https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: powstanie Centrum Kultury Żydów?

Julita Majewska
Centrum Kultury Żydowskiej miałoby powstać w kamienicy sąsiadującej z tarnowskim Rynkiem oraz Placem Rybnym
Centrum Kultury Żydowskiej miałoby powstać w kamienicy sąsiadującej z tarnowskim Rynkiem oraz Placem Rybnym Paweł Topolski
Rozmowy w sprawie utworzenia miejsca upamiętniającego tarnowskich Żydów toczyły się od kilku miesięcy. W ostatnich dniach odbyło się w tarnowskim magistracie spotkanie organizacyjne w tej sprawie, z udziałem m.in. rabina Meira Stamblera z Izraela i zastępcy prezydenta Henryka Słomki-Narożańskiego. Jego inicjatorem był Jacek Pilch, pełnomocnik Fundacji Rosetto, która chce stworzyć Centrum Kultury Żydowskiej Yiddisher Huiz.

- Od kilku miesięcy pośredniczę w rozmowach pomiędzy przedstawicielami fundacji oraz władzami miasta i województwa. Jak na razie jest to wstępny etap całego projektu, ale widać, że zarówno Henryk Słomka-Narożański, jak i Roman Ciepiela patrzą na tę inicjatywę przychylnym okiem. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się ten projekt zrealizować - mówi Jacek Pilch.

Podczas spotkania zaprezentowano wstępną koncepcję architektoniczną i wizualną projektu. Centrum Kultury Żydowskiej miałoby powstać w odnowionej kamienicy przy tarnowskim Rynku, tuż obok siedziby Muzeum Okręgowego. - Celem Centrum jest odkrywanie na nowo żydowskich pamiątek. Polska nie jest krajem obozów koncentracyjnych. Tu, przed wojną, kwitło życie polsko-żydowskie, mieszkańcy obydwu narodowości funkcjonowali w symbiozie, byli sąsiadami. Chcemy pokazać jak żyli. To nie ma być skansen, a multimedialna wycieczka w przeszłość - mówili przedstawiciele delegacji podczas spotkania w tarnowskim magistracie.

Miałoby być to "muzeum życia", pokazujące wiele wieków wspólnej tradycji sąsiedzkiej pomiędzy ludnością polską i żydowską, czego Tarnów jest doskonałym przykładem. Aż do roku 1939 ludność żydowska w naszym mieście stanowiła prawie połowę ogółu wszystkich mieszkańców. Po wojnie do Tarnowa wróciło jedynie kilkuset Żydów.

- Byłbym bardzo zadowolony, gdyby udało się stworzyć ośrodek upamiętniający Żydów. Zdecydowana większość mieszkańców przez te kilkadziesiąt lat, zapomniała już, że kiedyś ludność żydowska była fundamentalnym elementem naszego miasta. Staram się podtrzymywać tę pamięć, choćby przez organizację święta Dni Pamięci Żydów Tarnowskich, ale takie centrum na pewno bardzo by w tym pomogło - mówi Adam Bartosz, były dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Nad kompleksowym opracowaniem ostatecznej formuły Centrum Kultury Żydowskiej pracuje firma, która współtworzyła m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego w Tarnowie. - Chcemy, by to centrum miało bardzo nowoczesny i przystępny, dla odwiedzających go, charakter. Będzie w pełni multimedialne, stanowiące przykład nowoczesnej, historycznej edukacji - dodaje Jacek Pilch.

Nowy ośrodek byłby ewentualną szansą dla całego miasta, z czego zdają sobie sprawę władze Tarnowa. - Zdecydowanie popieramy taką inicjatywę. To doskonały sposób na upamiętnienie ludności żydowskiej, która przecież przez wiele wieków miała istotny wpływ na funkcjonowanie całego miasta. Poza historycznym aspektem, to również szansa na zwiększenie atrakcyjności Tarnowa i przyciągnięcie do miasta zdecydowanie większej liczby turystów - mówi P.O. prezydenta Henryk Słomka - Narożański.

Ostateczna decyzja w sprawie utworzenia Centrum Kultury Żydowskiej powinna zapaść w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, koszt tego projektu może wynieść 30 mln złotych.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rodak
Pamiętasz czsy przed wojną? To nic tylko ppogratulować, że w twoim wieku lubisz siedzieć w sieci :D Pozdrawiam seniora!
C
Cela
Wystarczy spojrzeć kto nami rządzi a jak ktoś ma wątpliwości to na youtube może obejrzeć filmik "Kto nami rządzi"
B
Bronek
Okazuje się, że przejście podziemne pod Basztową i cały plac przed Dworcem Głównym nie jest już nasz. Nie wolno tam stać czy broń Boże zbierać podpisy, bo Polaka aresztują, jak nas, gdy zbieraliśmy podpisy pod odwołaniem Majchrowskiego. Nie obejrzeliśmy się a już nawet ulice nie są nasze.
A
Ala
Tysiące Polaków ratowało Żydów chociaż tylko w Polsce groziła za to kara śmierci to teraz doczekaliśmy się wdzięczności. Chcą miliardów odszkodowań ale nie od Niemców, którzy ich mordowali ale od Polaków, którzy ich ratowali. To jest polityka Żydowska i ich wdzięczność.
j
jk
i nalezy sie im pamiec....
K
Krakus
uderz w stół a nożyce się odezwą

nie ma czegoś takiego jak polski żyd - byli POLACY - jakoś dziwne że teraz się nie mówi "pruski Kaszub".

w POLSCE mieszkali POLACY i kamienice i ziemia i majątek był POLSKI
G
Gość
Kibicowaliście Niemcom kiedy polskich Żydów wysyłali do gett i obozów, by spokojnie przejąć ich majątek. Nigdy się z tego nie rozliczyliście, a teraz strach obleciał, że ktoś to przypomni?
K
KER
A od kiedy żyd jest kulturalny ????

Centrum Kultury Żydowskiej to zwrot jak "zimne słońce".

Nie ma narody bardziej chytrego, kłamliwego i podstępnego
(nie)POPRAWNY
"muzeum" zdazyli wyprodukowac eksponaty ? Bo do takiego samego "museum" w Warszawie w dalszym ciagu "produkuja " !!
E
Ed
I zaczyna sie od nowa ,za kilkanascie lat bedzie tak jak przed wojna ."Kamienice nasze a ulice Wasze"
P
Polak
Coś zaczyna się dziać w miescie, a tu jak zwykle malkontenci. Antysemici, którzy Żyda na wlasne oczy nie widzieli a znają ich z opowieści dziadków, którzy przepijali wszystkie pieniadze. Wstyd "prawdziwi Polacy"
m
mnm
czy w Jerozolimie znajduje się centrum kultury/historii Polaków którzy gościli Żydów tyle lat na własnej ziemi?
P
Polak
Warto przypominać o korzeniach naszego miasta. Współpraca, zwłaszcza międzynarodowa, jest zawsze wartością dodaną.
z
z
Tylko po co?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska