Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital gra w zielone. Ekologicznie

Halina Gajda
fot. Halina Gajda
Kończą się prace przy montażu ogniw fotowoltaicznych na kompleksie szpitala i przychodni. Można powiedzieć, że jesteśmy pośród pionierów takich inwestycji w kraju.

Z daleka wygląda nieco futurystycznie. Trochę jak statek kosmiczny - błyszczy w słońcu aż oślepia. I to w zasadzie z każdej strony. Mowa, rzecz jasna, o gorlickim szpitalu i przychodni. Na dachu, mimo skwaru, uwijają się ekipy budowlane. Powoli kończy się montaż ogniw fotowoltaicznych. Bez przesady można powiedzieć, że jesteśmy pośród pionierów takich przedsięwzięć w kraju. Niewiele jest bowiem szpitali, które mają u siebie takie instalacje.

O skali przedsięwzięcia można przekonać się dopiero wchodząc na dach szpitala. Rzecz jasna, nie będą tam organizowane żadne wycieczki, Czytelnicy muszą uwierzyć na słowo: cała konstrukcja jest zamocowana na specjalnym stelażu około dwóch metrów nad poziomem dachu. Poszczególne panele przypominają trochę tabliczkę czekolady. Na czym polega działanie takiej instalacji?

- Kiedy materiały fotowoltaiczne, na przykład odpowiednio ukształtowane kryształy krzemu, absorbują światło słoneczne, wybija ono elektrony, uwalniając je z atomów, umożliwiając im płynięcie przez materiał i wytwarzanie elektryczności. Materiały fotowoltaiczne używane są do budowy ogniw słonecznych, które na ogół są zgrupowane w moduły fotowoltaiczne. Moduły mogą być wzajemnie pogrupowane i połączone, tworząc generatory fotowoltaiczne, czyli elektrownie słoneczne - tłumaczył nam Marek Gierut z firmy Marko-Term w Gorlicach.

Gorlicki szpital zużywa 500-600 kilowatów energii, średnio na dobę - 14,5 MWh. To naprawdę bardzo dużo. - Spodziewana produkcja energii przez ogniwa będzie wynosiła pomiędzy 6 a 11 procent tego, co zużywa szpital. Wyprodukowana energia nie będzie sprzedawana, spożytkujemy ją na miejscu - zapowiada Józef Biernat, dyrektor techniczny naszego szpitala.

Oczywiście to, ile energii będą ostatecznie produkowały ogniwa, zależy przede wszystkim od stopnia nasłonecznienia, długości dnia, temperatury, czynników środowiskowych. Panele zamontowane są już na dachu przychodni, łączniku pomiędzy budynkami oraz części budynku głównego szpitala. Trwa rozruch technologiczny zamontowanej części.

- Na głównym budynku szpitala zainstalowane będą w sumie 264 panele na dachu oraz kolejne 53 na krawędzi dachu. Niemal trzydzieści sztuk jest już zamontowanych na dachu łącznika, a na dachu przychodni - 209 sztuk - wylicza Józef Biernat.

Cała instalacja jest mocno skomputeryzowana i zautomatyzowana. Sercem powstającego układu jest rozdzielnia. Żartobliwie można powiedzieć, że skromna, bo to zaledwie kilka skrzynek w ścianie, ale za to bardzo mądrych!

- Rozdzielnia jest wyposażona w kompletny pomiar energii elektrycznej wytworzonej przez instalację ogniw fotowoltaicznych oraz zabezpieczenia zwarciowe, ochronę przepięciową i aparaturę sterowniczą umożliwiającą bezpieczną współpracę instalacji elektrycznych w szpitalu - wyjaśnia techniczne szczegóły.

Szpital jest coraz bardziej ekologiczny. Nie ma już dymiącego komina, bowiem kotły opalane węglem zostały wymienione na takie opalane biomasą - zrębkami drewna. Są sprawniejsze, nie tak kosztowne w eksploatacji.

W planach jest jeszcze kogeneracja energii elektrycznej i ciepła użytkowego. Mówiąc językiem bardziej zrozumiałym, i w dużym uproszczeniu oznacza to proces, w którym energia zawarta w paliwie jest jednocześnie zamieniana na dwa produkty: energię elektryczną i ciepło. Do wytworzenia tych samych ilości prądu i ciepła zużywa się mniej paliwa, niż gdybyśmy rozdzielili produkcję.

To jednak plany wymagające nie małych nakładów finansowych. Być może w nowej perspektywie pojawią się projekty, które pozwolą na znalezienie dofinansowania takich przedsięwzięć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska