18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie: szybko rośnie bezrobocie

Paweł Chwał
Przemek Swiderski
Gwałtownie rośnie bezrobocie w Tarnowie i powiecie. W tym momencie pracy nie ma już blisko 15 tysięcy mieszkańców regionu, z czego prawie połowa to osoby długotrwale bezrobotne. Co gorsza, liczba ofert pracy stale maleje, a w kasie "pośredniaka" jest coraz mniej pieniędzy na finansowanie stażów, szkoleń oraz na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

W porównaniu z grudniem ubiegłego roku, na koniec 2010 roku w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie było o 714 osób bez zatrudnienia więcej. Liczby te byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie nowe galerie handlowe, które otwarto w Tarnowie. Pracę znalazło w nich ok. 1500 dotychczasowych klientów "pośredniaka". - Na koniec roku wielu osobom skończyły się dotychczasowe umowy o pracę, co doskonale widać po liczbie nowych bezrobotnych - zauważa Małgorzata Uchwat, zastępca dyrektora PUP w Tarnowie.

Wśród nich liczną grupę stanowią też osoby, które po latach spędzonych za granicą (m.in. w Irlandii) wróciły na święta do kraju i zdecydowały się zostać na stałe, licząc na to, że łatwiej będzie im znaleźć pracę tutaj niż na obczyźnie.

Zobacz także: Starostwo bocheńskie daje kasę na kulturę

- Docierają do nas niepokojące sygnały o cięciach funduszy na aktywizację osób szukających zatrudnienia. Wszystko wskazuje na to, że na szkolenia, staże, kursy przekwalifikujące czy dofinansowywanie otwarcia własnej działalności będziemy mieć o ponad 60 procent mniej pieniędzy niż w 2010 roku - mówi dyr. Uchwat.

To oznacza, że z różnego rodzaju programów realizowanych przez tarnowski "pośredniak" będzie mogło skorzystać mniej osób, a przyznawane dotacje będą niższe niż do tej pory.

- Szukam pracy od pół roku, od chwili kiedy tylko skończyłam studia. Bezskutecznie - mówi Anna, która w ub. roku obroniła pracę magisterską na filologii romańskiej. Jak przyznaje, ofert jest jak na lekarstwo, a na dodatek kompletnie nie odpowiadają jej wykształceniu. - Już pogodziłam się z tym, że nie będę pracować w wyuczonym zawodzie, ale moje ambicje są trochę większe niż stanie za ladą w sklepie czy praca w kasie - mówi.

Zobacz także: Starostwo bocheńskie daje kasę na kulturę

Podobnych osób jak Anna, z wyższym wykształceniem, świeżo po szkole, w rejestrach PUP jest w tym momencie ponad pół tysiąca.

Dane za 2010 r.

W ub. roku z różnego rodzaju dotacji skorzystały 5073 osoby. W tym aż 698 otrzymało dofinansowanie (kwota ok. 18 tys. zł) na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. PUP refundował staże w sumie 2136 bezrobotnym. Zasiłki (przez 3 miesięce - 717 zł, potem ponad 500 zł) pobiera w tym momencie w Tarnowie i powiecie 1720 osób.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nastolatek oblał się benzyną i podpalił!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska