W Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków na odwiedzających czekało ponad 80 wystawców - od firm medycznych, przez sanatoria, fundacje, centra aktywności seniorów, wydawnictwa, aż po pasiekę i zakład zielarski. Nie zabrakło warsztatów, występów muzycznych, a nawet… pokazu mody. Gośćmi specjalnymi imprezy byli Anna Dymna i o. Leon Knabit OSB.
W sobotę dużym zainteresowaniem cieszył się m.in. wykład poświęcony udarowi mózgu, jak też spotkanie z miejskim rzecznikiem konsumentów w Krakowie pod hasłem „Senior w dżungli przepisów i pułapek, czyli jak być aktywnym i asertywnym”. Z czym seniorzy najczęściej przychodzą do rzecznika?
- 90 procent wniosków kierowanych do mnie dotyczy tych nieszczęsnych umów z rozmaitych prezentacji. Nieszczęściem starszych osób jest to, że – nie mając takiej świadomości - zawierają nie tylko umowę sprzedaży, ale również umowę o kredyt. A niejednokrotnie sygnałem, żeby zwrócić się do mnie o pomoc, jest dopiero wezwanie do zapłaty z banku lub z firmy windykacyjnej - mówił Jerzy Gramatyka, miejski rzecznik konsumentów w Krakowie .
Wielu seniorów jest łatwowiernych, nie nauczyli się asertywności. Rzecznik przede wszystkim zaleca osobom starszym utrzymywanie dobrych relacji w rodzinie, bo wtedy można swoje decyzje konsultować z bliskimi lub liczyć na pomoc, gdy padło się ofiarą nieuczciwych praktyk.
- Fantastyczna informacja o wszystkim, co dotyczy seniora, dostępna w jednym miejscu: o szpitalach, wczasach, sprzęcie medycznym. I promocje dla seniorów, np. na wyjazdy zagraniczne - chwaliła 75-letnia Małgorzata Przęczek, jedna z odwiedzających targi. Jak stwierdziła, mogłyby się one odbywać nawet raz na kwartał.
Inicjatorzy i organizatorzy Targów Seniora to „Dziennik Polski” i Targi w Krakowie.
Follow https://twitter.com/dziennipolski