Głowy państw przybędą do Tarnowa w sobotnie południe. Pierwsze kroki skierują przed mauzoleum gen. Józefa Bema w parku Strzeleckim, gdzie wspólnie odsłonią tablicę upamiętniającą Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i 165. rocznicę Wiosny Ludów.
Potem w nowej siedzibie Galerii Miejskiej BWA obejrzą ekspozycję fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej z kolekcji Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Po godz. 14 w tarnowskim teatrze międzypaństwowe obchody zostaną oficjalnie zainaugurowane podczas Gali Przyjaźni Narodów. W planach jest jeszcze m.in. polsko-węgierskie forum gospodarcze oraz wieczorny uroczysty raut w sali Lustrzanej przy ul. Wałowej.
W Tarnowie trwają ostatnie przygotowania na przyjęcie nie tylko prezydenckich par, ale także gości z kilkudziesięciu miast partnerskich z Polski i Węgier. - Starania o organizację tej prestiżowej imprezy trwały od dawna i w końcu zostały uwieńczone sukcesem - mówi prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. - To doskonała okazja do promocji miasta.
Dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji, w tym m.in. pokazy rycerskie, zabawy i wypalanie rzeźb w węgierskich piecach - to wszystko można będzie obejrzeć po południu na płycie Rynku.
Uroczystości nie powinny spowodować utrudnień na ulicach Tarnowa. Z ruchu wyłączone zostaną jedynie parkingi w rejonie teatru. Nie planuje się zamykania dróg w centrum.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+