Zapalenie wątroby nie jest chorobą, na którą dzieci w ogóle nie zapadają. Dlaczego więc nowe przypadki zachorowań wzbudziły na świecie tak duży niepokój? Odpowiedź jest prosta: we krwi chorych dzieci nie wykryto żadnego z typów wirusa, które najczęściej odpowiadają za zapalenie wątroby, a więc A, B, C i D. Co więcej, w większości przypadków nie wykryto nic, co mogłoby stan zapalny powodować. To właśnie nieznana etiologia, a nie sama choroba, jest niepokojąca.
O tajemniczej chorobie u dzieci głośno zrobiło się w ubiegłym miesiącu. Pierwszy przypadek ostrego zapalenia wątroby wśród dzieci wykryto 5 kwietnia bieżącego roku w Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory liczba państw, w których odnotowano chorobę, znacznie się powiększyła. Należą do nich: Stany Zjednoczone, Holandia, Włochy, Rumunia, Hiszpania, Izrael, Dania, Irlandia, Norwegia, Francja, Belgia, a teraz także Polska. W samym Krakowie do szpitala im. Żeromskiego w krótkim odstępie czasu trafiło dziewięciu małych pacjentów, u których potwierdzono to rozpoznanie.
Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?
Objawy zapalenia wątroby u dziecka są charakterystyczne, jednak mogą być mylone z symptomami "zwykłego" nieżytu żołądkowo-jelitowego, popularnej "jelitówki" czy grypy żołądkowej.
- Dzieci trafiały do nas z wymiotami, nudnościami i biegunką. Objawem, który niepokoił rodziców było zażółcenie skóry oraz oczu. Po wykonaniu przez nas badań okazywało się, że jest to zapalenie wątroby – mówi dr Lidia Stopyra, szefowa oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
I dodaje, że na szczęście większość dzieci chorobę przechodzi dość łagodnie. Tylko jeden z pacjentów, który trafił do szpitala, zmagał się z jej cięższym przebiegiem.
- Żaden z pacjentów nie wymagał też na szczęście przeszczepu - zaznacza dr Stopyra.
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE, żeby sprawdzić na jakie objawy trzeba szczególnie uważać.
FLESZ - Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?
