Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnna Poręba przygotowuje się na najazd turystów

Robert Szkutnik
Samorządy pięciu gmin leżących opodal powstającego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie: Mucharza, Zembrzyc, Lanckorony, Budzowa i Stryszowa postanowiły razem zdecydować o tym, w jaki sposób zagospodarować tereny wokół przyszłego Jeziora Mucharskiego (nieformalna jeszcze nazwa akwenu). Wspólnie także sięgają po pieniądze na ten cel. Wreszcie jest mowa o konkretach. Już z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego samorządy gmin dostały ponad 650 tys. zł, dotacji ze środków unijnych i budżetu państwa, a spodziewają się jeszcze kolejnych w wysokości ponad 40 mln złotych.

Projekt koordynuje jego pomysłodawca - gmina Mucharz, również dlatego że przyszły zbiornik wodny w większości zaleje tereny tej gminy. Pieniądze z projektu mającego na celu podniesienie jakości usług publicznych wokół zbiornika Świnna Poręba mają być dzielone dla samorządów proporcjonalnie.

- Chcemy przygotować się na przyjęcie większej rzeszy turystów i uniknąć chaosu budowlanego na terenach przylegających do jeziora - mówi Wacław Wądolny, wójt gminy Mucharz. Dodaje, że samorządowcy byli nad Jeziorem Żywieckim i nie podobają im się stawiane byle gdzie budki z kebabami i budowane to tu, to tam domki letniskowe. Dlatego tutaj chcą pracować kompleksowo - poczynając od zaplanowania wyglądu koszy na śmieci, poprzez wiaty przystankowe, drogowskazy, aż po wytyczenie uzbrojonych terenów dla przyszłych inwestorów na małą gastronomię czy pensjonaty, a wreszcie uporządkować gospodarkę wodno-ściekową we wszystkich gminach, żeby nie zanieczyszczać ściekami wód jeziora.

Projekt koncentruje się na turystyce, gospodarce wodno-ściekowej i odpadami, komunikacji, zagospodarowaniu przestrzennym oraz na bezpieczeństwie publicznym. Oprócz gmin w jego realizacji uczestniczą stowarzyszenie Lokalne Grupa Działania: Gościniec 4 Żywiołów oraz Podbabiogórze.

- Działamy na terenie czterech gmin. My też mamy pieniądze i możemy realizować projekty do czterystu tysięcy złotych. Tak więc te małe inwestycje, takie jak zaprojektowanie jednolitych estetycznych drogowskazów lub koszy na śmieci moglibyśmy wykonać właśnie my - przekonuje Renata Bukowska, prezes LGD Gościniec 4 Żywiołów.

Z kolei Eugeniusz Stypuła, wójt Zembrzyc, nie ukrywa, że chce zabezpieczyć interesy swojej gminy. - Z wodą będą się stykać tylko Zarębki Skawieckie i Tarnawa, ale mamy turystom do zaoferowania wiele innych atrakcji. Dlatego trzeba ich przekonać, że chodzi o większy obszar wokół jeziora - mówi. Dodając, że wspólnie trzeba wytyczyć też szlaki rowerowe i pomyśleć o powiązaniu komunikacyjnym tego obszaru z Krakowem i Katowicami.

I chociaż projekt będzie realizowany do końca 2014 r., gminy już planują rozwój turystyki na najbliższe piętnaście lat.
- Za kolejne środki chcemy całościowo rozwiązać sprawy bezpieczeństwa. Gdzie przy plaży i przystani będzie WOPR, policja i straż pożarna - mówi Wacław Wądolny.

Zapora i jezioro
Zbiornik wodny Świnna Poręba wraz z zaporą budowany jest od ponad dwudziestu lat. Prace ruszyły w 1986 roku. I chociaż gotowa jest już zapora, która przegrodziła nurt rzeki Skawy, a na ukończeniu są obwałowania jeziora, to kolejne terminy oddania całej inwestycji do użytku ciągle są przekładane. Trzeba jeszcze zbudować nowe drogi i mosty, i przenieść z dna przyszłego jeziora linię kolejową. Zbiornik ma mieć pojemność 161 mln m sześc. i maksymalną pow. 1 tys. 35 ha. Wysokość zapory to 54 m, jej długość 604 m, szerokość korony - 8 m.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska