https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak świętowały nasze mamy i babcie. Dzień Kobiet na archiwalnych zdjęciach

Anna Kowalska
Dzień Kobiet
Dzień Kobiet Narodowe Archiwum Cyfrowe
Międzynarodowy Dzień Kobiet był świętem hucznie obchodzonym w krajach komunistycznych, także w Polsce okresu PRL-u. Chętnie głoszono wówczas hasła równouprawnienia kobiet, a 8. marca delegacje mężczyzn demonstrowały znaczenie kobiet dla działania zakładów pracy symbolicznym kwiatkiem, obowiązkowym pocałunkiem w rękę, czasami talonem na reglamentowane towary, biletem do kina czy trudnodostępnymi towarami. W ZSRR Dzień Kobiet był dniem wolnym od pracy, w Polsce aż do 1993 r. był świętem państwowym. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Polska zainwestuje w produkcję szczepionek

Po raz pierwszy Dzień Kobiet odbył się 18 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, został zapoczątkowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki po nowojorskich protestach kobiet domagających się równego traktowania w miejscu pracy.

W Polsce przed II wojną światową Dzień Kobiet nie cieszył się dużą popularnością, do jego rozpropagowania przyczynił się komunizm. Choć w okresie PRL-u nie był to, jak w ZSRR, dzień wolny od pracy, święto obchodzono hucznie. Były kwiaty, prezenty i akademie, a Władysław Gomułka stwierdził, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. Wprawdzie ważna rola sprowadzała się do pracy kobiet w każdej dziedzinie, ale z ich ważną rolą bywało różnie.

Do 1993 roku Dzień Kobiet był świętem państwowym.

Dziś 8 marca to dzień, w którym na ulicach polskich miast wychodzą manify połączone z happeningami na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska