Czytaj także: Superśmieciarki już jeżdżą po Tarnowie
Przygotowania do tegorocznej pielgrzymki (wyruszy z Tarnowa 17 sierpnia i dotrze do celu dziewięć dni później) napotykają niespodziewane przeszkody logistyczne. - W Sokolnikach koło szkoły, po ubiegłorocznej pielgrzymce, powstał kompleks boisk Orlik i teraz musimy szukać innego miejsca, które pomieści kilka tysięcy pątników na mszy świętej - mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT.
Podobnie wygląda sytuacja w Koszycach, gdzie od kilku lat - przy miejscowej szkole - organizowany był ważny postój dla pielgrzymów zmęczonych trudami długiego marszu. - Trwa tam poważny remont, który uniemożliwia skierowanie tam ludzi na odpoczynek - dodaje ks. Szostak.
Coraz większym problemem dla organizatorów pilegrzymki jest zapewnienie pątnikom wystarczającej ilości miejsc do spania. - Są miejscowości, zwłaszcza w sąsiedztwie Częstochowy, w których przez miesiąc, niemal codziennie zatrzymuje się jakaś pielgrzymka na nocleg. Ludzie zwyczajnie są już tym zmęczeni, a niektórzy, po nie zawsze kulturalnym zachowaniu osób, które przyjmują u siebie, wręcz odmawiają gościny pątnikom - zauważa ks. Szostak. Szybko dodaje jednak, że tarnowska pielgrzymka cieszy się dobrą opinią, a szczególny nacisk na całej trasie kładziony jest na to, aby po przejściu PPT nigdzie nie zostawały śmieci i odpadki.
Dyrektor pielgrzymki zachęca do zabierania z sobą namiotów, gdyż jest to najpewniejszy sposób na schronienie na noc. - Nie lubię spać w stodołach. Poza tym jest ich już coraz mniej - mówi Marek Mikos, który nie wyobraża sobie pielgrzymowania bez namiotu.
Początek tegorocznego wędrowania z Tarnowa będzie inny nie tylko za sprawą zmienionej trasy przejścia przez miasto. Każda grupa, zanim wyruszy na pielgrzymi szlak, będzie musiała wpierw wejść do tarnowskiej katedry i pokłonić się Najświętszemu Sakramentowi. Na drogę pobłogosławi ich tu proboszcz bazyliki.
- To inicjatywa bpa Skworca, nawiązująca do obchodzonego właśnie jubileuszu 225-lecia diecezji. Katedra, jak żadna inna świątynia, symbolizuje tę bogatą tradycję Kościoła tarnowskiego - podkreśla ks. Szostak.
Do końca lipca zapisy na PPT będą prowadzone w parafiach, a w sierpniu w miejscach organizacji poszczególnych grup (u księży przewodników). Koszt uczestnictwa wynosi 80 zł (jeśli z domu idzie więcej osób, następna płaci 55 zł) i posłuży m.in. na zakup chleba i herbaty, które będą rozdawane w trasie.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail