Czytaj także: O krok od tragedii. Wybuch gazu w Tarnowie
Stolica Małopolski zrezygnowała praktycznie z rozpoczynania dużych nowych inwestycji. Podobnie będzie w Tarnowie. Choć kwota zapisana na ten cel w projekcie przyszłorocznego budżetu wcale nie jest mała, bo opiewa na 110 milionów złotych.
- Te pieniądze przełożą się na konkretne inwestycje, z których korzystać będą także przyszłe pokolenia - zapowiada Sławomir Kolasiński, skarbnik miasta. - W znakomitej większości będą to jednak kontynuacje inwestycji już prowadzonych.
Najwięcej kosztować będą nowe drogi. Nie w tym, ale w przyszłym roku Tarnów doczeka się nowego ronda na styku al. Jana Pawła II i Błonie. Dokończony zostanie łącznik między tym rondem a zjazdem z autostrady A4 w Krzyżu. Kolejna kosztowna budowa to poszerzenie o dodatkowy pas odcinka ul. Spokojnej między ul. Nowodąbrowską i Krzyską. Wśród najpoważniejszych przedsięwzięć znalazł się także ciąg dalszy termomodernizacji placówek oświatowych.
Dochody budżetu Tarnowa powinny w przyszłym roku przekroczyć pół miliarda złotych. Po stronie wydatków zapisano sumę o kilkadziesiąt mln zł większą. Deficyt (wyższy niż w Krakowie) powinien się więc utrzymać na poziomie zbliżonym do tegorocznego.
Oszczędności miasto szuka nie tylko po stronie inwestycji. Zaciskanie pasa odbywać się ma m.in. kosztem reorganizacji w oświacie. Skarbnik nie ujawnił jednak planowanych zmian oraz spodziewanych oszczędności. Nie wykluczył jednak likwidacji niektórych placówek. - Program ekonomizacji szkół jest opracowywany - twierdzi.
Mniejsze wydatki oznaczać powinna również restrukturyzacja w administracji. Magistrat uruchomił program dobrowolnych odejść, premiując tych, którzy sami zdecydują się na zwolnienie z urzędu. Polecenie wprowadzenia podobnych rozwiązań urząd wydał także podległym jednostkom. W tym przypadku jednak nawet szacunkowej skali redukcji etatów również nie precyzuje. Bieżące koszty utrzymania administracji w projekcie budżetu zachowano na obecnym poziomie.
Miasto ma zamiar także mniej płacić za utrzymanie nieruchomości. Temu służyć miałoby między innymi zwolnienie przez strażników miejskich oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną budynku przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej. Również Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zwolni lokale zajmowane przy ul. Gumniskiej.
Na razie projekt przyszłorocznych wydatków nie obejmuje jednak tych oszczędności. - W miarę ich uzyskiwania będziemy wprowadzać autopoprawki do budżetu - mówi Kolasiński.
Projekt otrzymają teraz miejscy radni, a swoje poprawki zgłaszać będą podczas obrad komisji. Cała rada zatwierdzeniem przyszłorocznego budżetu zajmie się dopiero na początku stycznia.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!