Obserwacja opadów deszczu
W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówią, że radary meteorologiczne służą do obserwacji opadów deszczu. Najbardziej nowoczesne pozwalają określić kierunek i prędkość przepływu powietrza.
- Na podstawie obrazów radarowych możemy określić obszar występowania deszczu lub śniegu lub gradu, natężenie opadów, wysokość wierzchołków chmur, jak też kierunek ich przemieszczania się - informują nas eksperci. Jeden z radarów znajduje się w Brzuchani. Niedawno został wymieniony na nowy.
- W miejsce starego zostało zainstalowane nowe urządzenie. Nowy radar w Brzuchani jest urządzeniem o podwójnej polaryzacji fali - mówią w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Wysyła do atmosfery falę
Jak działa radar? Wysyła on do atmosfery falę elektromagnetyczną, której część odbija się od kropel wody czy płatków śniegu. Następnie wraca ona do urządzenia, pokazując w jakiej odległości znajduje się opad. - Aby zeskanować jak największą objętość atmosfery, radar wysyła wiązkę pod wieloma kątami. Jego antena cały czas się obraca, dzięki temu możliwe jest utworzenie mapy opadów - tłumaczy IMGW.
Radary meteorologiczne, należące do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, znajdują się w Rzeszowie, Brzuchani, Pastewniku, Świdwinie, Legionowie, Gdańsku, Ramży, Poznaniu, jak również w Mrągowie (najnowszy) i na Górze Św. Anny.
Po co są strefy czystego transportu?
