Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: Nowa szkoła? Jest zgoda biskupa Andrzeja Jeża

Paweł Chwał
Budynek po VI LO przy ul. Warzywnej stoi obecnie pusty
Budynek po VI LO przy ul. Warzywnej stoi obecnie pusty Paweł Chwał
Znany z religijności Tarnów będzie miał pierwszą szkołę katolicką. Placówka ma powstać w przyszłym roku w budynku po VI liceum przy ul. Warzywnej, a prowadzenia jej chce podjąć się prywatne stowarzyszenie. Wygląda na to, że powstanie podstawówka, gimnazjum, a może i nawet liceum katolickie.

Szkoły katolickie z powodzeniem funkcjonują m.in.w Krakowie i Nowym Sączu, gdzie cieszą się opinią jednych z najlepszych, o najwyższych wynikach nauczania. W Tarnowie były kilkakrotnie podejmowane próby utworzenia tego typu szkoły. Zabiegali o to salezjanie, urszulanki i jedna z ogólnopolskich fundacji, jednak za każdym razem na przeszkodzie stawał brak wymaganej zgody biskupa. To, co nie udało się poprzednikom, osiągnęło Stowarzyszenie "Educatio et Sapientia".

- Bp ordynariusz Andrzej Jeż nam zaufał, a teraz my musimy wywiązać się z tego zobowiązania, które nakłada na nas wydany przez niego dekret, czyli zapewnić wysoki poziom kształcenia - mówi Katarzyna Duraj, szefowa stowarzyszenia, znana w Tarnowie m.in. z akcji stowarzyszenia Kropla, które z sukcesem szuka potencjalnych dawców szpiku kostnego. Na pomysł założenia szkoły wpadła rok temu, kiedy ją osobiście dotknęły cięcia etatów w liceum, w którym uczy historii.

- Zrezygnowana chodziłam po mieście, aż pewnego dnia powiedziałam sobie: dość rozpaczania, pora zebrać się w garść i wymyślić coś, co zapełni puste miejsce na edukacyjnej mapie Tarnowa - opowiada.

Stowarzyszenie, w którym działa 15 osób, zwróciło się do miasta z zapytaniem o wskazanie jakiegoś budynku pod planowaną szkołę. Magistrat zaproponował byłą siedzibę VI LO przy ul. Warzywnej. Nieruchomość miałaby zostać przekazana w trybie bezprzetargowym w dzierżawę na 20 lat.

- Dlaczego aż na tak długo? - dziwi się Jakub Kwaśny, radny SLD w radzie miasta.Uważa, że lepiej byłoby sprzedać budynek lub wynajmować go na komercyjnych zasadach i zarabiać, a nie oddawać w ręce stowarzyszenia, które powstało dwa miesiące temu i nie daje gwarancji na to, że przetrwa dłużej. Jego zdaniem, przekazanie budynku po VI LO pod nową szkołę to - w dobie niżu demograficznego ryzykowne posunięcie miasta.

- Będzie to przecież konkurencja dla szkół miejskich, które stracą przez to część uczniów - zauważa. Krystyna Latała, wiceprezydent Tarnowa odpowiada, że umowa ze stowarzyszeniem nie została jeszcze podpisana, a propozycja dzierżawy na 20 lat to zwykły termin w odniesieniu do placówek edukacyjnych.

- Czy szkoła się sprawdzi - pokaże czas. Dajemy jej szansę wystartować - mówi wiceprezydent. Nie obawia się konkurencji.
- Powstanie zespołu szkół katolickich to dodatkowy czynnik motywujący szkoły publiczne do działania - uatrakcyjniania oferty i starania o ucznia - dodaje. Katarzyna Duraj nie chce na razie wypowiadać się na temat tego, czy w planowanej placówce funkcjonować będzie jedynie podstawówka, czy też gimnazjum, a może dodatkowo też liceum. Nie ustalono dotąd także, czy będzie pobierane czesne od uczniów i w jakiej wysokości.

- Jesteśmy w trakcie załatwiania wszystkich formalności, ale dopóki nie będą one sfinalizowane, trudno podawać konkrety - wyjaśnia. Zauważa, że jej stowarzyszenie działa od niedawna, a takie, które brały się za prowadzenie likwidowanych szkół, były zawiązywane w trybie pilnym.

- My możemy przygotowywać się do naboru najwcześniej dopiero pod kątem przyszłego roku szkolnego - zauważa. Umowa z miastem nie została jeszcze podpisana. Wiadomo jednak już, że proponowana stowarzyszeniu stawka czynszu za dzierżawę budynku przy Warzywnej to 3197,69 zł miesięcznie.

Są w regionie

W regionie tarnowskim funkcjonuje sześć szkół katolickich. Podstawówka i gimnazjum w Niecieczy, gimnazjum i liceum w Brzesku oraz dwie podstawówki w Łoponiu i Milówce (gm. Wojnicz).

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska