Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wniosek o dofinansowanie złożony przez miechowski szpital otrzymał najwyższą ocenę w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym. Całkowita wartość zaplanowanych w szpitalu inwestycji to 9,6 mln złotych. Umowę gwarantującą dofinansowanie projektu przekazali na ręce dyrektora szpitala Mirosława Dróżdża wicemarszałek Wojciech Kozak, Grzegorz Lipiec z zarządu województwa oraz radny Adam Domagała.
- Chcemy wyremontować i wyposażyć niemal wszystkie oddziały poza zakładem opiekuńczo-leczniczym i szpitalnym odziałem ratunkowym - mówi dyrektor Dróżdż.
Zaplanowano gruntowną modernizację oddziałów szpitalnych (m. in. ginekologicznego, neurologicznego, chirurgicznego, dziecięcego, zakaźnego), gdzie zostaną wymienione posadzki i drzwi, a ściany sal będą odświeżone. Pokoje szpitalne zostaną na nowo wyposażone, a pacjenci zyskają wygodne łóżka.
W placówce powstaną także nowe pracownie: m. in. pracownia diagnostyki prenatalnej na oddziale położniczo-ginekologicznym, pracownia diagnostyki echokardiologicznej na oddziale kardiologii, diagnostyki i terapii endoskopowej na oddziale chirurgicznym, diagnostyki alergologicznej na oddziale dziecięcym.
Środki unijne pozwolą również wyposażyć szpital w nowy sprzęt medyczny. Na potrzeby oddziału kardiologii i chorób wewnętrznych, zostaną zakupione m.in.: kardiomonitory, holtery, aparaty EKG, a także defibrylator, respirator i aparaty do mierzenia ciśnienia. Chorzy zyskają tu także sześć nowych łóżek. Z kolei na potrzeby oddziału noworodków i wcześniaków zostanie zakupionych m.in.: 15 łóżeczek, dwa inkubatory zamknięte i jeden otwarty, a także aparat EKG, urządzenia do fototerapii czy pompy infuzyjne.
O tym, że szpital otrzyma dofinansowanie wiadomo było od końca stycznia, gdy zarząd województwa ogłosił wyniki naboru. Do momentu podpisania umowy z województwem, nie można było jednak podejmować poważniejszych kroków w kierunku wykonania inwestycji. - Prowadziliśmy pewne rozmowy przygotowawcze na temat dostaw urządzeń, przygotowania dokumentacji, opracowania koncepcji. Wiele z tych koncepcji mieliśmy jednak wstępnie opracowanych na potrzeby złożenia wniosku - mówi dyrektor Dróżdż.
Na wykonanie zaplanowanych zadań szpital ma czas do końca przyszłego roku. Dyrekcja deklaruje, że chciałaby w tym roku sprowadzić jak największą ilość nowego sprzętu. - Zdajemy sobie sprawę, że ze względu na bardzo dużą liczbę zaplanowanych na ten rok w województwie inwestycji, może być problem ze znalezieniem wykonawców prac budowlanych, a ceny ofert przetargowych mogą być wysokie. Dlatego nie wykluczam przesunięcia części prac na rok przyszły - słyszymy.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Kierowcy kontra rowerzyści. Kto lepiej dba o bezpieczeństwo?
Autor: TVN24, x-news
Follow https://twitter.com/dziennipolski