Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie. Boże Narodzenie w kościołach bez pandemicznych ograniczeń. Wraca podziemna pasterka w Kopalni Soli w Bochni

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Ostatni raz podziemna pasterka w Kopalni Soli w Bochni miała miejsce w 2019 roku. Msza św, w tym wyjątkowym miejscu wraca w tym roku - o godz. 8.30 i 11
Ostatni raz podziemna pasterka w Kopalni Soli w Bochni miała miejsce w 2019 roku. Msza św, w tym wyjątkowym miejscu wraca w tym roku - o godz. 8.30 i 11 Arch. Kopalnia Soli w Bochni
Po dwóch latach obostrzeń, tegoroczne święta Bożego Narodzenia obchodzone będę w kościołach diecezji tarnowskiej, według tradycyjnego porządku, sprzed pandemii. Do kopalni soli w Bochni wraca między innymi podziemna pasterka, a w sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej rozpoczyna się Wielki Odpust.

Pierwsze święta po pandemii

Przez ostatnie dwa lata celebracji świąt Bożego Narodzenia w kościołach towarzyszyły różnego rodzaju ograniczenia, w tym ilości wiernych w świątyniach. Między innymi z tego powodu parafie organizowały m.in. podwójne pasterki. Poza tą tradycyjną o północy – odprawiana były również dodatkowa msza św. pasterska, zazwyczaj półtorej godziny wcześniej.

W tym roku większość parafii zrezygnowała z podwójnej pasterki. Jedną z nielicznych, w której w nocy z soboty na niedzielę odprawione zostaną dwie msze – rozpoczynające Boże Narodzenie jest parafia pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Tarnowie, ale w niej akurat takie rozwiązanie było praktykowane również przed pandemią. To wyjście naprzeciw wiernym. Kościółek przy Tuchowskiej jest bowiem nieduży i nie jest w stanie pomieścić wszystkich.

W tym roku mszy św. o godz. 22.30 na Terlikówce przewodniczyć będzie ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż.

Pasterka pod ziemią...

Najwcześniej, bo już o godz. 8.30 i 11 pasterki odprawione zostaną w sobotę (24 grudnia) w znajdującej się 201 metrów pod ziemią kaplicy św. Kingi w kopalni soli w Bochni. Podziemne nabożeństwa, odprawiane w wigilię w tym wyjątkowym miejscu wracają po trzyletniej przerwie. W 2020 i 2021 roku nie mogły się odbyć ze względów epidemicznych.

Podziemna pasterka to wielkie wydarzenie w kopalni. Kaplica jest wówczas pięknie przystrojona m.in. w choinki. Uroczystość nabiera szczególnego świątecznego charakteru, również za sprawą kolęd w wykonaniu Orkiestry Górniczej Kopalni Soli w Bochni.

...i wysoko w górze

Kaplica św. Kingi w bocheńskiej kopalni to najniższej położone miejsce w regionie, gdzie odprawiona zostanie w wigilię msza św. pasterska. O północy śpiew kolęd zwiastuje Boże Narodzenie z kolei w Jamnej, w znajdującym się z kolei najwyżej, bo 500 m n. p. m. sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.

Odpust u Podkarpackim Betlejem

Wyjątkowym miejscem w regionie, gdzie święta Bożego Narodzenia obchodzone są w niezwykle uroczysty sposób, jest Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej, która nazywana jest też Podkarpackim Betlejem. Pasterka rozpoczyna tam bowiem coroczny Wielki Odpust , który potrwa do 1 stycznia. Poprzedzi ją śpiew Drogi Betlejemskiej o godz. 23.30. Dziesięć minut przed północą wspominane będą natomiast osoby, których zabrakło przy wigilijnym stole.

Ofiary zebrane w kościołach podczas pasterki tradycyjnie przeznaczone są na Fundusz Ochrony Życia, z którego utrzymywany jest m.in. Dom Samotnej Matki w Tarnowie.

Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska