Mieszkańcy gminy Zielonki, przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych, kapel, stowarzyszeń, grup formalnych i nieformalnych - setki ludzi odpowiedziały na zaproszenie na Święto Stroju Krakowskiego zainicjowane przez Mariusza Zielińskiego, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Zielonkach i kustosza tutejszej Izby Regionalnej.
Krakowski strój ludowy ważny element
Celem celebrowania tego święta jest lepsze chronienie stroju i propagowanie go wśród całej społeczności. To święto zostało ustanowione na mocy uchwały podjętej 30 czerwca. 2022 roku przez Radę Gminy Zielonki.
Inicjator święta podkreślał, że w tym przedsięwzięciu chodzi o zwrócenie uwagi na strój krakowski, jako wyjątkowy i ważny element folkloru. Dla mieszkańców Zielonek jest szczególny, bo ma swoją lokalną odmianę i taki jest przechowywany w wielu domach jako jedno z ubrań świątecznych, używanych podczas uroczystości kościelnych i gminnych związanych z kulturą ludową.
Kultura ludowa dla dzieci i dorosłych
- Święto Stroju Krakowskiego poprzedził Tydzień Kultury Ludowej. Promowaliśmy zwyczaje, tradycje ludowe. W obchody włączyli się dorośli oraz dzieci; biblioteki szkoły i przedszkola. Okazuje się, że w naszych gminnych placówkach edukacyjnych dzieci poznają strój krakowski, obyczaje i kulturę ludową o najmłodszych lat - podkreślał Mariusz Zieliński.
Za to zaangażowanie zarówno podczas kilkudniowych wydarzeń związanych z kulturą ludową, jak i kultywowanie regionalnych tradycji dziękował wszystkim Mirosław Golanko, wójt Zielonek.
Nagrodzony propagator i pasjonat folkloru
Ważnym punktem uroczystości było wręczenie Nagrody Wójta Gminy Mirosława Golanko dla Henryka Banasia z Bibic, który jest pasjonatem folkloru, autorem książek na temat kultury ludowej w Bibicach i gminie Zielonki, propagatorem miejscowych zwyczajów przede wszystkim pucheroków w Niedzielę Palmową, jedynej takiej tradycji w kraju kultywowanej nieprzerwanie. Wszystko zbiegło się z 60-leciem założenia przez niego Izby Regionalnej w Bibicach.
Przed wręczeniem nagrody przewodniczący Rady Gminy Zielonki Tadeusz Łysek, wieloletni sołtys Bibic przeczytał laudację na cześć Henryka Banasia.
- Urodzony w 1933 roku w Bibicach Henryk Banaś całe życie poświęca, aby zachować i promować dziedzictwo kulturowe podkrakowskiej wsi Bibice w gminie Zielonki. Badacz i propagator kultury ludowej zebrał ponad 5 tysięcy przyśpiewek i pieśni regionalnych. Napisał scenariusz "Wesela krakowskiego" z Bibic, wystawianego cyklicznie od 1956 roku w Bibicach, Krakowie, Warszawie, emitowanego w Polskim Radiu i pokazywanego w telewizji. Przez lata był jego organizatorem i reżyserem. Twórca Izby Regionalnej, jednego z najstarszych muzeów wiejskich w Polsce - mówił Tadeusz Łysek. I wymieniał jeszcze wiele zasług i działań Henryka Banasia, które zasługują na najwyższe uznanie.
W imieniu 91-letniego Henryka Banasia nagrodę odebrała jego wnuczka Anna Sobczyk, która także działa w zespole folklorystycznym, została kustoszem Izby Regionalnej i kontynuuje dzieło swojego dziadka.
- Dziadziuś ma 91 lat. Nie bywa już na uroczystościach, ale wie, że doceniona została jego wieloletnia działalność na rzecz folkloru, kultury ludowej, zachowania zwyczajów. Napisał tak wiele tekstów dotyczących obrzędów ludowych. Gdyby to robił dzisiaj, z obecnymi możliwościami upamiętniania i kultywowania folkloru na pewno miałby wiele niezwykłych pomysłów. Ale musiał urodzić się przed laty, żeby zachować to, co wówczas zanikało. A do założenia Izby Regionalnej natchnął go pochodzący z Bibic dr Piotr Suchan zainteresowany folklorem swojej miejscowości - mówi Anna Sobczyk.
Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja kilkuminutowego starego filmu pokazującego "Wesele krakowskie" z Bibic z 1959 roku, które wyreżyserował i zorganizował Henryk Banaś i w którym odegrał rolę Pana Młodego jeżdżącego w białej sukmanie na białym koniu.
Polonez w strojach ludowych
Podczas zieloneckiego Święta Stroju Krakowskiego zwracano uwagę nie tylko nas strój krakowski, ale w ogóle na kulturę ludową. Strój to część święta, kolejnymi elementami uroczystości były prezentowane pieśni ludowe oraz potrawy przygotowane przez KGW stowarzyszenia i organizacje lokalne. Jak przystało na święto nie zabrakło muzyki i tańca. Setki ludzi w strojach krakowskich podczas zieloneckiej uroczystości odtańczyło poloneza. Stanęło do niego tyle par, że zabrakło miejsca do tańca, więc uczestnicy zabawy, para za parę tanecznym krokiem przemieszczali się między stołami. To był niezwykły kolorowy korowód, a przygrywała Jurajska Kapela Folklorystyczna.
Gala nagród powiatu krakowskiego. Docenieni zostali znakomic...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Jakie kraje są najbardziej przyjazne dla kobiet?
