
OSADA RYBAKI
Osadę Rybaki, jak sama nazwa wskazuje, zamieszkiwali głównie rybacy

OSADA RYBAKI
Osadę Rybaki zamieszkiwali głównie rybacy. Tak przynajmniej było na początku jej istnienia w XVII wieku. Jak możemy dowiedzieć się z książki „Kraków na starych widokówkach”, w 1706 rybacy otrzymali nakaz przeniesienia się na drugą stronę Wisły, co było związane z budową umocnień przy zamku.
Po drugiej stronie rzeki znajdowały się Dębniki, należące wówczas w dużej części do paulinów z kościoła na Skałce. Toczyli oni wieloletni spór z rybakami, co spowodowało, że przenosiny bardzo się przeciągały.
Zabudowa przestała istnieć w 1914 r. Wyjątkiem jest sześcienny piętrowy budynek znajdujący się najbliżej zamku.

WILLA ROŻNOWSKICH
Na Bulwarze Poleskim nad Wisłą, vis-à-vis Wawelu, stała kiedyś okazała willa. Czerwony budynek należał do rodziny Rożnowskich, przemysłowców mających w Krakowie fabrykę mydła słynną z produkcji mydła Biały Jeleń.
Dwie powodzie, jakie nawiedziły Kraków, w 1903 i 1925 roku, poważnie naruszyły konstrukcję. Ostatecznie, po zalaniu bulwarów w 1934 roku podjęto decyzję o rozbiórce willi w roku 1938. Okazała willa Rożnowskich przestała istnieć po zaledwie 47 latach.
WIĘCEJ: Dawniej u stóp Wawelu stała okazała willa. Co się z nią stało?

BAR SMOK
Wybudowany na początku lat 60. przy Dworcu PKP bar "Smok" uchodził za jeden z najbardziej popularnych punktów Krakowa.
Na sali było 15 stołów, przy których jadło się na stojąco. Dodatkowo przy oknie była duża półka, dla 30, 40 osób. Sprzęt gastronomiczny sprowadzono z NRD.
Prawdopodobnie ten bar mleczny nigdy nie powstałby, gdyby nie konkurs skoków narciarskich w Zakopanem na początku lat 60. Początkowo zakładano, że bar przetrwa trzy lata, jak się okazało wytrzymał prawie pół wieku! Mieszkańcom Krakowa w pamięci zapadł zwłaszcza neon Smok, jeden z najbardziej rozpoznawalnych napisów i grafik świetlnych.
Kuchnia serwowana w Smoku nie była wykwintna, ale miała wielu amatorów. "Smok" został rozebrany w 2004 roku.