https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczawa chce historycznych zmian

Iwona Kamieńska
paweł talar
Szczawa (powiat limanowski) chce być samodzielną gminą, a nie sołectwem gminy Kamienica. Zimą odbędzie się w tej sprawie referendum. Ostateczną decyzję podejmie rząd.

Kamienny skandal w Mszanie Dolnej

W sklepach, pensjonatach i wielu prywatnych domach w Szczawie zbierane są podpisy poparcia dla inicjatywy zwołania referendum w sprawie oddzielenia się Szczawy od gminy Kamienica. Akcja zbierania podpisów trwa do najbliższej niedzieli. Jak mówi pełnomocnik inicjatywy - Mieczysław Mikołajczyk autografów jest już tyle ile wymaga prawo, aby wniosek o referendum był skuteczny.

- Choć mamy jeszcze kilka dni czasu już przekroczyliśmy "obowiązkowe" 10 procent wyborców czyli w naszym konkretnym przypadku  568  podpisów. Wbrew oporowi władz gminy Kamienica, która od wielu lat torpeduje naszą inicjatywę - powiedział nam wczoraj Mieczysław Mikołajczyk.

O przeprowadzenie konsultacji społecznych, które były wcześniej warunkiem skutecznych starań o dokonanie podziału szczawianie dwukrotnie zabiegali u władz Kamienicy - bez efektu. Sytuację zmieniła tegoroczna nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, w myśl której na wniosek 10 proc. mieszkańców gmina ma obowiązek zwołania referendum.

- Cóż. Decyzję pozostawimy ludziom. Moja opinia jest taka, że podział będzie niekorzystny  i mam nadzieję, że wynik referendum będzie negatywny. Chodzi o ekonomię. Jesteśmy niedużą gminą, mamy raptem 7600 mieszkańców, a sama Szczawa będzie miała poniżej dwóch tysięcy. Im mniejsza gmina, tym biedniejsza - twierdzi wójt Kamienicy Władysław Sadowski.

Sadowski spodziewa się, że wniosek o referendum zostanie złożony w przyszłym tygodniu.  Jeśli tak - referendum będzie mogło być przeprowadzone zimą, w styczniu lub w lutym.  

Inicjatorzy referendum mają swoje argumenty za "rozwodem" z Kamienicą i utworzeniem oddzielnej, małej gminy. Ich zdaniem samorząd i władze Kamienicy zaniedbują starania o pozyskiwanie unijnych funduszy na strategiczne dla ich miejscowości inwestycje, a wszelkie inicjatywy przedstawicieli gminnego samorządu wywodzących się ze Szczawy są negowane. Możliwości przeforsowania lokalnych inicjatyw nie mają, bo w gminnym samorządzie zasiada ich raptem kilku i od dwóch kadencji stanowią opozycję.

- Efekt jest taki, że zamiast się rozwijać stoimy w miejscu - kwituje Marek Franczyk, jeden z pomysłodawców podziału. Szczawianie chcą, w niedalekiej przyszłości utworzyć  gminę uzdrowiskową. Przygotowali opracowanie z prognozą finansów i majątku nowej gminy.

Wyliczyli, że dochód  podatkowy przeliczony na jednego mieszkańca będzie wynosił w Szczawie ok. 360 zł - więcej niż w Słopnicach (320), Łukowicy (258) i Kamienicy (345). Budżet przyszłej gminy wykalkulowali na sześć milionów zł i oszacowali, że w urzędzie gminy wystarczy zatrudnić siedmiu pracowników. Radnych ma być piętnastu.

Szczawa była samodzielną gminą przed II wojną światową. Zlikwidowano ją mocą ustawy unifikacyjnej w 1933 r. Po referendum, które ma wartość opiniodawczą decyzję podejmie Rada Ministrów.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
szczawiok
za to ty jestes przydupasem wojta i boisz sie ze stracisz stolek
A
AA
Gratuluje inteligencji i niebywałego polotu, dobrze rokujesz, ale jeszcze dużo pracy i nauki przed tobą .Proponuje nie zwlekać, ale wcześniej skonsultuj się z lekarzem bo nadmiar wiedzy dla takiego jak ty może być zabójczy.
Z
Zdziwiony
Kartofle, bo z powodów klimatycznych buraków tam nie można uprawiać odwołują się do historii, i jak przystało na nieuków nie mają zielonego pojęcia o struktyrze organizacyjnej polskiej administracji na początku lat trzydziestych minionegowieku. Może lepie byłoby by potomkowie ubeckich TW ze szczawy odwołali się do reform socjalizmu realnego, bo wtedy śmiecie bywał tylko na śąmietnisku.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska