https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gołębie, mamuty i dziki na wystawie w Krzysztoforach. Muzeum Krakowa opowie o mieście zwierząt

Anna Piątkowska
Są symbolem Krakowa, o gołębiach i innych zwierzętach opowie wystawa "Miasto zwierząt"
Są symbolem Krakowa, o gołębiach i innych zwierzętach opowie wystawa "Miasto zwierząt" ANETA ZUREK / POLSKA PRESS
Już wkrótce Muzeum Krakowa zaprosi do Pałacu Krzysztofory na wystawę opowiadająca o naszym mieście w kontekście zwierząt. - Opowiemy o mamutach żyjących kiedyś nad Wisłą, o gołębiach, które plasują się pomiędzy symbolem miasta a najbardziej znienawidzonym miejskim ptakiem, jak tez o koniach, dzięki pracy których miasta rozwijały się dynamicznie i wielokierunkowo - zapowiadają muzealnicy. Otwarcie tej niezwykłej ekspozycji 30 maja.

- Mając do dyspozycji całe drugie piętro Pałacu Krzysztofory, która bardzo szeroko opowiada o naszym mieście w kontekście zwierząt. To opowieść o zwierzętach Krakowa, tych żyjących obok nas i tych, z którymi my jako mieszkańcy nawiązujemy bliskie relacje, jak psy i koty, ale też o zwierzętach, które nam przeszkadzają. Wystawa prowokuje pytania, czy nowoczesne miasto może istnieć bez swoich zwierzęcych mieszkańców – mówi Joanna Gellner, kuratorka wystawy „Miasto zwierząt”.

Jak tłumaczą muzealnicy, wystawa „Miasto zwierząt” to okazja do spojrzenia na miasto inaczej. Nie tylko przez pryzmat zabytków, ludzi i historii zapisanych w księgach, ale przez pryzmat śladów łap i pazurów. Pojawią się tematy codzienne, symboliczne, historyczne, legendarne, ale ekspozycja opowie także o tym, co może nadejść. Czy w Krakowie przyszłości znajdzie się miejsce dla dzikich zwierząt? - to jedno z pytań, które stawiają muzealnicy swoją opowieścią.

Gołębie, mamuty i dziki. Zwierzęta Krakowa

- Nie uciekamy od trudnych tematów, czyli relacji mieszkańców z dzikimi zwierzętami, m.in. z dzikami. Wiele informacji na temat tego, jak dziś funkcjonują w mieście dzikie zwierzęta przekazał nam urząd miasta, jakie są pomysły na przyszłość, jak wygląda akcja edukacyjna dla mieszkańców – tłumaczy Mateusz Boczar, kurator wystawy. - Trudne tematy relacji ludzko-zwierzęcych to również opowieść o zwierzętach traktowanych jako towar.

Wystawa traktująca temat bardzo szeroko zbudowana jest z ponad 650 obiektów, będą to m.in. obrazy, archiwalia, dokumenty. Przewodnikami po „Mieście zwierząt” będą prace m.in. Juliusza Kossaka, Jana Matejki, Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Józefa Czapskiego, a także Pawła Orłowskiego, Jerzego Skolimowskiego, Marty Jamróg, Agaty Kus, Iwony Siwek-Front, Michała Korty, Michaliny W. Klasik czy Marcina Maciejowskiego.

- Pojawią się najstarsze zwierzęta naszego miasta, czyli mamuty z ulicy Spadzistej, ale o zwierzętach opowiedzą też dzieła sztuki, o historycznym i współczesnym kontekście tego, jak w mieście się odnajdują – dodaje Mateusz Boczar.

Jak na przestrzeni wieków zmieniały się ludzko-zwierzęce relacje w mieście?

- W niektórych przypadkach są bardzo podobne. Ludzie od zawsze korzystali z mięsa zwierząt, ich pracy, tworząc gospodarczy filar miasta. Najbardziej zmianę widać w relacji ludzi z psami i kotami, które na początku wypełniały miejsce wokół człowieka jak swego rodzaju sztafarz, przełom XVIII i XIX wieku to moment, kiedy wchodzą na salony, stając się w mieszczańskich domach swego rodzaju bibelotami. Wiek XIX stanowi również przełom w postaci regulacji i wyznaczenia zwierzętom granic, wówczas pojawiają się podatki od zwierząt, numerki przy obroży, wyłapywanie wolno biegających psów, zakaz wprowadzanie psów do restauracji. Pojawia się także potrzeba stworzenia miejsca pochówku zwierząt – w Krakowie ten temat podejmuje się pod koniec XIX wieku, a w 1937 roku została nawet wyznaczona konkretna parcela na ten cel. Dziś taką zmianę widać np. w stosunku mieszkańców do koni, choćby w przypadku protestów wobec wykorzystywania tych zwierząt – mówi Joanna Gellner.

27533887

Wystawie będzie towarzyszył specjalny program, w którym pojawi się m.in. debata na temat dzikich zwierząt w Krakowie, a także program edukacyjny dla najmłodszych oraz ścieżka zwiedzania dla dzieci, oprowadzania przygotowane z myślą o małych zwiedzających i spotkania poświęcone układaniu ludzkich relacji ze zwierzętami

Krakowianie i ich pupile mogą się także stać częścią najnowszej wystawy Muzeum Krakowa, aby tak się stało, należy przesłać na adres mailowy Muzeum Krakowa swoją fotografię z pupilem.

Wystawa w Muzeum Krakowa potrwa do 26 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Speedway Kraków idzie za ciosem! Jest druga wygrana

Speedway Kraków idzie za ciosem! Jest druga wygrana

Wisła Kraków wygrywa w Rzeszowie. Teraz już wszystkie siły na baraże!

Wisła Kraków wygrywa w Rzeszowie. Teraz już wszystkie siły na baraże!

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska