https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Bubel za ponad 1,4 mln złotych. System informacji parkingowej miał pomóc kierowcom, a jest bezużyteczny

Robert Gąsiorek
Nowy system miał pomóc w znalezieniu wolnego miejsca parkingowego, ale wcale tego nie ułatwia
Nowy system miał pomóc w znalezieniu wolnego miejsca parkingowego, ale wcale tego nie ułatwia Robert Gąsiorek
System informacji parkingowej w Tarnowie miał pomagać kierowcom w poszukiwaniu wolnych miejsc w centrum miasta. Wyszukiwać je miała w czasie rzeczywistym aplikacja internetowa, zainstalowana w telefonie. Sęk w tym, że pokazuje błędne informacje, w dodatku aktualizuje je z poślizgiem. Radni z komisji rewizyjnej chcą bliżej przyjrzeć się inwestycyjnemu niewypałowi.

Jednym z ważnych elementów Inteligentnego Systemu Transportowego w Tarnowie za 18 mln zł miał być system informacji parkingowej. Z założenia miał wskazywać wolne miejsca postojowe na parkingach w centrum miasta. Na 600 miejscach postojowych zamontowano czujniki, które mają przekazywać sygnał do systemu z informacją o statusie miejsca. Za pomocą aplikacji ITS Tarnów kierowcy mieli bez problemu trafiać na wolne miejsca parkingowe.

Tyle teorii. A teraz praktyka - w rok po oddaniu do użytku nowego systemu, aplikację pobrano zaledwie 800 razy. Powód nikłej popularności szybko można ustalić, uruchamiając aplikację w telefonie.

Aplikacja parkingowa w Tarnowie wprowadza kierowców w błąd!

Nasz reporter testując aplikację wybrał się na przejażdżkę po mieście. W czwartek 25 listopada o godz. 13.30 aplikacja na ulicy Krakowskiej wskazywała jedno wolne miejsce postojowe, które w rzeczywistości okazało się zajęte. Po kliknięciu w ikonkę pojawiła się informacja, że ostatnia aktualizacja danych miała miejsce 23 minuty wcześniej.

Następnego dnia powtórzyliśmy test. Na parkingach w centrum Tarnowa wskazane przez aplikację wolne miejsca były w rzeczywistości zajęte, a dane zostały aktualizowane z dużym opóźnieniem.

Swoimi spostrzeżeniami podzieliliśmy się z Zarządem Dróg i Komunikacji w Tarnowie. Usłyszeliśmy, że problemy mogą być pokłosiem przyłączania do systemu parkingu przy remontowanej ul. Lwowskiej, który pracuje w innej technologii.

- Pojawiły się przez to pewne zaburzenia w bazie danych. Myśleliśmy, że problemy zostały wyeliminowane, ale widocznie wciąż jest coś nie tak, więc będziemy to weryfikować - zapewnia Wiktor Pabian, kierownik działu Zarządzania Inteligentnymi Systemami Miasta ZDiK w Tarnowie. Dodaje jednak, że sama aplikacja już z założenia ma około minutowe, a czasami dłuższe opóźnienia w aktualizacji!

Bezużyteczne informacje nie pomagają kierowcom w Tarnowie

Uwagi do działania aplikacji i systemu parkingowego mają też miejscy radni.

- Ściągnąłem ją krótko po uruchomieniu systemu. Przekonałem się, że jest niedopracowana, trudna w użytkowaniu i nie wyobrażam sobie jechać samochodem, uruchamiać aplikację i szukać wolnych miejsc na poszczególnych ulicach - przyznaje Mirosław Biedroń, przewodniczący klubu radnych PiS.

Rajcy przyznają, że mają skargi od mieszkańców, którzy krytykują system informacji parkingowej. Nie tylko samą aplikację, ale również elektroniczne tablice, które zamontowano przy ulicach w dziesięciu lokalizacjach w mieście. Z założenia wskazują one liczbę wolnych miejsc parkingowych na danych ulicach.

- Tablice wskazują zawsze, że są jakieś wolne miejsca, a i tak w centrum jest trudno znaleźć miejsce parkingowego - zaznacza Mirosław Biedroń.

- Ten system w ogóle się nie sprawdza i chyba nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. Od mieszkańców docierają do mnie same negatywne opinie - dodaje Piotr Górnikiewicz z klubu Nasze Miasto Tarnów.

Będzie kontrola komisji rewizyjnej systemu informacji parkingowej w Tarnowie?

Sam system informacji parkingowej kosztował ponad 1,4 mln złotych. Oprócz montażu 600 czujników i 10 elektronicznych tablic, do tej kwoty dolicza się m.in. wdrożenie aplikacji, przyłącza elektryczne czy stacje przekaźnikowe.

- Moim zdaniem to wyrzucenie pieniędzy w błoto i kolejny przykład wydawania pieniędzy na rozwiązania, które się nie sprawdzają - podkreśla Biedroń.

Rajcy mają zresztą zastrzeżenia do całego Inteligentnego Systemu Transportowego, który miał udrożnić ruch na newralgicznych skrzyżowaniach i rozładować korki w Tarnowie. - Chyba nie do końca funkcjonuje on poprawnie - przyznaje Sebastian Stepek, z klubu Koalicji Obywatelskiej. Dodaje, że będzie się starał, aby po nowym roku całej inwestycji bliżej przyjrzała się komisja rewizyjna tarnowskiej rady miejskiej.

FLESZ - PKB na ochronę zdrowia: Polska w ogonie Europy

od 16 lat
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sandra
A oto następny pasztecik . Jest to wynik znaczących wydatków na remont spartaczonej kiedyś płyty rynku, który niedawno trwał i trwał:

Niestety, dostarczenie miejskiego ogrzewania do części budynków tarnowskiej Starówki nie będzie możliwe.

cytat z rdn "Z niektórymi budynkami mogą być trudności, ponieważ zostały już wykonane prace czy to drogowe, czy płyty Rynku. W związku z tym koszty wykonania przyłączenia byłyby bardzo duże, bo musiałyby się wiązać np. z demontażem nowej płyty na tarnowskim Rynku. My jako MPEC wszystkim właścicielom wysyłaliśmy powiadomienia, że przyłączenie centralnego ogrzewania trzeba zrobić znacznie wcześniej, jeszcze przed remontem Rynku, gdyż później takiej możliwości już nie będzie – dodaje Tadeusz Sieńczak."

Jak długo ta ekipa będzie zarządzać miastem!?
M
Mieszkaniec
Tak tak a wspaniały prezent w radiu mówili o odpowiedzialności i jego wspaniałości ? dlatego podwyżka jak najbardziej się należy, jak dla mnie powinien zostać już dawno odwołany, bo Tarnów tylko traci na takim włodarzu. Kolejny bubel Lwowska od ronda z Okrężną do szpitala ledwo wjeżdża się na dwa pasy, zaraz zwężenie, poco ????? I na odcinku ok. 0,5 km dwie pary świateł ??? szkoda że nie udało się wcisnąć jeszcze 3 może korki były by mniejsze
m
misza
ITS od samego początku nie miał racji bytu bo nie istniała możliwość sterowania ruchem na istniejącej infrastrukturze Wiedział chyba o tym dokładnie absolwent AGH niejaki Augustyński
m
misza
A na ten bubel wyrazili zgodę wybitni radni którzy dali sobie 100% podwyżki. I jeszcze konkret a mianowicie beneficjentami tych wszystkich bubli są podatnicy
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska