne, wokalne, teatralne. Uczestnicy tego święta pokazali, że seniorów można się wiele nauczyć, bo oni się integrują, są aktywni, potrafią się bawić bez telefonów i używek - mówi dyrektor Henryk Sikora.

Celem Powiatowego Dnia Seniora jest integracja i wspólne piknikowanie w plenerze. A hasłem tegorocznego jubileuszowego spotkania są słowa: Aktywność to zdrowie, senior potęga jest i...

Festiwal Orkiestr Dętych. W podkrakowskich Więcławicach Star...

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Święto seniorów z powiatu krakowskiego. Jubileuszowe spotkanie integracyjne z wiankami, tańcami i śpiewem - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska