Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów bez pieniędzy na nowe inwestycje

Andrzej Skórka
Pieniądze na drogi w budżecie są, ale jedynie na dokończenie już rozpoczętych inwestycji
Pieniądze na drogi w budżecie są, ale jedynie na dokończenie już rozpoczętych inwestycji Andrzej Skórka
Samorządy tną przyszłoroczne wydatki. Kraków już we wtorek ujawnił swoje oszczędnościowe budżetowe plany. Tarnów też idzie tym tropem. Nie oznacza to jednak, że rezygnuje z inwestycji. Ale ogranicza je do kontynuowania już rozpoczętych lub przesuniętych z tego roku.

Czytaj także: O krok od tragedii. Wybuch gazu w Tarnowie

Stolica Małopolski zrezygnowała praktycznie z rozpoczynania dużych nowych inwestycji. Podobnie będzie w Tarnowie. Choć kwota zapisana na ten cel w projekcie przyszłorocznego budżetu wcale nie jest mała, bo opiewa na 110 milionów złotych.

- Te pieniądze przełożą się na konkretne inwestycje, z których korzystać będą także przyszłe pokolenia - zapowiada Sławomir Kolasiński, skarbnik miasta. - W znakomitej większości będą to jednak kontynuacje inwestycji już prowadzonych.

Najwięcej kosztować będą nowe drogi. Nie w tym, ale w przyszłym roku Tarnów doczeka się nowego ronda na styku al. Jana Pawła II i Błonie. Dokończony zostanie łącznik między tym rondem a zjazdem z autostrady A4 w Krzyżu. Kolejna kosztowna budowa to poszerzenie o dodatkowy pas odcinka ul. Spokojnej między ul. Nowodąbrowską i Krzyską. Wśród najpoważniejszych przedsięwzięć znalazł się także ciąg dalszy termomodernizacji placówek oświatowych.

Dochody budżetu Tarnowa powinny w przyszłym roku przekroczyć pół miliarda złotych. Po stronie wydatków zapisano sumę o kilkadziesiąt mln zł większą. Deficyt (wyższy niż w Krakowie) powinien się więc utrzymać na poziomie zbliżonym do tegorocznego.

Oszczędności miasto szuka nie tylko po stronie inwestycji. Zaciskanie pasa odbywać się ma m.in. kosztem reorganizacji w oświacie. Skarbnik nie ujawnił jednak planowanych zmian oraz spodziewanych oszczędności. Nie wykluczył jednak likwidacji niektórych placówek. - Program ekonomizacji szkół jest opracowywany - twierdzi.

Mniejsze wydatki oznaczać powinna również restrukturyzacja w administracji. Magistrat uruchomił program dobrowolnych odejść, premiując tych, którzy sami zdecydują się na zwolnienie z urzędu. Polecenie wprowadzenia podobnych rozwiązań urząd wydał także podległym jednostkom. W tym przypadku jednak nawet szacunkowej skali redukcji etatów również nie precyzuje. Bieżące koszty utrzymania administracji w projekcie budżetu zachowano na obecnym poziomie.

Miasto ma zamiar także mniej płacić za utrzymanie nieruchomości. Temu służyć miałoby między innymi zwolnienie przez strażników miejskich oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną budynku przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej. Również Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zwolni lokale zajmowane przy ul. Gumniskiej.

Na razie projekt przyszłorocznych wydatków nie obejmuje jednak tych oszczędności. - W miarę ich uzyskiwania będziemy wprowadzać autopoprawki do budżetu - mówi Kolasiński.

Projekt otrzymają teraz miejscy radni, a swoje poprawki zgłaszać będą podczas obrad komisji. Cała rada zatwierdzeniem przyszłorocznego budżetu zajmie się dopiero na początku stycznia.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska