https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczegóły zabezpieczenia medycznego na ŚDM

Piotr Ogórek
01.07.2015 bydgoszcz lotnicze pogotowie ratunkowe lotnisko helikopter fot dariusz bloch/polska press
01.07.2015 bydgoszcz lotnicze pogotowie ratunkowe lotnisko helikopter fot dariusz bloch/polska press brak
Na czas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w pogotowiu będzie czekać pięć helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zwiększona zostanie liczba zespołów karetek o 32 w Małopolsce (15 w Krakowie), a przy Błoniach działać będą dwa całodobowe namioty medyczne.

Podczas Forum Turystyki zorganizowanym w piątek Urzędzie Miasta Krakowa przedstawiono szereg informacji o stanie przygotowań do ŚDM. Szczegółowo przedstawiono m. in. plan zabezpieczenia medycznego, o którym mówił Marek Maślerz, zastępca dyrektora pogotowia ratunkowego w Krakowie.

Na czas ŚDM w Krakowie służby medyczne będą przeprowadzać patrole piesze oraz na quadach. W kluczowych punktach (Błonia, Łagiewniki i Brzegi) ustawione będą specjalne namioty medyczne, w których będą pracować czteroosobowe zespoły medyczne.

Pierwsza część ŚDM odbywać się będzie w Krakowie. Od wtorku do piątku przy Błoniach będą dostępne dwa namioty medyczne całodobowe, a okresowo ich liczba będzie wzrastać do 10. Szacuje się bowiem, że przez cztery dni będzie tam każdego dnia od pół do ponad miliona ludzi.

Autor: Joanna Urbaniec
Drugi element zabezpieczenia medycznego dotyczy Łagiewnik, gdzie będą przybywać grupy pielgrzymów z poszczególnych parafii. Tam szacuje się, że co dwie godziny przez Sanktuaria będzie przechodziło ok. 20 tys. pielgrzymów. - Jeśli jednak papież będzie w Łagiewnikach, to będzie trzeba zmobilizować większe siły dla nawet kilkusettysięcznej populacji – mówił Marek Maślerz.

Zabezpieczenie medyczne będzie obejmowało także dworce i trasy przemarszu pielgrzymów – tam będą patrole piesze i ambulanse. W czterech szpitalach powstaną dodatkowe izby przyjęć – w szpitalu Bonifratrów, Krakowskim Centrum Rehabilitacji i Ortopedii, Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym oraz w szpitali Dietla.

Zwiększone zostania liczba zespołów karetek. Oprócz obecnych 124 działających w całej Małopolsce, pojawią się dodatkowe 32, z czego 15 na sam Kraków. Dyspozytornia pogotowia będzie zwiększona o 5 stanowisk, z 12 do 17. Na czas ŚDM w Krakowie dostępnych będzie pięć helikopterów LPR.

- Największym wyzwaniem będą jednak Brzegi – mówił Marek Maślerz. Pojawi się tam m. in. 17 namiotów medycznych i 90 karetek. Zastępca dyrektora pogotowia apelował także by biura organizujące przyjazdy dla grup spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zadbały o posiadanie przez nich ubezpieczeń medycznych,

Planowane jest również zwiększenie liczby aptek pracujących całodobowe, a telefon informacji medycznej rozbudowywany zostanie do dziewięciu języków.

- Zabezpieczenie medyczne nie dotyczy tylko pielgrzymów, ale także mieszkańców Krakowa podczas ŚDM – przypomniał Marek Maślerz.

">
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
ks. Edzio
Kościół jest pedałem i ma obowiązki pedalskie.
B
Bab
Dla mieszkańców może być bardzo źle. Ponoć operacje "niepilne" będą przesunięte w czasie. Ale co gorsza, jak dojadą pracownicy do tychże szpitali ? Jak przy tej samej liczbie personelu zapewnić opiekę ludziom którzy już się w szpitalach znajdą ? Nie mówiąc o karetkach i pilnych wypadkach mieszkańców. To wszystko przy założeniu że nic poważnego się nie stanie na ŚDM. Sama modlitwa o pomyślność chyba nie wystarczy. Trzeba zapewnić coś w rodzaju "tuneli" przejazdowych dla pojazdów uprzywilejowanych a chyba nawet tego nie ma w planie.
z
zenon
Kto za to zapłaci? Mam nadzieję, że organizatorzy, czyli CZARNI.
a
ambulance
15 karetek więcej na ponad milion mieszkańców plus dwa miliony pielgrzymów. czuję się spokojny i bezpieczny
j
jar
Nie wyobrażam sobie pomocy medycznej dla mieszkańców. Skoro przede wszystkim będzie ruch pieszy, a przepustowość dróg jest marna, to jak karetka pogotowia dojedzie np. do Nowej Huty (tu po obu stronach ulic mają być parkingi dla autobusów) czy do Wieliczki czy w każdym innym kierunku. A skąd wezmą się karetki dla mieszkańców, skoro wszystkie będą do dyspozycji ŚDM?
C
Ciężarna z Krakowa
Kukły rządowe i samorządowe pajace nawet nie maja pojęcia jaki ogrom tragedii i dramatów szykują polskim rodzinom.
Wirus ZIKA powoduje nieodwracalne upośledzenia i deformacje mózgu rozwijającego się płodu - tzw "małogłowie" = potworne kalectwo na całe życie i dramat dla całych rodzin.
W Brazylii epidemia rozwinęła się przy okazji mundialu. Jest do dziś.
Teraz rząd brazylijski zaleca ciężarnym lub chcącym mieć dziecko ... opuszczenie Brazylii !!
Inaczej mówiąc : jak chcecie mieć szansę na zdrowe potomstwo to uciekajcie z własnego kraju i radźcie sobie same.....
To samo szykuje się w Polsce przy okazji ŚDM : nie ma żadnego planu odnośnie weryfikacji przyjeżdżających na nosicielstwo ZIKI , nawet z regionów objętych już epidemią.
Nie ma szczepionki, a wirus roznosi się błyskawicznie przez komary których w lipcu jest mnóstwo. Zwłaszcza w miejscach spotkań ŚDM: tereny podmokłe, łąki i jeziorka !!

W aktualnych realiach ŚDM to puszka pandory dla Polski.

Brak wyobraźni rządzących cymbałów spowoduje lawinę ludzkich tragedii w naszym kraju.

Proponuję pisać do urzędników i posłów żądania skutecznego zabezpieczenia naszych rodaków przed tą epidemią . Chociażby poprzez kwarantannę i badania osób przyjeżdzających z krajów objętych zachorowaniami na ZIKA
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska