https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Zabili kierowcę bryłą lodu na autostradzie. "Masz chu... nieszczęście, że jedziesz" [WIDEO]

Paweł Chwał
Sąd po raz trzeci skazał nastolatków, którzy zabili kierowcę ciężarówki na autostradzie. Kiedy lód roztrzaskał szybę, jeden z nich triumfalnie krzyknął: "Jest, k...wa, trafiłem".

WIDEO: Zabili kierowcę bryłą lodu na autostradzie. Skazani po raz trzeci

Autor: Paweł Chwał, Gazeta Krakowska

"Masz chu... nieszczęście, że jedziesz" - miał powiedzieć jeden z trzech nastolatków w momencie zrzucania blisko 30-kilogramowej bryły lodu na przejeżdżającą autostradą z Krakowa do Tarnowa ciężarówkę. Zmarzlina przebiła kabinę pojazdu i śmiertelnie raniła 46-letniego kierowcę. Sąd Okręgowy w Tarnowie nie miał wątpliwości, że trzej oskarżeni o spowodowanie śmierci mężczyzny świadomie celowali w pojazd i dlatego skazał ich wczoraj za zabójstwo.

Grzegorz Staśko spędzić ma za kratkami osiem lat, natomiast jego dwaj młodsi koledzy: Artur Mizera i Bartłomiej Hebda, usłyszeli wyroki po siedem lat więzienia. Gdy w 2013 r. doszło do tragedii, pierwszy miał 17, natomiast dwaj pozostali po 16 lat.

- Młody wiek i deficyt intelektualny dwóch z oskarżonych nie miały w tym wypadku znaczenia. Zrzucając tak wielką bryłę na ciężarówkę, musieli zdawać sobie sprawę z tego, że mogą wyrządzić kierowcy krzywdę - uzasadniał wyrok sędzia Tomasz Kozioł.

Jego zdaniem nie była to niewinna zabawa polegająca na rzucaniu kulek śniegowych w kierunku przejeżdżających aut, czego wcześniej mieli się dopuszczać na autostradzie oskarżeni. Na to, że celowali w kabinę, wskazywać może m.in.fakt, że stali na wiadukcie dokładnie nad pasem ruchu, którym poruszał się jadący od Krakowa samochód ciężarowy.

- Kiedy bryła uderzyła w kabinę i dało się słyszeć charakterystyczny odgłos pękającej szyby, nie padły z ich ust słowa: "O Boże, co zrobiliśmy" czy nawet jakieś przekleństwo, że stało się coś sprzecznego z ich zamiarem, ale triumfalne: "Jest k...wa, trafiłem" - podkreślał Tomasz Kozioł.

Podczas wczorajszej rozprawy Bartłomiej Hebda zmienił wcześniejsze zeznania i stwierdził, że sądnego dnia nie było go na wiadukcie. Potwierdził to Grzegorz Staśko. Sąd jednak nie dał wiary tym rewelacjom, stwierdzając, że jest to już ósma wersja zdarzeń wzajemnie się wykluczających, przedstawiona przez oskarżonych. Skazując ich, oparł się na dowodach, m.in. śladach butów, które jednoznacznie wskazywały na to, że na wiadukcie w Biadolinach Radłowskich feralnego 21 lutego 2013 r. były trzy osoby. To one wspólnie i w porozumieniu odłamały około 30-kilogramową bryłę lodu, umieściły ją na barierce i zepchnęły w dół, prosto na jadącą autostradą ciężarówkę.

Wczorajszy wyrok jest już trzecim, który zapadł w sprawie Grzegorza Staśko, Bartłomieja Hebdy i Artura Mizery. Tarnowski sąd skazywał ich już dwukrotnie. Za pierwszym razem za nieumyślne spowodowanie śmierci, za drugim, podobnie jak teraz, za zabójstwo z tak zwanym zamiarem ewentualnym. Dwukrotnie Sąd Apelacyjny w Krakowie jednak uchylał te wyroki.

Zgodnie z wczorajszym orzeczeniem każdy ze skazanych ma również zapłacić 150 tys. złotych zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanych - żony i dzieci zabitego kierowcy. Wcześniej sędzia zezwolił na ujawnienie ich wizerunków.

- Mam nadzieję, że ten wyrok będzie ostateczny i kolejnego procesu w Tarnowie już nie będzie - stwierdził adwokat Leszek Małek, pełnomocnik rodziny zabitego kierowcy.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+

Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.
Zapisz się do newslettera!

Komentarze 58

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tt
Nie myl zemsty, ze sprawiedliwością. Młody wiek nic nie tłumaczy, byłem młody i nawet jak do głowy przyszedł głupi pomysł to się myślało o konsekwencjach.
b
brak słów
Zrzucili 30kg dla zabawy jasne
j
jestem
Spalic zywcem
k
konkretny
Przy takim ich zachowaniu, jakie obserwujemy na sali rozpraw - zero skruchy, należy się jedynie kulka, dla dobra nas wszystkich.
g
galanonim
rowy do konca zycia czyscic lopatami i rzeki po co w wzieieniu w zimie odniezac i tylko dac im jedzenie zero nauczki przez 2 lata chodzili po wsi i pili piwo i szpan po co 8 lat?smiech roboty spoleczne do konca zycia albo kulka
T
Taty nikt nie wróci
Dzieci straciły tatę. Ci idioci powinni sprzątać miasto przez 40 lat. Zarobią na renty aby dzieci miały na naukę. Taty niestety już im nikt nie wróci. Oczywiście po sprzątaniu ulic do celi. I tak przez 40 lat. A i zakazać jakiekolwiek komunikacji na portalach społecznościowych. Widać, że to opanowane mają nawet po zabiciu taty tych dzieci. Szkoda słów. "Chwast" zabawa - Ty się też tak bawisz?. Gdzie mieszkasz?
i
i tyle
Zamiatanie ulic i zbieranie śmieci przez 40 lat. Zarobią aby dzieciom chociaż miały na utrzymanie i wykształcenie. Taty niestety już im nikt nie wróci bo idioci to idioci. Oczywiście praca i dożywocie w więzieniu. Innych debili to nauczy.
o
oswiecenia
a ty sobie pomysl co teraz czuja dzieci i zona zabitego,po chwastom przyszla ochota na zajebista zabawe
C
Chwast
Dla mnie to chwstem jesteś ty zaje***y idioto. Ja np. mam takie wrażenie że oni mając tyle lat poprostu popełnili cholerny błąd zabijając człowieka. Dam sobie rękę uciąć że dla nich to była zabawa i jest mi bardzo przykro że ta zabawa skończyła się tragedią. Nie usprawiedliwiam ich pod żadnym względem ale pomyślcie troszkę co też ich rodzice czują i ich rodziny. . .
o
ortografia
co to za "chormony"?
n
normal
byle jaki wyrok,kpina,,,,,,dożywocie na sybirze,aż zdechną chwasty
P
Parafjanin
za bara-bara. Nikogo przecież nie zabił!
h
heh
Poza tym oni nie zapłacą tych pieniędzy, bo nawet komornik nie będzie miał z czego ściągnąć... Martwy wyrok.
d
dexter
Od 70 do 80 IQ
S
Seba
Te twarze nie są skażone nawet śladową dawką inteligencji. To przecież kliniczni debile. Czy będą mieszkać w sąsiedztwie adwokata, prokuratora, sędziego? Dlaczego nie? Jeszcze większą zbrodnią jest wycena ludzkiego życia na 7 do 8 lat odsiadki w dobrze zaopatrzonym więzieniu. Skąd w Polsce ma się brać szacunek dla prawa i prawników?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska