Nasza Loteria

Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Zobaczcie rekonstrukcję. Jest niczym Krakowski wehikuł czasu

(MM)
Jak opisują autorzy komentarza do rekonstrukcji, zespoły osadnicze Krakowa rozlokowały się w obrębie pradoliny Wisły. Są to (widziane tu od prawej): gród Wawel na wzgórzu skalnym, Okół - obronne podgrodzie u stóp Wawelu, a także osady otwarte w rejonie dzisiejszego Starego Miasta.
Jak opisują autorzy komentarza do rekonstrukcji, zespoły osadnicze Krakowa rozlokowały się w obrębie pradoliny Wisły. Są to (widziane tu od prawej): gród Wawel na wzgórzu skalnym, Okół - obronne podgrodzie u stóp Wawelu, a także osady otwarte w rejonie dzisiejszego Starego Miasta. MM interActive
Czy dzisiejszy Kraków ma coś wspólnego z Krakowem ze średniowiecza? Jak wyglądały dziesięć wieków temu trakty miasta i jego najważniejsze budowle? To przedstawia animacja "Kraków 1000 lat temu (wirtualna rekonstrukcja)". A my w naszej galerii prezentujemy wybrane ujęcia z tej niezwykłej podróży w przeszłość.

Kraków i okolice z okresu sprzed około 1000 lat

Rekonstrukcja jest dziełem firmy MM interActive. Powstała w oparciu o wiedzę historyczną, efekty badań archeologicznych, a także dociekania i hipotezy naukowców. W jej tworzeniu brali udział archeolodzy, historycy, architekci - znawcy dziejów Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzenia wzgórza wawelskiego sprzed około 1000 lat (okres romański), zajrzenia do katedry czy poznania palatium. W naszej galerii prezentujemy stop-klatki z filmu, który pozwala na te przenosiny w czasie. To okazja na zobaczenie miasta sprzed 1000 laty z lotu ptaka.

Kraków inny jeszcze 100 lat temu

Co istotne Kraków wiele lat późnej wraz z przyłączanymi do niego gminami-sąsiadkami wchłaniał też ich koloryt, zwyczaje, historię. Wzbogacał się o nie. Dziś nie wyobrażamy go sobie bez Zwierzyńca, Łobzowa, Płaszowa czy Bronowic. A tymczasem miejsca, które obecnie jednoznacznie kojarzą się z Krakowem - jeszcze niewiele ponad 100 lat temu były poza nim.

A to jak Kraków wyglądał jeszcze 100 lat temu możecie zobaczyć w poniższym materiale.

Ten artykuł także może Cię zainteresować: Kiedyś wsie, dziś Kraków. Tak przed stu laty wyglądały Pychowice, Bronowice, Kostrze, Piaski Wielkie...

Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
palinka
Na podobnej makiecie prezentowanej kiedyś w Krzysztoforach można było wyraźniej zobaczyć, że Krakow już wtedy to jedno wielkie bagno było.
Z
Zmog fafelski
14 lutego, 12:51, krk:

Na wizerunkach przdstawiajacych 1000 lat temu widac juz smog.

Naturalnie, bo Dratewka już wtedy po cichu sprowadzał marny wungiel od Iwana i palił nim w kozie.

k
krk

Na wizerunkach przdstawiajacych 1000 lat temu widac juz smog.

Z
Zmog fafelski

No ja go sprzed 1k lat pamiętam trochę inaczej

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska