https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Ksiądz z terminalem płatniczym zamiast z tacą? W diecezji brak entuzjazmu dla tego pomysłu

Łukasz Winczura
Tak wygląda "ofiaromat" z archikatedry lubelskiej
Tak wygląda "ofiaromat" z archikatedry lubelskiej Archiwum
Idzie nowe w Kościele. Pojawia się możliwość płacenia kartą za posługi duszpasterskie, a nawet składanie w ten sposób ofiar na tacę. Na razie na palcach jednej ręki można policzyć polskie parafie, które skorzystały z tej nowej formy zbierania ofiar od wiernych. W diecezji tarnowskiej do instalowania "ofiaromatów" droga jeszcze daleka.

FLESZ:Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

Pierwszy „ofiaromat” został zamontowany w nadmorskiej Jastrzębiej Górze w maju 2018 roku. Ostatnio o takie urządzenie wzbogaciły się lubelska archikatedra oraz w parafia św. Maksymiliana Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach.

W opinii pochodzącego z diecezji tarnowskiej, ks. Janusza Majdy, ekonoma Konferencji Episkopatu Polski, ewentualne wprowadzenie „ofiaromatów” czy „e-tacy” wymusza cywilizacja i fakt, że coraz więcej transakcji dokonywanych jest bezgotówkowo.

- I bywa tak, że często ktoś nie ma przy sobie gotówki, a chciałby złożyć ofiarę, by wesprzeć działalność charytatywną Kościoła lub remont budynków parafialnych. W takich sytuacjach terminal byłby wyjściem naprzeciw aktualnym trendom w płatnościach - stwierdził po niedawnym posiedzeniu KEP.

W sukurs episkopatowi przyszła Fundacja Polska Bezgotówkowa, która zadeklarowała przygotowanie dla każdej chętnej parafii terminala. Dodatkowym wabikiem ma być bezpłatne użytkowanie ich przez dwanaście miesięcy.

W Tarnowie bez euforii

W diecezji tarnowskiej, która w statystykach uchodzi za najpobożniejszą w Polsce, nie słychać, mówiąc oględnie, entuzjazmu dla nowego pomysłu.

- Bez wgłębiania się w szczegóły i bez zbytecznego uzasadnienia, powiem wprost, że jestem sceptycznie do tego nastawiony – mówi ks. Robert Kantor, kanclerz tarnowskiej kurii diecezjalnej.

W podobnym tonie wypowiadają się proboszczowie parafii.

- Szczerze powiedziawszy, nie widzę tego. Przynajmniej na teraz. Tu potrzebna jest zmiana mentalności. Owszem, w wielu miejscach ludzie wolą płacić kartą. Ale na kościoły jeszcze za wcześnie. Może gdybyśmy pobierali opłaty za zwiedzanie bazyliki, miałoby to jakieś uzasadnienie. Ale nasz kościół można zwiedzać bezpłatnie, więc nie widzę potrzeby montowania jakichś tego typu urządzeń - mówi ks. Adam Nita, proboszcz tarnowskiej katedry.

Wtóruje mu jego kolega z Rudki koło Wierzchosławic, ks. Bogusław Maciaszek. W jego parafii mieszka 2000 wiernych.

- Ofiaromaty?! U nas?! Tu jest inny sposób myślenia. Powiem wprost, gdybym z takim pomysłem wyskoczył z ambony, ludzie by mi chyba głowę urwali. Myślę, że u nas jest dużo za wcześnie na takie eksperymenty. Kiedyś może będzie taka konieczność, ale jeszcze nie teraz i na pewno nie w perspektywie najbliższych lat – mówi wprost.

Nie widać szans na akceptację terminali płatniczych w kościołach na Sądecczyźnie.

- Górale to bardzo tradycyjni ludzie także w kwestii "dutków na Kościół. Byłby duży opór przed tym pomysłem - przewiduje ks. Tadeusz Piwowarski, który kieruje parafią w Jurkowie koło Limanowej.

Mamona kontra sacrum

Także wierni, z którymi rozmawiamy, nie przyklaskują nowince.

- To się prędko u nas nie przyjmie. Mam takie niemiłe uczucie, że w tym momencie w sferę sacrum, jaką jest świątynia, brutalnie wkracza mamona. Potrafię sobie dużo wyobrazić, ale jakoś przerasta mnie widok księdza w komeżce chodzącego po kościele z terminalem. Ale do wielu kwestii musieliśmy się już przyzwyczajać, więc i tu z czasem wszystko by się jakoś poukładało – mówi bibliotekarka, Mariola Góra. Jednak dostrzega też plusy nowej propozycji.

- Sama się często łapię, że zapomniałam wziąć pieniądze na składkę, a kartę mam przy sobie. Może na początek takie rozwiązania można byłoby stosować w kancelariach parafialnych czy zakrystiach? – zastanawia się.

Dla Pawła Kowalskiego, historyka, oprócz barier mentalnych trudne do przeskoczenia będą również względy praktyczne.

- Po pierwsze, starsi ludzie nie używają kart, a to ono najczęściej dają na ofiarę. Poza tym „na tacę” często wrzucają też dzieci. A te będą wolały dać przysłowiowego pieniążka. Kolejna sprawa to kwestia czasu. Zanim ksiądz obejdzie kościół będzie dawno po mszy, a żeby dać na ofiarę, nikt nie będzie specjalnie zostawał dłużej - twierdzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pigest

Ciekawe, czy to przejdzie, ale fakty są takie, że to byłoby dobre rozwiązanie. Nie raz nic nie dałem, bo nie miałem karty. A przecież terminale eservice są teraz za darmo w ramach bezgotówkowej Polski.

G
Gość
30 grudnia, 07:47, Mery:

Jak terminal to i kasa fiskalna powinna byc

i to jest właśnie ten problem panów w sukienkach. Bo przecież podatków płacić nie zamierzają....

G
Gość

„ - To się prędko u nas nie przyjmie. Mam takie niemiłe uczucie, że w tym momencie w sferę sacrum, jaką jest świątynia, brutalnie wkracza mamona.„

W tym momencie? Bibliotekarka Mariola Góra uważa zatem, że dotąd mamona nie była fundamentem istnienia kościoła, a staje się nim dopiero z chwilą pojawienia się terminali? Dzięki takim bystrzachom jak Mariola, kościół ma się dobrze od wieków i nic mu nie zagraża.

D
Diabeł hehe

Katolicki kraj hahahahahajahahahha!!!!!!!!!

M
Mery

Jak terminal to i kasa fiskalna powinna byc

B
B.ministrant

To jest sprzeczne z kultura chszescijanska! przeciez CHRYSTUS kiedys reke wyciagal -a teraz klechy dostaja pier...a !Amen

K
Kwa

Dokładnie, boją się bo będzie transparentnie i wszystko w bilingach bankowych. A tak to można przy gotówce mataczyc.

G
Gość
29 grudnia, 14:06, zzz:

No pewnie że się nie kwapią, bo wyjdzie ile kasiory przelatuje... i najgorsze, gdzie i jak znika :)

29 grudnia, 22:19, Gość:

Święte słowa!!!!!!

A zwalają na ludzi że to ludzie nie chcą terminali.

Śmieszni są haaaaaaa

G
Gość
29 grudnia, 14:06, zzz:

No pewnie że się nie kwapią, bo wyjdzie ile kasiory przelatuje... i najgorsze, gdzie i jak znika :)

Święte słowa!!!!!!

J
Jaskolka

Na moje szczęście nie chodzę do kościoła.Wiernym radzę portfel i kartę zostawić w domu.Do kieszeni symboliczną złotówkę "na tacę" i wystarczy

B
Były ksiądz.

Wieżyc trzeba w Boga a nie w księży ,w ich fałszywe kłamstwo..

Pan Bóg czynił cuda i nikt mu za to nie płacił..nie kazał sobie płacić...a księża??nawet dziecka nie ochrzczą,pogrzebu nie odprawiana darmo..a podatków od swych bogactw nie płacą i taki ma być Zastępca Boga??

Q
Qwer

Jest jakiś obowiązek korzystania z terminali? Nie ma? To w czym jest problem? Nie ma problemu to trzeba go wygenerować?

F
Fiskus
29 grudnia, 14:12, Gość:

płatność kartą pozostawia ślad(y)

I niedługo będziemy płacić od datków podatek no bo to darowizna!!!!

P
Pd

Teraz jest szara strefa, a przy terminalach nie dałoby się nic ukryć. Tu jest problem.

...

Rękami i nogami podpisuje się pod pomysłem! Opodatkować!!!!!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska