
- Jest mi bardzo smutno z powodu tego, co się dzieje. Nie użyję słowa „wojna", ponieważ jest zabronione w naszych mediach, a ja chcę, żeby mogli mnie cytować. Wspierałem i wspierałbym Rosję w 99% konfliktów międzynarodowych, ale tym razem nie mogę. Moim zdaniem, to co robimy, jest bardzo złe, zarówno moralnie, jak i praktycznie – napisał w mediach społecznościowych Griszczuk.
Na zdjęciu: Aleksandr Griszczuk w lutym 2018 roku

Od wielu lat zaciekłym przeciwnikiem Putina i jego reżimu jest jeden z najwybitniejszych szachistów w historii, mistrz świata w latach 1985-1993 i (wg organizacji PCA) w latach 1993-2000 Garri Kasparow. W 2006 roku zgłosił on gotowość do kandydowania na stanowisko prezydenta Rosji, w 2012 roku został prezesem Fundacji Praw Człowieka, a dziś jest liderem Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (opozycyjnej partii politycznej) i członkiem Antywojennego Komitetu Rosji (wraz z opozycjonistami i naukowcami). W mediach społecznościowych doradza zachodnim przywódcom w kwestii postępowania odnośnie rosyjskiej agresji.
Na zdjęciu: Garri Kasparow we Wrocławiu we wrześniu 2021 roku

Niestety, są rosyjscy szachiści jawnie popierający politykę Putina. Podpisania wspomnianego apelu odmówił mistrz świata w latach 1975-1985 i (wg FIDE) w latach 1993-1999 Anatolij Karpow. Jako deputowany rosyjskiego parlamentu głosował za uznaniem niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz za zaostrzeniem kar za występowanie przeciwko władzy w Rosji. Został on objęty sankcjami przed FIDE, podobnie jak inny rosyjski arcymistrz, obecnie komentator szachowy Siergiej Szypow. Politykę Putina popiera też była dwukrotna wicemistrzyni świata Alisa Gallamowa, która w latach 1992-1996 reprezentowała Ukrainę.
Na zdjęciu: Anatolij Karpow w Olkuszu we wrześniu 2008 roku

Najbardziej skrajnym przykładem szachisty jawnie wspierającego agresję na Ukrainę jest… urodzony w niej (w Symferopolu na Krymie) Siergiej Karjakin, mistrz świata w szachach szybkich (2012) i pretendent do tytułu mistrza globu w szachach klasycznych (2016). Do grudnia 2009 roku bronił barw Ukrainy, potem Rosji. Zmianę uzasadniał względami praktycznymi (w Rosji łatwiej o sponsorów i trenerów, jest tam też przychylniejsza atmosfera dla szachów).
Na zdjęciu: Siergiej Karjakin w lipcu 2017 roku