https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żłobkowy boom w Krakowie. Przy ulicy ks. Józefa powstanie kolejna placówka dla ok. 120 dzieci

Ewa Wacławowicz
ZIM/ ah! Design Agnieszka Hornowska
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę żłobka samorządowego przy ul. Księcia Józefa. Placówka ma mieć trzy kondygnacje i pomieści ok. 120 podopiecznych.

Placówka, jak mówią urzędnicy, powstanie po południowej stronie ul. Księcia Józefa na działce znajdującej się pomiędzy ul. Wodociągową a Benedyktowicza.

Wygląd placówki

Nowa placówka dla ok. 120 dzieci powstanie według koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego przygotowanego przez pracownię ah! Design Agnieszka Hornowska.

Zgodnie z koncepcją główne wejście znajdzie się od strony zachodniej. Na parterze zaplanowano cztery sale żłobkowe – każda z oknami, w tym narożnymi, umieszczonymi w elewacji wschodniej i południowej. Pomieszczenia dla dzieci połączy wspólne patio, z możliwością zacienienia sterowalnymi markizami, które zapewnią ochronę przed słońcem w okresie letnim. Możliwe będzie wyjście z sal bezpośrednio na zewnątrz do ogródka i na plac zabaw, a także do sanitariatów. Na parterze znajdą się również pomieszczenia gospodarcze, a wzdłuż jego północnej części pokój pielęgniarki z izolatką, szatnia dla pracowników, kuchnia z zapleczem.

W przypadku piętra, w zachodniej części znajdzie się sala żłobkowa dla najstarszych dzieci. W części centralnej zaplanowano klatkę schodową, dźwig osobowy i spożywczy oraz rozdzielnię posiłków i zmywalnię. Część wschodnią przeznaczono na zaplecze biurowo-sanitarne. Z pomieszczeń piętra ulokowanych wzdłuż południowej i wschodniej elewacji będzie można wyjść bezpośrednio na zagospodarowany zielenią i tarasami dach budynku.

Ostatnia kondygnacja będzie miała funkcję czysto techniczno-gospodarczą.

W ramach inwestycji planuje się budowę dojazdu do ul. Księcia Józefa, a także zagospodarowanie otoczenia wraz z nasadzeniami drzew i krzewów.

Eko żłobek

Nowy żłobek w dzielnicy Zwierzyniec będzie energooszczędny. Duży nacisk położony zostanie na zastosowanie ekologicznych rozwiązań materiałowych. Dach nad parterem będzie miał formę tarasu częściowo zielonego. Na dachu skośnym zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne.

Źródłem ciepła dla instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej będzie układ hybrydowy z kotłem gazowym kondensacyjnym wspieranym przez minimum dwie pompy ciepła. Zastosowany będzie system wentylacji mechanicznej z centralną nawiewno-wywiewną (rekuperatorem), filtrami HEPA i czujnikiem CO2.

Woda deszczowa będzie gromadzona w podziemnych zbiornikach retencyjnych na potrzeby instalacji wewnętrznych (wykorzystanie „szarej wody” np. do spłukiwania toalet) oraz do podlewania zieleni, w ilości min. 70 proc. odpadu. Pozostała część będzie trafiała z opóźnieniem do kanalizacji deszczowej.

Dwa etapy

Zgodnie z założeniem, wykonawca nowego żłobka w pierwszym etapie będzie miał za zadanie przygotować dokumentacje projektową, a następnie uzyskać pozwolenie na budowę i wszelkie uzgodnienia branżowe. Drugi etap poświęcony będzie robotom budowlanym. Łącznie, na realizację całego zadania, wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 16 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Inwestycja posiada dofinansowanie w ramach rządowego programu Maluch+ na lata 2022–2029 ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska