Skąd Wieża Eifla w Krakowie?
Napisał do nas Leszek Konarski, dziennikarz: "Wieża Eiffla oraz wysoki na 5 metrów paryski Łuk Triumfalny, to były elementy dekoracyjne towarzyszące wielkiej wystawy sztuki francuskich impresjonistów ze zbiorów paryskiego Musée d’Orsey zorganizowanej przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i w Krakowie. Ostatnią wystawą była krakowska, otwarta 16 maja 2001 roku i zarówno Wieża Eiffla jak i Łuk Triumfalny stanęły wtedy przy al. 3 Maja.
Jako prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej, którą to funkcję pełniłem w latach 1992-2007, zwróciłem się do organizatorów wystawy z pytaniem co zamierzą zrobić z wieżą i łukiem po zakończeniu ekspozycji. Odesłano mnie do fundatora dekoracji, firmy GSM Plus, gdzie usłyszałem, że też nie wiedzą co zrobić z tymi eksponatami, ale mogą przekazać mojemu towarzystwu w formie darowizny zarówno wieżę jak i łuk.
Nie bardzo wiedziałem co miałbym robić z wielkim Łukiem Triumfalnym i zgodziłem się przyjąć wieżę Eiffla. Uroczyste podpisanie aktu darowizny odbyło się pod namiotem przed Nowym Gmachem Muzeum Narodowego. Odtąd ta wieża towarzyszyła wielu imprezom Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej, a przechowywana była najdłużej w salonie Peugeot Golemo przy ul. Grota Roweckiego. Co było po 2007 roku, gdy po 15 latach przestałem pełnić funkcję prezesa TPP-F, tego nie wiem. Wieża ma 8 metrów wysokości, ale poszczególne jej elementy są skręcane śrubami i można ją transportować w kawałkach. Szkoda, aby się zmarnowała, może komuś się przyda?"
Na razie przydaje się Krakowowi jako ciekawy element przestrzeni miasta. Niech sobie stoi. Pytanie gdzie jest Łuk Triumfalny. Spróbujemy go wyśledzić... A może ktoś z Was zna jego losy?
Pisaliśmy o Wieży Eiffla w roku 2001
Od Maneta do Gauguina
"Wystawa "Od Maneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee dOrsay w Paryżu" miała wczoraj swoją krakowską premierę. Ponad 70 tys. zarezerwowanych biletów dla grup zorganizowanych (limit wyczerpany został w rekordowym tempie już z początkiem roku), nadkomplet na wczorajszej konferencji prasowej (to aż tylu dziennikarzy w Krakowie pisze o sztuce? - zdumiewali się goście), na wernisażu tłok, jakiego Gmach Główny Muzeum Narodowego dawno nie oglądał - to najkrótszy bilans zaplanowanego na 47 dni spotkania z impresjonistami. Wystawę eksponowaną już w Warszawie i Poznaniu obejrzało łącznie około 350 tys. zwiedzających. Wszystko wskazuje na to, że w Krakowie, trzecim i ostatnim miejscu pobytu paryskiej ekspozycji w Polsce, nastąpi znaczne pomnożenie tej liczby.
Wieża Eiffla przed Muzeum Narodowym w Krakowie
(INF. WŁ.) Przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie stanęła 8-metrowa makieta wieży Eiffla i 5-metrowy Łuk Triumfalny (waga - 2 tys. kg), a droga do muzeum wiedzie od wczoraj przez paryskie pejzaże (Montmartre, Place du Tertre) odtworzone pod namiotem wystawionym przez Plus GSM, mecenasa wystawy.
W salach na piętrze czeka na widzów 45 obrazów i rzeźb ze zbiorów Musee dOrsay w Paryżu - dzieła m.in. Moneta, Pissarra, Renoira, Degasa, Cezannea, van Gogha. Główną wystawę uzupełnia prezentacja grafik i rysunków impresjonistów francuskich z polskich zbiorów. Ten bardzo godny uwagi pokaz oparty jest na dwóch kolekcjach: Feliksa Jasieńskiego (własność Muzeum Narodowego w Krakowie) i Henryka Grohmana, przechowywanej w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Pierwszą, sympatyczną niespodzianką dla publiczności jest udostępnienie wystawy wcześniejsze niż planowano: zwiedzać można nie od niedzieli, a już od dziś. Dzisiejsze zwiedzanie - wyjątkowo w godzinach od 14 do 20. Potem wystawa będzie dostępna przez wszystkie dni tygodnia: od wtorku do niedzieli w godz. 10 - 20, w poniedziałki od godz. 12 do 20. Bilety w cenie 13 zł normalny i 7 zł ulgowy.
Widzowie wprowadzani na wystawę przez namiot, pod którym odtworzono paryskie fasady i szyldy z epoki, zaraz za kasą biletową muszą przejść przez bramkę z wykrywaczem metali. Warto o tym pamiętać - i skorzystać z szatni. Warto też wiedzieć, że niedziela jest dniem przeznaczonym wyłącznie dla widzów indywidualnych.
Dla tych, którzy zdecydują się zwiedzać wystawę drożej (za 50 zł), ale w kameralnych warunkach i niecodziennej atmosferze, Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało nocne spotkanie (od godz. 20.30 do 22), pod opieką kuratora wystawy, przy lampce wina i nastrojowej muzyce. Rezerwacja miejsc - tel. (0-12) 633-53-31 i 633-77-64.
Dla najmłodszych widzów przeznaczony jest konkurs plastyczny na pracę inspirowaną dowolnym obrazem z wystawy. Adresowany do dzieci i młodzieży (do 18. roku życia) trwa do 8 czerwca. Prace przyjmowane są w Dziale Edukacji i Promocji w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (al. 3 Maja 1). Po 15 czerwca odbędzie się wystawa pokonkursowa."
