Impreza co roku ściąga w góry rzesze miłośników zimowych wypraw w góry, którzy pragną się szkolić w bezpiecznej zimowej turystyce. Tym razem jednak impreza się nie odbędzie.
- Ze względu na zagrożenie wynikające z organizacji imprez i możliwości rozprzestrzeniania wirusa, podjęliśmy decyzję o odwołaniu VIII Dni Lawinowo-Skiturowych. Tatry są i mogą być bezpieczną strefą, jeśli wszyscy będziemy ostrożni. Jest nam niezwykle przykro, jednak taką prewencję uważamy za jedyną rozsądną i odpowiedzialną społecznie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy świętować podwójnie - napisali w komunikacie organizatorzy: 5+Szkoła Górska i Schronisko PTTK Pięć Stawów.
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
Koronawirus: aktualizowany raport
Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
