Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: poprawcie skrzyżowanie, nim znów ktoś tu zginie!

Andrzej Skórka
Policjanci potwierdzają, że to jedno z najmniej bezpiecznych skrzyżowań dla pieszych. Od miasta zależy, czy coś się zmieni
Policjanci potwierdzają, że to jedno z najmniej bezpiecznych skrzyżowań dla pieszych. Od miasta zależy, czy coś się zmieni Andrzej Skórka
Właśnie na tym skrzyżowaniu dwukrotnie inauguracji roku szkolnego towarzyszyła profilaktyczna akcja "Zwalniam przed szkołą". To nie przypadek. Miejsce od lat uchodzi za niebezpieczne, ale wnioski o zamontowanie sygnalizacji świetlnej nie doczekały się realizacji. Śmierć pieszego sprzed tygodnia to tragiczny dowód, że zmiany są konieczne.

Czytaj też: Mogła zostać rozjechana pod oknami swego domu

Do wypadku doszło niemal dokładnie naprzeciwko Zespołu Szkół Stowarzyszenia Siódemka. Mężczyzna w średnim wieku szedł przejściem dla pieszych. Bez przeszkód pokonał jeden pas jezdni i dochodził do wysepki oddzielającej ruchliwe jezdnie. Wtedy potrącił go nissan micra. Uderzenie i upadek spowodowały śmierć na miejscu.

Okna gabinetu Anny Mach, dyrektor szkoły, wychodzą właśnie na skrzyżowanie. Twierdzi, że regularnie dobiegają stamtąd odgłosy gwałtownego hamowania. - Gdy tylko zobaczyłam, że coś się stało, wybiegłam ze szkoły. To zginął dziadziuś naszego uczenia - opowiada. Przypomina, że monity o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Sitki i Goldhammera trwają od wybudowania tej pierwszej. Na dwupasmówce z reguły ruch jest spory. - Czasem auta tak pędzą, że długo trzeba czekać, by można było przejść przez ulicę - twierdzi lokatorka pobliskiej kamienicy.

W policyjnych statystykach miejsce negatywnie się nie wyróżnia. W ubiegłym roku doszło tam tylko do czterech niegroźnych kolizji. Ale funkcjonariusze przyznają, że nie należy do najbardziej fortunnych. - Sama konieczność przejścia pieszego przez cztery pasy ruchu stwarza potencjalne zagrożenie - mówi podinsp. Władysław Szydłowski, zastępca naczelnika drogówki.

Po ubiegłotygodniowej tragedii w "siódemce" przygotowują oficjalne pismo do władz miasta. - Poprosimy o poprawę bezpieczeństwa. Niechby to była sygnalizacja świetlna albo tymczasowe rondo - mówi dyr. Mach. Urzędnicy czekają na razie na sugestie komisji powypadkowej złożonej z przedstawicieli policji oraz zarządcy drogi, czyli... magistratu. - Po jej wnioskach oraz ustaleniach zawsze możliwe są korekty, zmiany lub uzupełnienia istniejącego stanu organizacji ruchu - mówi dyplomatycznie Dorota Kunc-Pławecka, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Według policji są w Tarnowie miejsca jeszcze bardziej nieprzyjazne pieszym. To przejścia przez ul. Słowackiego (3 wypadki w ub.r.), ul. Starodąbrowską (na wysokości Wojska Polskiego - 2 wypadki), dolny odcinek Lwowskiej (2 wypadki).

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska