
MSBS GROT
Do Wojska Polskiego trafiają kolejne partie karabinków Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS „GROT”. Docelowo 53 tysiące.
To efekt podpisanej w 2017 roku umowy pomiędzy resortem obrony narodowej, a Polską Grupą Zbrojeniową SA, w skład której wchodzi Fabryka Broni „Łucznik”.
Wartość podpisanego kontraktu wynosi niemal pół miliarda złotych.

System wyrzutni HIMARS
Szef MON podpisał dokument potwierdzający zawarcie umowy na zakup dla polskiego wojska dywizjonowego modułu ogniowego Homar. Wydarzenie odbyło się w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Wiceprezydenta USA Michaela Pence’a 13 lutego 2019 roku. Departament Stanu USA zaakceptował wniosek rządu polskiego o sprzedaż na rzecz Wojska Polskiego systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS, który obecnie jest wykorzystywany przez kilkanaście państw NATO.
HIMARS jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS. W ramach programu dostarczony zostanie wieloprowadnicowy system rakietowy, zdolny do rażenia celów na odległości do 300 km.
System HIMARS pozwoli na wykonywanie głębokich uderzeń rakietowych. Stanowi to niezwykle ważny element realizacji programu modernizacji Sił Zbrojnych RP. Razem z wyrzutniami rakietowymi, Polska pozyska również środki rażenia oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy.
Przyjęty tryb pozyskiwania uzbrojenia ma przyśpieszyć dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR, w ramach przewidzianych na ten cel środków finansowych.

Pistolet VIS 100
Pistolet VIS 100 to nowa konstrukcja wyprodukowana w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu. Dzięki nowemu kontraktowi z zakładami "Łucznik" w Radomiu, który podpisany został w grudniu 2018 r. możliwe stało się stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego żołnierzy z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow.
Dostawy uzbrojenia rozpoczęły się w drugiej połowie 2019 roku, a ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 roku.

Bezzałogowe statki powietrzne ORLIK
Wojsko Polskie otrzyma 8 Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu ORLIK. Dzięki podpisanej w listopadzie 2018 r. umowie między Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej do wojska zostanie dostarczonych 40 dronów.
Bezzałogowe Statki Powietrzne klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik to platformy przeznaczone do prowadzenia działań rozpoznawczych poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz stacji radiolokacyjnych typu SAR na potrzeby Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych oraz Marynarki Wojennej. Jest to system służący do długotrwałego prowadzenia rozpoznania obrazowego na rozległym obszarze, w różnych warunkach terenowych, klimatycznych, w dzień i w nocy.
Konsorcjum składające się z PGZ S.A., WZL nr 2 oraz PIT-RADWAR zaoferowało Siłom Zbrojnym RP zaprojektowany od podstaw i wyprodukowany w Polsce system PGZ-19R. Wartość umowy to 789,7 mln zł. W umowie zawarto prawo opcji na zakup dodatkowych 4 zestawów.