
Starorobociańska Przełęcz "zmniejszyła" się także o 12 metrów.

W wielu przypadkach dotychczasowe pomiary wskazywały także błędne ulokowanie mierzonych wierzchołków. Zdarzało się, że dane były przesunięte nawet o kilkadziesiąt metrów.
I tak, wysokość 1360 dla Myślenickich Turni dotyczy punktu umieszczonego przy drodze, nie ma on nic wspólnego ze skałami lub stacją pośrednią kolejki – ok. 1350.

- Z kolei punkt na Bobrowcu jest oddalony od najwyższego wierzchołka o 112 m – w rzeczywistości Bobrowiec ma 1 m więcej, tj. 1664. Magura Witowska (poza Tatrami) ma punkt prawie na załamaniu granicy, dużo niższy. Jej rzeczywista wysokość wynosi 1231 – dodają autorzy opracowania.

Co na to Tatrzański Park Narodowy?
- My nie braliśmy udziały w tych badaniach. Nie wiemy dokładnie na podstawie jakich podkładów geodezyjnych nowe pomiary zostały zrobione. Choć przyznam, że niektóre wyniki mnie nie zaskoczyły, np. niższa wysokość Koziej Przełęczy – przyznaje Tomasz Zwijacz-Kozica z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dlatego TPN nie chce szerzej komentować nowych informacji o wysokościach tatrzańskich szczytów.