Do poniedziałku do tarnowskiego biura ARiMR wpłynęło niespełna siedem tysięcy wniosków. W Agencji spodziewają się ich co najmniej drugie tyle. Czasu zostało niewiele. Termin mija już w poniedziałek.
- Rok temu o tej porze mieliśmy ich ponad pół tysiąca więcej - przyznaje Małgorzata Dąblewska, kierowniczka biura ARiMR w Tarnowie.
Jak mówi, cięcia kadrowe sprawiły, że wnioski na sali operacyjnej mogą przyjmować najwyżej cztery osoby jednocześnie. W każdym przypadku trwa to od kilku do kilkunastu minut.
- Nasze moce przerobowe są ograniczone. Robimy, co można, aby obsłużyć jak najwięcej rolników - zapewnia kierowniczka.
Zobacz także: Kto zamieszka w Gemini Park Tarnów?
Do 16 maja, z wyjątkiem niedzieli, tarnowskie biuro ARiMR będzie czynne od 6 do 22. Krócej pracować będą za to doradcy z MODR-u i Izby Rolniczej, którzy na 1. piętrze odpłatnie pomagają rolnikom wypełniać wnioski (stawka to 25 zł od wniosku plus 2 zł za każdą dodatkową działkę).
- W kilka osób będziemy na pewno między siódmą a szesnastą. Później dyżurować będzie najwyżej jedna osoba, niewykluczone, że będzie to tzw. dyżur telefoniczny - wyjaśnia Barbara Kawula z MODR-u.
Wypełnienie jednego wniosku zajmuje od pół godziny do nawet 2-3 godzin. Wszystko zależy od wielkości upraw i prowadzonej hodowli oraz rodzaju płatności, o które zabiega wnioskujący.
- Staram się o dopłaty od początku, kiedy tylko pojawiła się taka możliwość. Głupi bym był, gdybym z tego nie skorzystał. Zawsze to dodatkowy grosz na nawozy czy paliwo. A te z roku na rok są coraz droższe - mówi Stanisław Przeklasa, właściciel 3-hektarowego gospodarstwa w Łoponiu. Spodziewa się z dopłat ok. 2 tysięcy złotych.
Nie wszyscy podzielają jego zdanie, czego przykładem jest stale zmniejszająca się liczba rolników ubiegających się o dopłaty. W pierwszej edycji było ich ponad 17 tysięcy.
- Tu nie ma przymusu, jest to dobrowolne - mówi Dąblewska, dodając, że deklarowane we wniosku uprawy muszą być realizowane, w przeciwnym razie możemy narazić się na utratę płatności.
Przyczyną zwłoki w składaniu wniosków była bez wątpienia powódź i późna wiosna. Rolnicy długo zastanawiali się nad tym, co ostatecznie zasieją i zasadzą na swoich działkach.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nowy Targ: kierowca miał aż 4 promile!
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy