Szkoła nauczy, jak być królem szachownicy?

  Szkoła nauczy, jak być królem szachownicy?

  Edyta Tkacz

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Lekcje gry w szachy w szkołach to świetny pomysł - uważają posłowie, wśród nich Małopolanka Barbara Bartuś.
  Napisali w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji, pytają, jaka jest możliwość wprowadzenia dodatkowych zajęć dla uczniów. Urzędnicy właśnie przygotowują dla nich odpowiedź. Jednocześnie w całym kraju trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która wprowadza szachy do szkół.

  - Trudno przecenić wpływ tej gry na rozwój dzieci i młodzieży - ocenia Barbara Bartuś (Prawo i Sprawiedliwość). Doceniły go już władze oświatowe innych państw. Jak poruszać się królem i wieżą po szachownicy, uczą się już dzieci na przykład w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Turcji.

  Jednym z pomysłodawców wprowadzenia nauki gry w szachy do polskich szkół jest były podkarpacki kurator oświaty Maciej Karasiński.

  - W 2007 roku analizowaliśmy wyniki sprawdzianu w szkole podstawowej i zastanawialiśmy się, jak sprawić, by były lepsze - opowiada Karasiński. - Tylko 40 proc. uczniów odpowiedziało wtedy dobrze na pytanie, ile jest przerw między pięcioma lekcjami. Pomyśleliśmy o szachach jako sposobie, by uczyć myślenia, analizowania i wyciągania wniosków - dodaje.

  Karasiński przeprowadził wtedy ankietę w podkarpackich szkołach, czy dyrektorzy są zainteresowani wprowadzeniem takich zajęć. Z około 2 tys. szkół połowa odpowiedziała twierdząco. W maju tego roku powstał specjalny komitet, który opracował projekt ustawy, wprowadzającej szachy do programu szkolnego. Podpisało się pod nim około 10 tysięcy osób. Jeśli uzbiera się 100 tysięcy podpisów, projektem ustawy zajmie się Sejm.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo