Drewniany kościół na Burku ma bogatą historię. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jak doszło do jego powstania. Przyjmuje się, że wybudowało go sześciu rolników w 1458 r. (choć nie ma na to potwierdzenia w zachowanych dokumentach), a materiał do budowy świątyni miał być pozyskany z rozebranego kościoła parafialnego, który stał prawdopodobnie na miejscu obecnej katedry. Gdy budowano nową, murowaną kolegiatę, decyzją Jana Amora Tarnowskiego został on rozebrany i postawiony w Zabłociu, obok drogi wiodącej do jego zamku.
Cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej na Burku w Tarnowie
Świątynia pierwotnie była dedykowana Matce Bożej Wniebowziętej. Przypuszcza się, że pochodzący z XVI wieku obraz – Matki Bożej Szkaplerznej, który otaczany jest kultem na Burku wcześniej, znajdował się w tarnowskiej katedrze w kaplicy Bractwa Szkaplerznego lub Bractwa Różańcowego. Przeprowadzone kilka lat temu prace konserwatorskie pozwoliły przywrócić na nowo blask wizerunkowi Maryi, oraz na dokonanie cennych okryć mających ogromną wartość historyczną oraz artystyczną.
Tegoroczny odpust potrwa do przyszłej niedzieli – 18 lipca. W dni powszednie odprawianych jest pięć mszy św. – o godz. 6, 7.30, 9, 15.30 i 18. W niedziele o 6, 7.30, 9, 11, 16 i 18.30. Każdy dzień odpust dedykowany jest innym grupom społecznym i podejmowane są inne intencje. I tak poniedziałek poświęcony jest modlitwie za mężczyzn, wtorek za kobiety a w środę – podczas nabożeństw w sposób szczególny modlitwą otaczane będą dzieci i młodzież. Po mszach św. udzielane będzie błogosławieństwo najmłodszym i kobietom spodziewającym się potomstwa.
Pielgrzymują do sanktuarium
Codziennie do sanktuarium przybywają pielgrzymi z innych tarnowskich parafii, a także z okolicznych miejscowości, tak jak działo się to od wieków. Na wtorek spodziewana jest np. pielgrzymka wiernych z Lisiej Góry, w środę z Koszyc Wielkich i Zgłobic, a w czwartek ze Skrzyszowa, Pogórskiej Woli Ładnej i Łękawki.
W piątek – w uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel uroczystej sumie o godz. 18 przewodniczyć będzie ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż, sobotniej – bp Artur Ważny, a niedzielnej o godz. 11 - metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Po mszach św. o godz. 9 i 18 (w niedziele o 18.30) można przystąpić do Bractwa Szkaplerza Świętego.
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Dozór sanitarny zamiast kwarantanny po kontakcie z zakażonymi "Deltą"
