Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatry. Rysy "urosły", Zawrat "zmalał". Są nowe dane o wysokościach szczytów

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Nowe badania wykazują znaczne różnice w wysokościach dla wielu popularnych szczytów. Zmieniła się m.in. wysokości Rysów po polskich stronie Tatr. Dotychczas przyjęło się, że mają one 2499 metrów. Z nowej analizy wynika, że są o metr wyższe – 2500 metrów. Z kolei zmalał wierzchołek Rysów po słowackiej stronie. Według najnowszych danych nie liczy już 2503 metry – jak podawano od 1914 roku – ale 2501 metrów. Zmalały więc o dwa metry.
Nowe badania wykazują znaczne różnice w wysokościach dla wielu popularnych szczytów. Zmieniła się m.in. wysokości Rysów po polskich stronie Tatr. Dotychczas przyjęło się, że mają one 2499 metrów. Z nowej analizy wynika, że są o metr wyższe – 2500 metrów. Z kolei zmalał wierzchołek Rysów po słowackiej stronie. Według najnowszych danych nie liczy już 2503 metry – jak podawano od 1914 roku – ale 2501 metrów. Zmalały więc o dwa metry. Wikipedia
Wszystko wskazuje na to, że tatrzańskie szczyty mają nowe wysokości. Dokonano właśnie nowych pomiarów – niektóre szczyty urosły, inne zmniejszyły się. Rysy np. już nie mają 2499 metrów, ale są o metr wyższe.

FLESZ - Mamy coraz gorszą glebę

Nowymi pomiarami tatrzańskich szczytów zajęli się wydawcy map tatrzańskich - Zakład Kartograficzny Sygnatura i Wydawnictwo Kartograficzne Polkart z Warszawy we współpracy z wydawnictwem słowackim TatraPlan. Autorzy zaznaczają, że to największe zmiany w opisie wysokości na mapach Tatr od 86 lat, tj. wydania w 1934 roku przez Wojskowy Instytut Geograficzny w Warszawie „Fotogrametrycznej Mapy Parku Narodowego Tatry”. Informacje o swojej analizie zamieścili na portalu geoforum.pl.

Autorzy do analizy wykorzystali udostępnione dane Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Polsce, a także jego odpowiednika na Słowacji. - W wyniku weryfikacji zmieniono wartości wysokości dla ok. 75–80% obiektów. Ustalono, po raz pierwszy, wysokość kilkudziesięciu mniejszych szczytów, wielu rozległych, widocznych przełęczy oraz połowy stawów, głównie okresowych. W sumie daje to 236 wysokości w TPN, 405 w słowackich Tatrach Wysokich, 132 w słowackich Tatrach Zachodnich oraz 51 w Tatrach Bielskich – informują autorzy badania. Zakład Kartograficzny już opublikował zmiany wysokości w swoich mapach.

Zobaczcie, jaką nową wysokości mają znane tatrzańskie miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska