https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie: gwałtownie wzrosło bezrobocie w regionie

Paweł Chwał
Łukasz Nytko: "Pracowałem w Irlandii, ale urodził mi się drugi syn i postanowiłem wrócić do kraju. Chcę założyć firmę budowlaną"
Łukasz Nytko: "Pracowałem w Irlandii, ale urodził mi się drugi syn i postanowiłem wrócić do kraju. Chcę założyć firmę budowlaną" Paweł Chwał
250 osób, w tym wielu kolejarzy z regionu tarnowskiego, straci pracę w małopolskich Przewozach Regionalnych. W Dębicy zakład chce zamknąć producent paluszków, zatrudniający 130 osób, a o pracę drżą też gazownicy oraz załoga hipermarketu Real, który przejąć ma sieć Auchan. Dlatego ludzie coraz częściej starają się brać sprawy w swoje ręce i korzystają z dofinansowania, by otworzyć własny biznes.

Zatrudniają się sami

Jak mówi Angelika Bilska z tarnowskiego pośredniaka, ludzie szukają pracy miesiącami. - Niektórzy jadą za nią do Krakowa czy innych większych miast. Z roku na rok rośnie jednak liczba osób, które biorą sprawy w swoje ręce i zaczynają pracować na własny rachunek - zauważa.

W 2013 r. z dofinansowania na założenie własnej działalności gospodarczej skorzystało w Tarnowie i powiecie blisko 600 osób. W tym już kilkudziesięciu, bo wzrosła m.in. wysokość przyznawanej przez urząd dotacji z 18 do 20 tys. zł. - Przez kilka lat pracowałem w Irlandii. Nie było nawet najgorzej, ale niedawno urodził mi się drugi syn i trzeba było podjąć męską decyzję o powrocie do kraju, do żony i dzieci. Jestem dobrej myśli. Skoro za granicą dałem radę to w Polsce też sobie poradzę - mówi Łukasz Nytko z Pogórskiej Woli, który chce prowadzić firmę budowlaną.

Pociągi puste, ludzie na bruk

Pracę w małopolskim oddziale Przewozów Regionalnych straci jedna czwarta załogi, czyli 250 z 1000 osób. Zwolnienia to efekt niższej niż wnioskowały Przewozy Regionalne dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. - Dostaniemy 75 mln zł, a postulowaliśmy o 84 mln. Musimy znaleźć oszczędności, aby zbilansować brakujące dziewięć milionów - wyjaśnia Barbara Węgrzynek, rzeczniczka oddziału PR. Wpływ na decyzję o zwolnieniu aż 250 osób mają też niższe wpływy ze sprzedaży biletów. - Płacimy wysoki rachunek za ciągnący się od kilku lat remont torów. Podróżni, choćby w Tarnowie, przesiedli się na autobusy, bo te jadą krócej do Krakowa niż pociągi. Jeżeli dalej będzie to tak wyglądać, to obawiam się, że na tych redukcjach się nie skończy - irytuje się Henryk Sikora, przewodniczący regionalnej sekcji kolejarzy NSZZ "Solidarność".

Zwolnienia dotkną przedstawicieli wszystkich grup zawodowych: kolejarzy, konduktorów, pracowników administracji. Pracownicy PR mogą skorzystać z tzw. programu dobrowolnych odejść.

Wszyscy, którzy do 17 lutego zgłoszą się do programu, będą mieli rozwiązaną umowę o pracę za porozumieniem stron i otrzymają odprawę w wysokości 8-krotnego wynagrodzenia. - Te pieniądze, chociaż na pewien czas, powinny załagodzić skutki utraty przez nich pracy - mówi Barbara Węgrzynek. - Jeżeli mnie zwolnią, to nie wiem, jak sobie poradzę. Na kolei pracowałem praktycznie przez całe życie. Znam się głównie na pociągach, wiem co i jak trzeba naprawić, gdy się zepsuje. Ale obawiam się, że to żaden atut. Bo i po co komu kolejarz z sześćdziesiątką na karku - mówi pan Marian. Prosi, aby nie podawać jego nazwiska. - Po co się wystawiać. Jeszcze przeczytają i mnie skreślą bez żadnych skrupułów. A tak to się jeszcze łudzę, że może zostanę - wyjaśnia.

Koniec produkcji paluszków

Na takie odprawy nie mają co liczyć pracownicy dębickiego producenta paluszków - firmy Terry.
- Zakład czeka całkowita likwidacja, a 130 osób załogi, z czego większość stanowią kobiety, będzie musiało szukać sobie nowej pracy.

Nie będzie to łatwe, gdyż jest to już kolejna firma - po Rekinie w Paszczynie, Animeksie i Zakładach Mięsnych, która w ostatnich latach zwinęła albo ograniczyła produkcję - mówi Ryszard Telega, dyr. dębickiego pośredniaka. Do urzędu wpłynęła niedawno także informacja z PGNiG o tym, że przedsiębiorstwo zamierza zwolnić w 2014 roku w całej Polsce 1000 osób. Redukcje etatów z pewnością dosięgną także pracowników zakładów w Tarnowie i Dębicy.

Niespokojnie w Realu

W Tarnowie i powiecie największe zwolnienia dotknęły w ub. roku przede wszystkim pracowników Fabryki Maszyn Tarnów (ponad 100 osób) i firmy Roleski (ok. 70 osób). Pracę straciło także ponad 100 osób zatrudnionych w hipermarkecie Carrefour, jednak większość ze zwolnionych dostała ją na nowo w Realu, który zajął jego miejsce. Teraz znowu drżą o swoją przyszłość, gdyż Real wchodzi do sieci Auchan. - Ostateczna umowa została podpisana w czwartek. Zwolnień nie przewidujemy - to jedyne pocieszające dla tarnowskiej załogi informacje, jakie udało nam się uzyskać w siedzibie Auchan.

Bezrobocie w liczbach

Największa w Małopolsce - ponad 20-procentowa stopa bezrobocia (stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo) jest w powiecie dąbrowskim. W tarnowskim wskaźniki te wynoszą ponad 15 proc., w brzeskim ponad 13, w powiecie bocheńskim ponad 11, a w samym Tarnowie ponad 10 procent.

Na koniec stycznia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie (miasto i powiat) zarejestrowanych było ponad 18 tysięcy bezrobotnych, w Dębicy blisko 9 tysięcy, a w Dąbrowie Tarnowskiej, Brzesku i Bochni około 5 tys. osób.

Jaki zawód daje pracę?

Zawody deficytowe, na które jest największe zapotrzebowanie, to u nas: opiekunka domowa, tynkarz, spedytor, opiekun w dps. Z kolei najtrudniej znaleźć pracę w przypadku: krawców, kucharzy, szwaczek, ślusarzy, pielęgniarek.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bezrobotny
Podobno w MORDzie przyjmują ale czasowo przenoszą do zakładu pracy w Krakowie na ul. Montelupich.
d
doinformowany
zapisz się do PO a coś się znajdzie
ja z Tarnowa
może jest sens w tym że napisano że Dębica to region Tarnowski bo jeszcze niedawno należała do woj. Tarnowskiego a ponoć Olek G. idac za ciosem zamierza przyłączyć nas do Debicy co prawda pan poseł R.W. napewno będzie starał się aby jemu w tym przeszkodzic i będzie walczył jak na torze a pużniej powie, siła wyższa
P
Pracuś
No przecież p. posłanka mówiła (o przepraszam to był słowotok) w RDN że mamy autostradę i można wyjechać z tarnówka do pracy ! to ludziska jedźcie ... pakujcie manatki i jazda do Krakowa i dalej i dalej na Zachód, Tutaj wtedy zostaną tylko chorzy starzy no i MY po technikum na stanowiskach kierowniczych , rodzinni, nic nie wiedzący ale wierni .
G
Gość
odkąd Dębica jest regionem tarnowskim ? Człowiek - Debica to podkarpacie.... to tak jakbyś cżłowieku napisął o Brzesku - region tarnowski. Chwłą na bruk...
R
Roboll.
Bezrobocie w Tarnowie i powiecie rosło już od 2011 nie nowość to szczuczne tuszowanie przez Dydusiaka procent bezrobocia.TE EXSPRESY DO ZATRUDNIENIA ITP. Natychmiast kontrola całego urzędu.Jają firmę załorzyć jakpoprzednie upadły.Chyba że słynne przez panią Naczelnik Bilską szkolenia strzyrznia psów albo przedłurzanie paznokci,po 2000-2500 za kurs gdzie na koparkę 1600-1800 złotych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska